Reklam Bannerı
Otomobilkolik
Dacia OTOMOBİL TEST SÜRÜŞLERİ

Sürüş İzlenimi – Dacia Duster 1.5 dCi EDC Blacks

Romen markanın başarılı modeli Duster, çift kavramalı şanzımanıyla satış rakamlarını daha da yukarıya çekmeyi hedefliyor

Türkiye’de satılan en uygun fiyatlı modellere sahip markalardan biri olan Dacia, sunduğu yeniliklerle adından söz ettirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda robotize şanzımanıyla sayfalarımıza konuk olan Sandero’dan sonra şimdi de özellikle arazi performansıyla göz dolduran Duster modelinde Renault’dan aldığı çift kavramalı altı kademeli EDC şanzımanı sunmaya başladı.

Türkiye’de crossover ve SUV segmentinin pazar paylarına baktığımızda ezici bir çoğunluğun otomatik şanzımanlarda olduğunu görebiliriz. Dacia yetkilileri de bunu farkına vardı ve Duster modelinde markanın ilk çift kavramalı şanzıman deneyimini sunmaya başladılar. Makyaj operasyonundan sonra gelen çift kavramalı şanzıman dopingi Duster için çok yüksek pazar payları anlamına da geliyor aslında. Yenilemeden sonra daha yumuşak bir sürüşe kavuşan Duster, konfor anlamında zaten artı puan almıştı. Süspansiyondan sonra gelen çift kavramalı şanzıman ile bu konfor puanları daha da arttı. Renault’dan tanıdığımı EDC şanzımanın geçişleri ve tepkileri bir DSG kadar iyi olmasa da, uzun ömürlülük konusunda sınıfının en iyilerinden bir olmayı başarıyor. Türkiye’de sadece 110 HP’lik 1.5 dCi ünite ile kombine edilen şanzımanın motor ile uyumu başarılı. Alt devirlerden itibaren gelen 250 Nm tork ile atak bir karaktere sahip Duster, şanzıman sayesinde tutumlu olmayı da başarıyor. Tutumluluğun bizim gibi akaryakıtı bu kadar pahalı olan bir ülkede çok önemli olduğunu bilen Dacia yetkileri, ilk etapta EDC şanzımanlı Duster’ı sadece önden çekişli olarak pazara sundular.

Duster hiçbir zaman hızlı kullanmak isteyeceğiniz bir otomobil olmamıştı. Makyajdan sonra tasarım olarak yenilenen direksiyon yumuşamasına rağmen his konusunda hala rakiplerinin gerisinde. Yumuşak gövde kontrolü ile de hızlı girilen virajlarda yatma ve önden kayma eğilimi de görülüyor. Duster’ın asıl hüneri önden çekişli olmasına rağmen hafif arazide ortaya çıkıyor. Bir önden çekişli otomobilin gidebileceği en zor yollara bile Duster ile kolayca girebiliyorsunuz. Otomatik şanzıman tahmin edilenin tersine işini zorlaştırmıyor, kolaylaştırıyor.

Makyajdan sonra donanım olarak da ufak değişikliklere gidilmiş. Konsolun ortasında siyah kaplamalara yer verilmiş ve 7 inçlik dokunmatik ekran da görünümü modernleştiriyor. Dacia Duster sınıfında en uygun fiyatlı otomatik şanzımanlı model olarak öne çıkıyor. 82.900 TL’lik fiyata hem dizel hem de çift kavramalı şanzımana sahip olabiliyorsunuz. Rakiplere baktığınızda bu fiyata başlangıç seviyesinde bile yaklaşamıyorlar. Tabii ki fiyatın uygun olmasının sebepleri de var. Sert plastik kaplı iç mekan, donanım eksiklikleri, hissiz direksiyon, sert süspansiyon sistemi bunlardan birkaçı.

Diğer Yazılar

Skoda Fabia, 1 Milyon 135 bin kilometreyi sorunsuz tamamladı

Ahmet Armağan

Koronavirüs taşıt kredisi başvurularını %15 artırdı

admin

Dacia Mayıs fiyatlarıyla avantajlı koşullar sunuyor

Ahmet Armağan