BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
OTOMOBİL Skoda YENİLİK

Skoda Rapid ve Skoda Rapid Spaceback yenilendi

Çek üretici Skoda, bir yandan tamamen yeni modellerinin lansmanını sürdürürken, diğer yandan da mevcut modellerini gençleştiriyor. Skoda’nın makyaj geçiren modelleri Rapid ve Rapid Spaceback’in Türkiye pazarında Temmuz ayından itibaren satışına başlanacak. Rapid ve Rapid Spaceback, hem içinde hem de dışında tasarımındaki güncellemelerin yanı sıra, kaputunun altında yer alacak yeni motor seçenekleri ve eklenen teknolojik donanımlarla B sınıfındaki rekabeti hareketlendirecek.

 İç ve dışta yenilikler

Rapid ailesinin dış görünümünde yapılan yeniliklerle Rapid Sedan ve Spaceback, önden daha geniş bir otomobil havasıverirken, arka bölümünde de bir takım yenilikler gerçekleştirildi. 

 Ön sis lambalarının ve tamponun tasarımında değişim yaşanırken, özellikle tamponun alt kısmında bazı donanım paketlerinde kullanılan krom şeritler, iki sis lambasını birbirine birleştiriyormuş izlenimi veriyor. Bu da, bir anlamda genişlik hissi yaratıyor. Sis lambalarının tasarımı elden geçirilirken, tamponun alt kısmındaki havalandırma ızgarasında da farklılık göze çarpıyor. Yine Rapid ailesine LED teknolojili gündüz farları eklenirken, gündüz farları, sinyal lambası fonksiyonuna da sahip. 

 Arkaysa, stop lambalarının dış kısmında kullanılan renklendirilmiş cam, her iki modele de daha sportif bir hava veriyor. Bununla birlikte stop lambalarında markanın tipik “C” şeklindeki formu korunmuş.  Özellikle Rapid Spaceback’te arka tamponun altında bulunan siyah difüzör ve üst donanım seviyesinde standart sunulan uzatılmış arka cam, sportif ve dinamik hatchback görüntüsünü pekiştiriyor. Panoramik cam tavan ise, bu modelin ayırt edici özellikleri arasında yer almakta.

 Rapid ailesinin iç mekanında da, yeni dokunuşlar göze çarpıyor. Kapı içi döşemeleri farklılaşırken, hava girişleri, ön göğüste bulunan dekoratif kaplama, düğmeler ve klima kontrollerinin bulunduğu panel de yeniden tasarlandı. Bununla birlikte her iki model de, sınıf standartlarını aşan iç mekan genişliği ve bagaj hacimleriyle rakipsizliğini koruyor. Her iki araç da arka koltukta oturanlara 65 mm diz mesafesi sunarken, Rapid 530 litre, Rapid Spaceback ise 384 litre bagaj hacmiyle sınıflarının ortalamalarının üstünde durumunda.

 Akıllı far teknolojisi

Yenilenen Rapid ve Rapid Spaceback, bundan böyle isteğe bağlı olarak enerji verimliliğine sahip bi-xenon farlarla da satın alınabilecek.

Her iki modelde de akıllı “Işık Asistanı” sistemi kullanılmaya başlandı. Bu sistem, aynı zamanda Uzun Far Yardımcısı  (High-beam Assist) fonksiyonuna sahip. Söz konusu sistemle, farlar, bir sensör yardımıyla sürüş koşulları ve ortamına göre kendiliğinden açılıp kapanırken, silecekler çalıştığında da otomatik olarak farların yanmasını sağlıyor.  Uzun Fark Yardımcısı ise, karanlıkta ve 60 km/s’nin üzerindeki süratlerde karşıdan gelen araçları algılayarak ışığın şiddetini kendiliğinden ayarlıyor. Yine her iki model de, Ambition ve Style donanım paketlerinde, viraj fonksiyonlu sis lambalarıyla satın alınabilecek.

