Opel

Tam elektrikli Opel Manta GSe ElektroMOD

Opel, neo-klasik modeli Manta GSe ElektroMOD’la dikkatleri toplamaya devam ediyor. Modern güç aktarma sistemlerine sahip klasik araçlar olan ‘restomod’ trendine doğru başlayan eğilim Opel Manta’yı da elektriklendirdi. Yeni Opel Manta GSe’de modern çağın gereğini yerine getiren sıfır emisyonlu 108 kW / 147 HP gücündeki batarya elektrikli elektromotor, 200 km’lik menziliyle beklentileri karşılıyor. Bununla birlikte Opel’in elektrikliye geçiş hamlesi, Opel Mokka-e gibi yeni modellerle tüm hızıyla devam ediyor.

Yeni Manta GSe ElektroMOD’u geliştirmek için üzerinde çalışılan orijinal otomobil otomatik şanzımana sahipti. Mühendisler milyonlarca insanın tercih ettiği dört ileri manuel şanzımanı araca uyarlamak için teknik değişiklikler uyguladı. Daha büyük bir kavramaya sahip olan ElektroMOD için yeni bir volan ve normalinden uzun şaft kullanan mühendisler, aracın fren sisteminde de iyileştirmeler yaptı. Manta A’nın standart frenleri, ön akslarda daha büyük frenlere, arka aksta ise kampana yerine disk frenlere dönüştürüldü. Bu dönüşüm sayesinde yeni Manta GSe ElektroMOD, hızlı gidebildiği kadar iyi bir fren sistemine de kavuşmuş oldu.

200 km menzil sunuyor

Yeni Manta GSe’nin 31 kWsa kapasiteli lityum iyon bataryası, her zaman mümkün olan en iyi tutuş ve düşük ağırlık merkezi için bagajda mümkün olduğunca ileriye yerleştirildi.  ElektroMOD dönüşümünün ardından Manta, yaklaşık 1.137 kg ağırlığa ulaştı. Bu, orijinal Manta A’dan 175 kg daha fazla bir kütle gövde ağırlığı anlamına gelse de normal sürüş koşullarında araç 200 km’lik menzile ulaşabiliyor. Corsa-e ve Mokka-e modellerinde olduğu gibi elektrikli Manta, enerji geri kazanım özelliklerini de bünyesinde barındıyor. Konsolda bulunan düğme yardımıyla aktif hale gelen bu geri kazanım sayesinde daha uzun menzillere ulaşmak mümkün.

Diğer Yazılar

Aralık ayında Opel Grandland X sahibi olmak daha kolay

Ahmet Armağan

Opel ile anlaşmalı e-Ralli Kupası için yeni takvim açıklandı

Ahmet Armağan

Opel’den Haziran’da Sıfır Faizli Kredi ve Nakit Alımda İndirim İmkânları

Ahmet Armağan