MODİFİYE Porsche

Porsche 911 Turbo S’in en hızlı hali : Brabus 820 Coupe & Cabriolet

Brabus birçok Alman marka için performans yükseltme kitleri üretiyor. Ses getirecek yeni bir ürünü de Brabus 820 rozetine sahip Porsche 911 Turbo S.

Meppen pisti, Alman yarış pilotu Lance David Arnold’un kontrolünde Brabus imzali Porsche 911 Turbo S’in testine ev sahipliği yaptı. Kariyeri boyunca sadece Porsche ile yarışan ünlü pilot bu iş için seçilmiş kişilerden biri oldu.

Coupé’den türetilen yepyeni BRABUS 820, yeteneklerini büyük ölçüde genişletti. Şimdiye kadarki en baskın 911 Turbo olma özelliğini taşıyor. Ayrıca, daha fazla eğlence ve seçim özgürlüğü için BRABUS, bu Porsche’yi iki farklı yükseltme aşamasıyla donattı ve böylece 2021’de TechArt’ın performansını geride bıraktı.

Stage 1 versiyonu, turbo takviye basıncını yükselten yakıt enjeksiyonu ve ateşleme için kontrol haritaları tarafından verilen 720 beygir gücü ve 664 pound-feet (900 Nm) tork sunarken, Stage 2 versiyonu BRABUS 820’yi çılgına çeviriyor. Yüksek performanslı turboşarjlar, daha büyük kompresör üniteleri, daha büyük türbinler ve olağanüstü toplam 820 beygir gücü ve 701 pound-feet (950 Nm) tork sağlayan modifiye edilmiş bir ECU’ya sahip.

Bu noktadan itibaren Brabus 820, 340 km/s’lik maksimum hıza ulaşıyor.

BRABUS, Porsche 911 Turbo S Coupé’yi daha aerodinamik ve maceracı bir yarış tasarımıyla yeniledi. Karbon fiber elemanlar, her iki tarafta kanatları olan yeni bir ön spoyler, daha büyük hava girişlerine sahip yeni bir ön tampon, açıkta kalan bir karbon difüzör ve Continental SportContact 7 lastikler, sportifliğini tanımlayan diğer özellikler arasında.

Diğer Yazılar

Porsche Taycan Türkiye’de satışa sunuldu

admin

Yeni Porsche Panamera Los Angeles Fuarı’nda

Porsche karbondioksit emisyonunu yüzde 75 oranında azalttı

Ahmet Armağan