 Yüksek güvenlik “standart”

Skoda Rapid ve Rapid Spaceback, zengin güvenlik donanımlarıyla iddialı. Elektronik Denge Kontrol ve Lastik Basınç Kontrolü sistemleri standart olarak sunulduğu her iki modelde, bundan böyle Çoklu Çarpışma Freni de standartlar arasında yer alacak. Bu sistem, bir kaza durumunda birden fazla çarpışma yaşanmasının önüne geçiyor.

 Ayrıca Rapid ailesinde isteğe bağlı olarak Sürücü Yorgunluk Tespit Sistemi ve Şehiriçi Acil Frenleme fonksiyonuna sahip Ön Bölge Frenleme Asistanı gibi modern yardımcı sistemler de mevcut. İsteğe bağlı alınabilen viraj fonksiyonlu sis lambaları ya da Yokuş Kalkış Desteği ise aktif güvenlik unsurları arasında.

 Pratik fikirler ve kesintisiz iletişim

Yenilenen Skoda Rapid ve Rapid Spaceback’te, konfor ve eğlence sistemleri de zenginleşti. Bu çerçevede artık her iki modelde de Wi-fi bağlantısı sayesinde “kesintisiz iletişim” içinde yolculuk etmek mümkün olabilecek. Yeni Skoda Connect Sevices hizmeti, anında trafik bilgisinin yanı sıra yardım ve servislere bağlanma, online eğlence servislerini kullanma imkanı sunuyor. Skoda Connect uygulamasıyla da sürücü araçla ilgili bilgilere uzaktan da erişim sağlayabilecek, aracın navigasyon sistemine rota gönderebilecek, kalabalık bir park yerinde aracının nerede olduğunu akıllı telefonundan rahatlıkla bulabilecek.

Bununla birlikte, yenilenen Rapid ve Rapid Spaceback’in arka koltuğunda oturanlar için de iki adet USB girişi opsiyonu eklendi. Bu sayede arka koltuktakiler de akıllı cihazlarını ya da tabletlerini rahatça şarj edebilecekler. Ayrıca her iki modelde de, isteğe bağlı olarak ön koltukların başlıklarının arka tarafına monte edilmiş iki adet tablet tutucuyla alınabilecek. Böylelikle arka koltukta oturanlar, wi-fi bağlantısı ve Arka Koltuk Eğlence sistemi aracılığıyla aracın eğlence sistemine bağlanabilecek, navigasyon sistemine tabletlerindeki rotayı aktarabilecekler.

Yenilenen motor yelpazesi

Rapid ile Rapid Spaceback’in motor seçenekleri de yenilendi ve genişledi. Özellikle yeni nesil küçük hacimli ve performanslı motor seçenekleri yelpazeye eklenirken, her iki modelin de yakıt ekonomisi artırıldı.

İki farklı güçte 1.0 litre ve üç silindirli benzinli motor seçeneği, Rapid ailesinde ilk kez kullanılmaya başlandı. Turbo beslemeli motorlar 95 ve 110 PS güçlerinde. 95 PS’lik seçeneği 5 ileri manuel ya da 7 ileri DSG otomatik şanzımanla almak mümkün olacak. 110 PS’lik motorsa 6 ileri manuel şanzımana sahip.

Bununla birlikte Rapid ile Rapid Spaceback’in 1.4 lt TSI (125 PS) benzinli motor seçeneği de bulunuyor. Bu motor, 7 ileri DSG otomatik şanzımanla kombine edilmiş.

Rapid ailesinin dizel motor seçenekleri ise 1.4 litre TDI (90 PS) ve kendisini kanıtlamış 1.6 lt TDI (116 PS). Bunlardan 1.4 lt TDI 5 ileri manuel veya 7 ileri DSG otomatik şanzımanla alınabilirken, 1.6 lt TDI seçeneğinde 5 ileri manuel vites kutusu bulunuyor. 

Diğer Yazılar

BMW’nin amiral gemisi 7 Serisi (2019) yenilendi

Ahmet Armağan

Elektrikli Mokka satışa sunuldu. İşte fiyatı!

Ahmet Armağan

Türkiye’de her 3 kişiden biri sürücü belgesi sahibi

admin