Reklam Bannerı
Otomobilkolik
OTOMOBİL Skoda TEST SÜRÜŞLERİ

Skoda Rapid ve Skoda Rapid Spaceback test sürüşü

Skoda’nın aslında C segmentinde konumlandırdığı modeli Rapid ve Rapid Spaceback geçtiğimiz günlerde bir takım revizelerden geçti ve birçok yeni özellikle birlikte daha taze bir görünümle karşımıza çıkıyor.

Almanya’nın Frankfurt kentinde yapılan bir sürüş etkinliğiyle basına tanıtılan iki model de dıştan bakıldığında fark edilir değişikliklere sahip.

Hemen göze çarpan bi-xenon’la donatılmış LED teknolojili siyah zeminli farlar. Ayrıca değiştirilen sis farları ve tamponun yeniden tasarlanmış olan alt kısmı, dar bir krom şeritle birlikte artık daha geniş bir görünüm sunuyor.

Arka tarafta da kullanılan Skoda Rapid LED teknolojisi, bu bölüme de sportif bir görünüm kazandırıyor.

Skoda Rapid ve Rapid Spaceback’te 15 – 16 ve 17 olmak üzere COSTA, VIGO ve TORINO adını taşıyan yepyeni jantlar da mevcut. Monte Carlo donanımlı yeni donanım seviyesi sportifliği sevenler için sıra dışı renk seçenekleriyle birlikte geliyor.

Bu sınıfta ferahlığı arayan kullanıcılar için Rapid Spaceback yine benchmark olmaya devam ediyor. İç tarafta da bazı değişiklikler göze çarpıyor. Dört kapıda da yeni kaplamalar var. Gösterge paneli ve havalandırma delikleri de yeniden tasarlanmış.

Bunlara ek olarak bağlanabilirlik, WLAN hotspot, Apple Carplay, Android Auto gibi yenilikler de sunuluyor.

Ayrıca iki otomobil, geniş bir güvenlik sistemi yelpazesine sahip olmaya devam ediyor. Yorgunluk tespiti ve şehirdeki acil durum frenleme işlevi de dahil olmak üzere modern yardım sistemleri, her iki model için de mevcut.

Tüm bu görsel değişimlerin yanı sıra kaputun altında da yepyeni motorlara yer veriliyor. Dinamik ve oldukça verimli olan üç silindirli TSI motorlar artık Rapid ve Rapid Spaceback’te tercih edilebilecek.

1.0 lt’lik hacminle birlikte 95 HP ve 110 HP’lik iki versiyon DSG şanzıman seçeneklerine de sahip.

Yenilenen Rapid ve Rapid Spaceback ile Frankfurt çevresinde 100 km’nin üzerinde bir yol yaptık ve otomobilin aslında sınıfındaki birçok rakibinden daha iyi olduğu kanısına birkez daha vardık. 1.0 lt’lik motor DSG şanzımanla mükemmel bir uyum içinde ve asla performans anlamında bir sorun yaşamıyorsunuz. Yakıt tüketim konusunda da son derece verimli. Fabrika verisi neredeyse 100 km’de 4.5 lt’lere kadar düşünüyor ve eğer ki siz de biraz dikkat ederseniz bu otomobille 5.0 lt’lerle seyredebilirsiniz.

Yüksek hızlarda akselerasyonda şanzıman vitesi birkaç kademe düşürdüğünde otomobilin içindeki artan motor sesi ilk etapta rahatsızlık veriyor olsa da manuel olarak bu duruma müdahale edebilirsiniz.

Skoda Rapid ve Rapid Spaceback ayrıca 1.4 lt TSI 125 HP, 1.4 TDI 90 HP, 1.6 TDI 115 HP olmak üzere yıne farklı motor seçenekleriyle de satın alınabilecek.

 

Diğer Yazılar

Range Rover Velar 2.0 lt turbo motorla sunulacak

Ahmet Armağan

Peugeot 2008 SUV Tasarımı Yenilendi

Volvo XC40 iddialı gelecek