BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
BMW OTOMOBİL TEST SÜRÜŞLERİ

Test: BMW 218i Coupe

bmw-218i (5)
Fotoğraflar: Savaş Yılmaz | savas@savasyilmaz.com

BMW 218i Coupe

Başta gençler olmak üzere coupe bir otomobile sahip olmak çoğu kişinin hayalidir. Hele ki konu BMW ise bu çember biraz daha büyüyecektir.

Geçmişte bu otomobillere ulaşmak oldukça zordu. Hele ki kafanızdaki Premium bir marka ise bu iş herkesin harcı da değildi. Hem otomobilin fiyatı, hem bakım maliyetleri ve son olarak en önemlisi yakıt tüketimleri de bir hayli yüksekti.

Trend’in ve teknolojinin değişmesi, downsizing ile motorların küçülmesiyle birlikte Premium markalarda bu anlamda farklı ve ulaşılabilir coupe’ler üretmeye başladı.

İşte bunun son dönemdeki en iyi örneklerinden ve kendi sınıfında benzersiz bir model olan BMW 218i ile keyifli bir sürüş gerçekleştirdik.

bmw-218i (4)

BMW 1 Serisi Coupe’den bayrağı devralan bu şık coupe; daha büyük, daha çevik, daha belirgin ve sportif bir görünüme sahip. Dört kişilik bir coupe olmasına rağmen ön koltuktakiler için durum son derece rahat. Fakat arka koltukta oturacaklar için aynı durumu söylemek güç. Hele ki hafif kiloluysanız…

Test otomobilimizin M-SPORT donanıma sahip olması, sportifliği ve işlevselliği, yüksek kalitede malzeme ve üstün işçilikle birlikte sunuyor. İç mekanda M-SPORT imzalı detaylar bu otomobilin kimliğine daha çok uyuyor ve özellikle direksiyon simidi dolgun yapısıyla ele daha iyi oturuyor.

BMW’nin  arkadan itiş keyfini, dinamik süspansiyon ayarları ve verimli 1.5 lt’lik motoruyla son derece tatminkar bir boyutta yansıtan 218i, her zamanki hassas ve hisli elektromekanik destekli direksiyonuyla sadece şık bir coupe isteyenleri değil sürüş meraklılarına da cevap veriyor.

_SY_7177

1.5 lt’lik ünite; TwinPower Turbo teknolojisiyle egzoz manifolduna entegre bir supercharger’ı kapsıyor. Gelişmiş direkt benzin enjeksiyon sistemi, değişken supap kontrol sistemi Valvetronic ve çift Vanos değişken kam mili kontrolünün son sürümü de bu ünitede kullanılmış.

Titreşimin minimize edildiği motorda çelik rulmanla desteklenen dengeleyici şaft bulunuyor. Bu özellik BMW’nin altı silindirli ünitesiyle de paralellik gösteriyor.

bmw-218i (2)
Vites kolunun hemen yanındaki Dynamic Drive Control butonuyla; Comfort, Sport, Sport + ve Eco Pro gibi kendinize uygun sürüş modunu seçebiliyorsunuz

Üç silindirli ünite, enteresan bir motor sesini de beraberinde getiriyor. Sakin bir hızlanma karakteri olan 136 HP gücünü 8 kademeli ZF şanzımanla mükemmel bir uyum içinde yere veriyor. 1250 d/dak gibi düşük bir devirde gelen 220 Nm’lik tork ise alt devirlerde ekonomi odaklı bir sürüş yapabilmenize de olanak sağlıyor.

Yakıt tüketiminden bahsetmek gerekirse; fabrika verisi ortalama tüketim baz alındığında 100 km’de 5.1 lt. Bu değeri yakalayıp korumak gerçekten de kolay değil. Test süresinde 7.3 – 7.6 dolaylarında gördüğümüz tüketim değeri bu otomobil için en makul değer arasında.

BMW 218i Coupe [box type=”info” align=”alignleft” class=”” width=””]TEKNİK ÖZELLİKLER

Fiyat: 186.500 TL (Haziran 2018) • 0-100 km/s: 8.9 sn • Maksimum hız: 210 km/s • Tüketim (ort.): 5.1 lt/100 km • CO² emisyonu: 118 g/km • Boş ağırlık: 1435 kg • Motor: 1499 cc turbo, benzinli • Güç: 136 HP 4500 d/dak • Tork: 220 Nm 1250 d/dak • Şanzıman: 8 ileri otomatik • Bagaj hacmi: 390 lt [/box]

bmw 218i coupe sahibinden
bmw 218i coupe fiyat
bmw 218i coupe 2018 fiyat
bmw 218i coupé 2018
bmw 218i coupe 2018 fiyatı
bmw 218i coupe m sport
bmw 218i fiyat
bmw 218i coupé lci

Diğer Yazılar

En hızlı BMW modeli olan M5 CS Türkiye’ye geliyor

Ahmet Armağan

Peugeot’nun sonbahar fırsatlarını kaçırmayın

Ahmet Armağan

BMW Prime hayata geçti

Ahmet Armağan