BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
Opel OTOMOBİL TEST SÜRÜŞLERİ

TEST: Opel Astra Sport Tourer 1.6 CDTI

Opel Astra Sports TourerStation wagon otomobillerin ülkemizdeki kaderi artık geçmişteki kadar olumsuz değil. Büyüyen SW pazarı ve artan model sayısı da bu sınıfın geliştiğinin en iyi göstergesi. Geçmişe kısa bir dönüş yaparsak, bu sınıfta yer alan otomobiller hem tercih edilmiyor; tercih edilmediği için de markalar tarafından ya tek tük, ya da ithal edilmiyordu. Büyüyen SW pazarı artık markaların da ithalat stratejisini değiştirdi. Şimdilerde C segmentinde hatchback versiyonu olan bir modelin mutlaka SW versiyonunu da bulabilirsiniz.

Opel-Astra-Sports-Tourer-278283Opel Astra Sport için durum aslında biraz daha farklı. Çünkü mevcut Astra modeli üretildiği ilk günden beri Sport Tourer modeli ülkemizde satılıyor. Şimdilerde ise 1.3 lt’lik CDTI motoru yerine  markanın en güçlü silahı konumunda olan 136 bg gücündeki 1.6 lt’lik CDTI ile eli daha da güçlenen modelin satış fiyatı 82.900 TL. Astra Sport Tourer için söylenebilecek ilk şey yeni motorun bu otomobil büyük bir dinamizm kattığı… Bu yeni motordan biraz bahsetmek gerekirse; tamamen GM tarafından geliştirilmiş olan ünitenin alüminyumdan oluşan gövdesi Euro 6 normlarını karşılayacak şekilde üretildi. Bu motorun öne çıkan özellikleri arasında; 320 Nm’ye ulaşan tork değeri, sessiz ve titreşimden uzak bir çalışma sistemine sahip olması geliyor. Öncesinde Opel Astra Sedan ve HB modelinde kullandığımız bu motoru bu sefer ise Sport Tourer modelinde kullanıyoruz.

Opel-Astra-Sports-Tourer-2782841403 kg’lık ağırlığa sahip ST’nin 0’dan 100 km’ye ulaşması 10.3 saniye sürüyor. Maksimum hızı 200 km/s olan otomobilin fabrika verisi olan ortalama yakıt tüketimi ise 3.9 lt/100 km. SW yapısı sebebi ile geniş ve ferah bir kullanım alanı sunan Opel Astra ST’nin bagaj hacmi, 500 lt. Koltuklar yatırıldığında ise bu alan 1550 lt’ye kadar ulaşıyor. SW karoserine rağmen başarılı yol tutuş özelliklerine sahip olan Opel Astra, motorunun etkisiyle yenilikçi bir slogan ile yoluna devam ediyor olsa da, yüzü artık rakiplerinin gerisinde kalıyor. Varlığını uzun yıllardır sürdüğü C segmentinde yerini korumak için Astra’nın geçmiş aylarda geçirdiği makyajdan fazlasına ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz.

Yazı: Ahmet ARMAĞAN

Diğer Yazılar

Türkiye’de her 3 kişiden biri sürücü belgesi sahibi

admin

Opel Grandland GSe ile elektriklendi

Ahmet Armağan

Toyota Corolla yine dünyanın tercih ettiği otomobil oldu

Ahmet Armağan