BMW Bannerı
Otomobilkolik
2.EL TEST Audi OTOMOBİL TEST SÜRÜŞLERİ

TEST: Audi RS6 Avant Sürüş İzlenimi

Audi RS 6 Avant

Kriteri Türkiye olarak düşünmezsek, Avrupa’da ailelerin genelde birden fazla çocukları, yüklü market alışverişleri ve köpeklerinin olma olasılıkları yüzdeye vurursak bir hayli yüksek. Bunu göz önünde bulundurursak aile babasının hızlı bir süper spor kullanması imkânsız. Ama süper spordan daha güçlü ve tüm bu saydığım ihtiyaçlarını da karşılayabilmesi Audi’nin RS serileriyle mümkün. A6 üzerine geliştirilmiş olan Audi RS6 modelinin ilk versiyonu 2002 yılında üretilmiş ve biturbo motoruyla 450 bg güç üretiyordu. Ardından gelen model 5.0 lt’lik V10 biturbo üniteyle 580 bg gibi akıl almaz bir güce sahipti.

Audi RS 6 Avant    Fahraufnahme    Farbe: Misanorot    Verbrauchsangaben Audi RS 6 Avant 4.0 TFSI quattro:Kraftstoffverbrauch kombiniert in l/100 km: 9,6;CO2-Emission kombiniert in g/km: 223

Bizlerin de geçtiğimiz ay Almanya’nın Münih kentinde Dünya otomobil basınıyla aynı anda kullandığımız 3.nesil RS6 ise 4.0 lt’lik yine biturbo karakteristiği ile tam 560 bg güce sahip. Eskiye oranla 50 Nm’lik bir tork artışıyla 700 Nm’lik haliyle karşımızda duruyordu. Tasarımındaki sportif detaylar şık olan çizgiyi çok daha agresif bir hale getirmiş. Eskiye göre 100 kg daha hafif ve yapısında yüzde 20’de alüminyum kullanılmış.

Audi RS 6 Avant

Audi RS6 çalıştırıldığı anda çıkan ses daha önce hiç duymadığımız türden.

Ne WRC, ne bir Amerikan ne de bir Porsche…Gürül gürül egzozun homurtusuyla otobana bağlandığımızda direksiyonun başında 100 km/s’ye ulaşmamız fabrika verisi olan 3.9 sn’den daha kısa sürüyor gibiydi. 200 km/s’ye ise bu süreden biraz daha fazla diyebilirim. Opsiyonel olan karbon seramik frenler ise kusursuz. Motorun en önemli özelliklerinden biri ‘Cylinder on Demand’. Böylesine hızlı ve güçlü bir otomobili ekonomik olarak kullanabilmek ise gerçek bir teknoloji olarak yorumlanabilir. 8 silindirli motor bu özellik sayesinde 4 silindire düşerek 100 km’de 9.8 lt’lik bir tüketim değerini yakalayabiliyor.

Audi RS 6 Avant    Detail    Verbrauchsangaben Audi RS 6 Avant 4.0 TFSI quattro:Kraftstoffverbrauch kombiniert in l/100 km: 9,6;CO2-Emission kombiniert in g/km: 223

Otomobilin içinde inanılmaz bir izolasyon ve kabin güvenliği var. Hız sınırı olmayan otoyolda ulaştığımız 285 km/s’lik hızda dahi Audi RS6, stabilitesini sonuna kadar koruyor. Münih’in orman yollarında girdiğimizde RS6’ya mükemmel bir tutunma sağlayan Dinamik sürüş kontrol (Dynamic Ride Control) (DRC) opsiyonlu RS sport süspansiyon plus sistemi ve RS uyarlamalı havalı süspansiyon sistemi sayesinde otomobilin ne kadar dinamik ve yoldan kopmadan ilerileyen bir stabilitesi olduğunu bir kez daha görüyoruz. Elimizin altında 560 bg’lik güce rağmen RS6’yı yoldan koparmayı beceremedik. Drive Select ‘Dynamic’ modundayken çelik kadar sert olan süspansiyon ‘Comfort’’a alındığında ise standart bir A6 kadar da konforlu bir sürüş sunuyor.

https://youtu.be/a-CvUsQiHUk

Diğer Yazılar

Porsche 911 Turbo S Techart GT Street RS

İşte Yepyeni Hatchback Honda Jazz

Şubat ayında Honda Civic almak çok avantajlı

Ahmet Armağan