BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
DS OTOMOBİL TEST SÜRÜŞLERİ

TEST: DS7 Crossback 1.6 PureTech 225

DS 7 Crossback 1.6 Puretech 225

Lüks denilince akla birçok Fransız marka geliyor değil mi? Ama Premium otomobil dediğinizde aklınıza birkaç üretici geliyor… PSA’nın Premium markası DS, Fransızların buradaki eksiğini kapatmak için DS 7 ile farklı bir giriş yapıyor

DS markasının geçmişi çok eski yıllara dayansa da, yeni nesil DS felsefesinin temelleri 2014 yılında atıldı. Tüm dünyada lider olan lüks fashion markaların Fransız bayrağı taşıyor. PSA Grubu’da Premium alanda kendine niş bir pazar belirleyerek geçtiğimiz yıl DS 7 Crossback’i tanıttı. 

Bu otomobili bende ilk kez tüm dünya basınıyla birlikte Fransa’da kullandım. Otomobilin ülkemize gelmesiyle birlikte yeniden direksiyonuna geçiyorum. Öncelikli olarak şunu söylemeliyim ki, DS 7’nin birçok komponenti PSA otomobilleriyle ortak olsa da daha otomobilin içine oturduğunuz anda farklı hissettirmeyi başarıyor. 

Lüks ve kalite algısı başka bir şekilde yorumlanıyor… Burada ne demek istiyorsun? Diyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, Siz BMW veya Mercedes’teki beklentiyi karşılamak isteyecek bir kullanıcıysanız DS sizi memnun etmeyebilir. Fakat Volvo’nun gösterişten uzak kalite algısından hoşlanıyorsanız DS 7 Crossback size ilginç ve sıra dışı gelecek bir otomobil. Biraz teknik yönlerinden bahsetmek istiyoruz.

DS 7 Crossback, PSA Grubu’nın başarılı altyapısı EMP2 platformunu kullanıyor. Fakat otomobilin bildik tüm kompnentleri bu otomobile özel olarak tamamen yenilden tasarlanmış. Özellikle otomobil süspansiyon anlamında büyük gelişmeler içeriyor. Arkada kullanılan çok noktadan bağlı bağımsız süspanisyon, “Active Scan Suspension” sisteminin yolu sürekli olarak taramasıyla birlikte maksimum konfor ve sportif sürüş karakterini size sunuyor. DS 7 Crossback size Eko, Normal, Konfor ve Spor olmak üzere seçebileceğiniz dört farklı mod sunuyor. Spor modunda otomobil çok iyi bir gövde kontrolü ve iyi direksiyon tepkileri sunarken, Konfor modunda da özlediğiniz ve yaylanan bir sürüş tepkisi ortaya koyuyor. Otomobil asfalt üzerinde son derece sessiz. Lastik sesi neredeyse yok diyebilirim. Fakat hız biraz yükseldiğinde yandan gelen rüzgar sesi kabinde bir miktar duyulabiliyor. 

DS 7 Crossback’in kaputu altında PSA’nın yepyeni bir 1.6 lt’lik turbo ünitesine yer veriliyor. Bu motor 225 HP gücünde ve 300 Nm’lik tork değerine sahip. Motor son derece canlı ve alt devirlerde de oldukça tatminkar bir sürüş sunuyor. Bu üniteye konvansiyel bir yapıya sahip sekiz kademeli EAT8 şanzıman eşlik ediyor. 

DS 7 her ne kadar crossover olarak anılsa da, yerden yüksek bir yapıya sahip ve global anlamda da SUV olarak nitelendiriliyor. SUV modelleri sürüş stabilitesi konusunda son zamanlarda oldukça gelişti ve yerden yüksek yapısına rağmen çok iyi yol tutuyor. DS 7’de Fransızların bu konudaki başarısını en iyi şekilde yola yansıtıyor. Tutunması son derece başarılı ve direksiyonda süspansiyon ile uyum içinde çalışıyor. 

DS 7 CROSSBACK, Inspiration DS Bastille, Inspiration DS Performance Line, Inspiration DS Rivoli, Inspiration DS Opéra gibi farklı donanım seçenekleriyle üretiliyor. Ayrıca ülkemizde de satılan SO CHIC isimli bir versiyonu daha var. 

Bununla birlikte DS 7 Crossback Performance Line ile birlikte iki versiyon şeklinde satılıyor. Zengin konfor ve güvenlik ekipmanlarıyla donatılan DS 7 Crossbak’te baz donanım seviyesinden itibaren ABS, elektronik fren gücü dağılımına sahip Acil Durum Fren Asistanı, ESP, Yokuş kalkış desteği, Otomatik acil durum freni, lastik basınç göstergesi, Sürücü dikkat dağınıklığı uyarısı, şerit takip sistemi, hız sınırlandırıcıya sahip hız sabitleme sistemi, ve trafik işareti tanımlama sistemi standart olarak sunuluyor. Bunun dışında donanım seviyesine bağlı olarak yeni DS 7 CROSSBACK; otomotiv dünyasında tamamen yenilikçi bir far teknolojisi olan DS ACTIVE LED VISION, otonom sürüşe giden yolda önemli bir mihenk taşı niteliğinde olan DS CONNECTED PILOT, gelişmiş park yardımcısı DS PARK PILOT, gece görüş yardımcısı DS NIGHT VISION, sürücünün dikkat dağınıklığını takip eden DS DRIVER ATTENTION MONITORING olmak üzere birçok yenilikçi teknoloji ile yollara çıkıyor.

Diğer Yazılar

Nurburgring’e çıkan en ilginç araçlar

Renault Sport imzalı Megane R.S. ve Clio R.S. yenilendi

Ahmet Armağan

Yeni Toyota RAV4 Hybrid Passion X-Sport satışa sunuldu. İşte fiyatlar!

admin