BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
Genel OTOMOBİL Peugeot TEST SÜRÜŞLERİ

TEST: Peugeot 208 1.6 THP Deneyimi


Şu an kullandığım 208’ler içinde en keyifli olanlardan biri THP… Güçlü olduğu için söylemiyorum. Özellikle üç kapılı karoserin hem bu otomobile daha çok yakıştığını, hem de sportif öğelerin Peugeot’yu daha çekici kıldığını düşünüyorum. Bunun belki biraz altında performanslı ve sert otomobilleri daha çok sevdiğim yatıyor olabilir. Peugeot 208 1.6 THP sert ve fazlasıyla sportif bir otomobil. Bir GTI ruhunu yansıtan her şeyden birazı onda var. Güçlü bir turbo motor, sportif koltuklar, büyük jantlar, sportif iç mekân ve dahası…

İç mekân demişken herkesi rahatsız eden direksiyon konumunun benimde çok hoşuma gittiğini söyleyemem. Fakat beğenilmeyen o küçük direksiyon simidinin sportif bir sürüş karakteriyle uyumunu şimdi biraz daha fazla hissettim. İç mekândaki bir diğer özellik ise çok keyifli bir arabirime sahip olan TFT ekran. Hem yüksek çözünürlüğüyle hem de fonksiyonel kullanımıyla kabine ciddi bir farklılık katıyor. Geçmişte kullandığım 207 GT’yi bana hatırlatan Peugeot 208 1.6 THP benzer özelliklerle karşımıza çıkıyor. 1.6 lt’lik turbo motor artık bir kült halini aldı. 156 bg gücündeki motor 0’dan 100 km’ye 7.3 sn’de ulaşıyor ve maksimum hızı ise 215 km/s. 6 ileri manuel kemikli bir şanzımanla bu gücü yere aktaran 208 ile şehir içinde kısa bir tur atıyoruz.

Otomobilin içinde üç kişiyiz. Arka koltukta oturan kişi darlıktan, iniş ve binişten rahat oluyor. Ehh birazda kilo olunca tabi. Aslında ön konsolun sağ tarafının tasarımı ön yolcunun koltuğu öne daha fazla çekebilmesi şeklinde tasarlanmış bu sayede sağ arkadan oturan yolu içinse daha rahat bir alan ortaya çıkıyor.

Fakat ikisi de kadın olan yolcularım Peugeot 208’in sertliğinden rahatsız oluyorlar. Eğer rahatsız olabiliyorsa doğru olan bir şeyler vardır diyerek bu sefer rotayı bu sertliği hissedebileceğim bir rotaya çeviriyorum. 208 THP’nin yüksek viraj kabiliyeti tepkili direksiyonu bizden geçer notu alıyor. Fakat uzun ve hızlı girilen virajlarda hafifte olsa arkadan kayma eğilimi gösterebiliyor. ESP tam vaktinde devreye girerek olası bir tersliği de ortadan kaldırıyor.

Diğer Yazılar

Continental’in Yeni Kış Lastiği WinterContact TS 870

admin

Peugeot Türkiye’den Stellantis Global Yapılanmasına Büyük Transfer

Ahmet Armağan

Canon EOS R5’in yeni özellikleri ortaya çıktı

admin