Otomobilkolik
KONSEPT OTOMOBİL Skoda

Skoda Element, öğrenciler tarafından keşfedildi

Bugüne kadar “Citijet”, “Funstar”, “Atero” gibi konseptlere imza atan Skoda Akademisi öğrencileri, bu kez de “Element”i yarattı. Skoda’nın minik modeli Citigo’yu temel alan öğrenciler, tamamen elektrikli bir kum aracı imal etmeyi başardı.

3.597 mm uzunluğunda ve 1.641 mm genişliğinde olan Skoda Element’in, tavan ya da kapıları yok. Buna karşın iki kişilik ve yerden 60 mm yüksek olan araç, tam anlamıyla klasik bir “buggy” havası taşıyor. Metalik sarı renkte boyanan ve üzerinde siyah bantların bulunduğu otomobil, 16 inçlik jantlara, gümüş rengi ön ve arka alt koruma plakalarına sahip.

Siyah çamurluk çıkıntıları, aracın dayanıklılığını ortaya koyarken, spor koltukların yanlarında yer alan eşiklerde de yine alüminyum koruma plakaları dikkati çekiyor. Çift renkli spor koltuklar Skoda Octavia RS’ten alınırken, iç mekanda çift renkli döşemeler ağırlıkta. Hava kanalcıklarının üst kısmında, orta konsoldan bağımsız bir navigasyon sisteminin bulunduğu araçta, arka koltukların olması gereken yerde, alüminyum bir kapak dikkati çekiyor. Bu kapağın üst kısmında irice bir güneş enerjisi paneli, iç kısmında ise geniş ekranlı bir akıllı televizyona rastlanıyor. Bu televizyon, bluetooth aracılığıyla akıllı telefonlarla da eşleştirilebiliyor.

Aracın koltuklarının yanında birer hoparlör yer alırken, iki adet ekstra hoparlör de bagaja yerleştirilmiş. Böylelikle Skoda Element, plajda 400 watt gücünde ses sistemine sahip bir “yürüyen disko”ya dönüşebiliyor.

Öğrenciler, bir “parti aracı” yaratmak adına, bagaja buzdolabı koymayı ihmal etmemiş. Bu dolap, ekstra bir aküye ve güneş enerjisi paneline bağlı olarak çalışıyor.

82 PS’lik kompakt elektrik motoru, aracı 210 Nm’lik itiş gücüyle buluşturuyor. Bu sayede araç, 0’dan 100 km/s hıza 13 saniyede çıkabiliyor, 130 km/s maksimum hız yapabiliyor. Skoda Element’in tek şarjla gidebildiği yol ise 160 km.

Diğer Yazılar

Volvo Selekt ile güvenle ikinci el otomobil alın

admin

Peugeot 3008’e dayanıklılık testinden tam puan!

Ahmet Armağan

Lassa Driveways ve Driveways Sport serisi lastiklerini sergiliyor

Ahmet Armağan