Subaru Markasına ABD'den "Top Safety Pick+" Ödülü | Otomobilkolik
OTOMOBİL SEKTÖREL Subaru

Subaru Markasına ABD’den “Top Safety Pick+” Ödülü

Subaru markasının farklı segmentlerde yer alan modelleri Amerika Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) tarafından yapılan güvenlik ve çarpışma testlerini başarı ile geçerek “2016 Top Safety Pick +” ödülüne layık görüldü.

2016 model “Eyesight” sürücü destek teknolojisine sahip Legacy, Outback, Forester, Crosstrek (Subaru XV) ve WRX modelleri beş çarpışma testinden en yüksek not olan “İyi” ve ön çarpışma önleme testinde ise en üst sıralama olan “Üstün” derecelerini elde ederek, “2016 Top Safety Pick +” ödülünü almaya hak kazandı.

Subaru’nun 2016 model “EyeSight” teknolojisine sahip araçlarının IIHS-Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü tarafından yapıldı. Testlerde sürücülere ve yolculara maksimum güvenlik sağladığı belirlendi. Legacy, Outback, Forester, Crosstrek (Subaru XV) ve WRX modelleri önden çarpışma önleme konusunda 6 üzerinden 6 puan aldı.

Bu ödülün alınmasında önemli role sahip olan Subaru, son teknoloji sürüş destek sistemi “EyeSight”da; neredeyse insan gözü kadar etkin. Mükemmel görüntü tanımlayan ve üç boyutlu renkli görüntüler yakalayan iki stereo kamera kullanılıyor. “Eyesight”, iki kameradan alınan görüntülerin şekil, hız ve uzaklığını kesin bir şekilde belirledi. Böylece yalnızca araçları değil, aynı zamanda motorsiklet, bisiklet ve yayaları da algılıyor. Potansiyel bir tehlike algıladığında ise sürücüyü uyararak kazanın meydana gelmesini önlemeye yardımcı olmak için gerekirse fren uyguluyor. Önünüzdeki yol için ikinci bir çift göz gibi çalışan “EyeSight” teknolojisi bulunuyor. “Adaptif hız kontrolü”, “şerit içi hareket kontrolü”, “şeritten çıkma uyarısı”, “çarpışma öncesi fren sistemi”, öndeki aracın hareket etme” ve “çarpışma öncesi gaz kontrolü” uyarılarıyla sürüşe destek sağlıyor.

En Güvenli Araç ödülüne sahip olabilmek için araçların yüksek hızda önden ve yandan çarpışma testlerinden, devrilme testinden ve arkadan gelen darbelerde boyun yaralanmalarına karşı koltuk/baş koruma sistemleri değerlendirmelerinden “İyi” sonucunu alması gerekiyor. Subaru gibi. 2016 TSP+ ödülüne layık görülmek içinse araçların bu beş çarpışma testinden de “İyi” not alması gerekiyor. Bunun yanı sıra önden çarpmayı önleme testinden de “İleri Seviye” ya da “Üstün” puanlarını alması şart koşuluyor.

Diğer Yazılar

Brisa’dan 2023’ün ilk çeyreğinde güçlü bir performans

Ahmet Armağan

Megane Sedan ve Clio HB “Yerli Üretim” logosu ile showroomlarda

Ahmet Armağan

Toyota’dan sportif modeller geliyor

Ahmet Armağan