BMW Bannerı
Otomobilkolik
Genel OTOMOBİL Seat TEST SÜRÜŞLERİ

TEST: SEAT Leon 1.4 TSI FR 125 HP S&S

Otomobil üreticileri sportif modellerinin çekiciliğini korumak konusunda halen istekliler. SEAT Leon FR’da tam olarak bunu yapıyor. Leon hatchback, özellikle gençler tarafından çok beğenilen bir otomobil. FR ise zeki görünümlü, daha sportif bakışlara sahip ve makyajla birlikte size Cupra havasını yaşatıyor. 

Leon FR, standart versiyona göre 15 mm indirilmiş süspansiyonlara sahip. Şık bir gövdeye ve serideki diğer modellere kıyasla ekstra ekipmanlarla donatılmış bir model. 


Standart donanımda; 17 inç alaşım jantlar, (18 inç de tercih edebilirsiniz) tam LED farlar, iki bölgeli klima kontrolü ve büyük bir dokunmatik ekran bulunuyor. Full Link teknolojisine sahip multimedya ekranı Apple Car Play ve Android Auto desteği veriyor. Kablosuz Şarj Ünitesi, KESSY Anahtarsız Biniş ve Çalıştırma Sistemi, Elektrikli Park Freni gibi donanımlar da FR’ı farklı kılan detaylar arasında. 

SEAT Leon FR’ın kaputu altında 1.4 lt’lik 125 HP gücündeki kendini ispatlamış olan TSI ünite yer alıyor. 1390 cc hacmindeki VW Grup imzalı bu motor, 0’dan 100 km’ye 9.1 sn’de ulaşıyor ve maksimum hızı ise 203 km/s. 1158 kg ağrılığa sahip olan Leon FR, 7 kademeli DSG şanzımanla gücünü yere aktarıyor.

Ekonomi ile performansı bir arada sunan TSI ünite, 100 km’deki 5.2 lt’lik yakıt tüketimiyle bizden tam not alıyor. 

 


Güvenlik anlamında da birçok yeniliği bünyesinde barındıran Leon FR’ın 
LED farları parlak ve etkili. Sürüş Destek Paketi kapsamında, şerit tutma ve yol levhası uyarısı ile birlikte otomatik uzun far özelliği de geliyor. Ön ve arka park sensörleri, otomatik ışıklar ve silecekler ile renk değiştiren LED iç aydınlatma gibi Uyarlanabilir Hız Kontrolü (ACC) de bu kapsamda yer alıyor.


Asfalt üzerinde FR modeli Leon’un diğer sürümlerinden biraz daha sıkı bir sürüş sunuyor. Ancak eski model kadar sert değil. 
Fakat standart versiyondan halen daha eğlenceli ve sportif bir sürüş hissi var. Motorlar güçlü performans ve makul bir ekonomi sunuyor. 

Bize göre halen dizel motorlu rakipleri için iyi bir alternatif. 

 

Diğer Yazılar

SEAT’tan ZUBİZU Kullanıcılarına Özel Servis Kampanyası

Ahmet Armağan

Luca de Meo Renault’nun yeni İcra Kurulu Başkanı (CEO) olarak atandı

admin

TEST: Mercedes-Benz E220d

Ahmet Armağan