OTOMOBİL Seat SEKTÖREL TEKNOLOJİ

SEAT, 2025’e kadar çevresel ayak izini yüzde 50 azaltacak

 SEAT, 2025’e kadar çevresel ayak izini yüzde 50 azaltacak

 SEAT, Ekomotiv Fabrika planı çerçevesinde çevresel ayak izini 2025 yılına kadar yüzde 50 azaltmayı hedefliyor. 2016 yılında çevresel performansını artırmak için yaklaşık 23 milyon Euro yatırım yapan SEAT, enerji ve su tüketimiyle; atık, uçucu bileşen ve karbondioksit üretimini yüzde 33,6 oranında azalttı. 

 SEAT, 2010 yılı tüketim ve emisyon değerlerinden hareketle, çevresel ayak izini 2025 yılına kadar yarıya indirmeyi hedefliyor. Şirket, 2016 yılı öncesinde beş temel çevresel performans göstergesinde (enerji ve su tüketimi; atık, uçucu bileşen ve karbondioksit üretimi) yüzde 33,6 oranında iyileşme kaydetmeyi başardı. Bu sayede, çevresel etkisini 2018 yılına kadar yüzde 25 oranında azaltma hedefine de iki yıl önce ulaşmış oldu.

Bu iyileştirmeler, SEAT’ın otomotiv üretimindeki çevresel stratejilerini belirleyen Ekomotiv Fabrika planı kapsamında gerçekleştirildi. Plan, şirketin tüm üretim süreçlerinde kaynak verimliliğini azami ölçüye çıkarırken, emisyon oranlarını da en düşük seviyeye indirmeyi amaçlayan bir dizi önlem ve projeyi kapsıyor.

2011 yılında yürürlüğe koyulan plan sayesinde SEAT, üretim süreçlerinde ortaya çıkan ısının geri kazanımı, verimli havalandırma sistemi & ısı yalıtımı, biyolojik yakıtla çalışan harici ısı kaynakları ve yeşil enerji kullanımı gibi yöntemler sayesinde karbondioksit emisyonlarını yüzde 66,2 oranında azaltmayı başardı.

Buna ek olarak şirket, ambalaj malzemelerini ayrıştırıp, üretim sürecinde kullanılan bazı çözücüleri ve cila maddelerini değiştirmek suretiyle atık üretimini yüzde 41,4; uçucu bileşen üretimini ise yüzde 16,2 oranında azalttı. Ayrıca bazı üretim süreçlerinde daha az ısı kullanıp, otomobillerin su geçirmezliklerinin kontrol edildiği yağmur testlerinde kullanılan filtreleri de değiştirerek enerji kullanımını yüzde 21,7; su kullanımını ise yüzde 22,5 oranında düşürdü.

Ekomotiv Fabrika planı gibi girişimler sayesinde SEAT, üretilen otomobil başına enerji tüketimini 2010 yılından bu yana yüzde 20 oranında azaltmayı başardı. Avrupa’daki sektör ortalamasına kıyasla SEAT otomobil üretiminde yarı yarıya daha az enerji kullanıyor, yüzde 23 oranında daha az su tüketiyor ve yüzde 65 oranında da daha az karbondioksit salınımı yapıyor.

LED aydınlatma, üretim tesisleri & atölyelerde daha iyi ısı yalıtımı, sıcak-soğuk havanın havalandırmada kullanmak amacıyla geri kazanımı, şirketin bu bağlamda yürürlüğe koyduğu önlemlerden yalnızca birkaçı. Buna ek olarak, SEAT’ın enerji kullanımının yüzde 50’si, elektrik tüketiminin ise tamamı yenilenebilir kaynaklardan karşılanıyor.

Diğer Yazılar

Mini Cooper (F56)’ya AC Schnitzer Dokunuşu

Hyundai Elantra’ya 2019 makyajı

Ahmet Armağan

PSA Grubu 2019’u Yeni Bir Karlılık Rekoruyla Kapattı

admin