Genel Peugeot TEST SÜRÜŞLERİ

Peugeot 208 1.2 PureTech 130 Test Sürüşü

Yeni Peugeot 208 1.2 Puretech test sürüşü için direksiyona geçiyoruz.  Gelin bu sınıftaki en önemli oyunculara bir bakalım. VW Polo, Ford Fiesta ve Renault Clio bu segmentin önemli isimleri… 208 onların arasında her anlamda çok sıkı bir şekilde adım attı.

Peugeot, yeni nesil 208’i tasarlarken, önceki nesille hiçbir ilgisi olmayan bir tasarım seçmiş. Bu iki jenerasyonu ön yüzünde aslan logosu olmadan yan yana yerleştirirseniz aynı markadan olduklarını söylemek güç.

Bu biraz riskli gibi dursa da ortaya muhteşem bir sonuç çıkmış. Yeni 208, güncel bütün B segmenti otomobiller arasındaki en yakışıklı seçenek. 

Yerini aldığı 208 ile kıyaslandığında; daha uzun, daha geniş, daha alçak ve daha uzun aks mesafesine sahip olan yeni nesil; yalın ve düzgün yüzeyleriyle sportif, dinamik ve özgün bir duruş sergiliyor. Yandan bakıldığında ön camın yeni konumu dikkat çekiyor. 

Peugeot 208 Tasarım Özellikleri

Geriye doğru çekilen ön camın konumu daha uzun ve yatay bir motor kaputunu beraberinde getiriyor. GT Line veya GT versiyonlarında parlak siyah çamurluk çerçeveleri devreye giriyor. Bu tasarım uygulaması çamurlukların olduğundan daha geniş görünmesini sağlıyor. 208’e önden bakıldığında iyice aşağıya doğru uzanan büyük radyatör ızgarası kadar üç aslan pençesine sahip full LED ön farlar (versiyona bağlı olarak) karakteristik özellik olarak dikkat çekiyor. Tıpkı Peugeot 3008/5008/508 modellerinde olduğu gibi yeni Peugeot 208’in de arka kısmında 3 aslan pençesine sahip dinamik tasarımlı stop lambalarının arasını bagaj kapağını boydan boya kaplayan siyah bir bant dolduruyor. 

Yeni Peugeot 208, son derece modüler ve verimli bir platform olan CMP/e-CMP üzerinde yükseliyor. CMP (Common Modular Platform) Groupe PSA’nın en güncel platform nesli. Grubun B ve C segmenti araçlarında kullanılan bu platform EMP2’yi (Efficient Modular Platform) tamamlıyor. Adından anlaşılacağı gibi CMP platformu gerek boyut, gerekse motor seçenekleri bakımından uyarlanabiliyor. Farklı güç ve aktarma sistemleri ile kombine edilebilen platform; müşteriye benzinli, dizel veya elektrikli bir güç ve aktarma organından birini seçme imkânı tanıyor. 

Yeni 208 İç Mekan Özellikleri

Yeni 208’in iç mekanı da tamamen yenilenmiş. İç mekan gerçekten de heyecan verici. Yine sınıfının en başarılı iç mekan tasarımlarından biri. 208, yeni nesil Peugeot i-Cockpit® ile yollara çıkıyor. Donanım seviyesine bağlı olarak Peugeot i-Cockpit® 3-Boyutlu gösterge paneli bilgileri iki farklı okuma düzeyinde gösteriyor.

Dijital göstergenin üstteki satırında bilgiler hologram şeklinde gösteriliyor. Gösterilen veri dinamik olup, sürücünün görüş alanında önem veya aciliyet seviyesine bağlı olarak daha yakın veya daha uzun süre gösteriliyor. Bu uygulama sürücünün reaksiyon süresini yarım saniye kadar kısaltıyor. Orta konsoldaki piyano tuşları düğmelerin üzerinde donanım seviyesine bağlı olarak büyüklüğü 5, 7 veya 10 inç olarak değişen dokunmatik bir ekran devreye giriyor. Active donanım seviyesinden itibaren orta konsol dolu olup karbon temalı yüzey gibi kaliteli malzemelerle süsleniyor. Kompakt boyutlu direksiyon simidi üst sınıf bir spor otomobili algısı yaratırken EAT8 vites kolu ve Park by Wire özelliği sezgisel ve ergonomik bir kullanım sunuyor.

2022 Peugeot 208 Fiyatları

Yine markanın diğer modellerinde olduğu gibi direksiyon üzerindeki kulakçıklar viteslere manuel olarak müdahale etme imkânı tanıyor. Yeni Peugeot 208’in kabininin farklı noktalarına serpiştirilen saklama alanları ve gözleri kullanım ergonomisini destekliyor. Kapı cepleri ve torpido gözü dışında donanım versiyonuna bağlı olarak ön koltukların arasındaki kol dayamanın altında büyük bir saklama alanı, vites kolunun önünde açık bir göz ve orta konsolda akıllı telefonlar için kablosuz şarj özelliğine sahip bir saklama alanı olmak üzere farklı çözümler kullanıma sunuluyor. 

Peugeot 208 1.2 PureTech motoru nasıl?

PSA Grubu’nun birçok modelinde yer verdiği ödüllü ünite, üç silindirli ve 5500 d/dak’da 130 HP güç üretiyor. Canlı ve atak bir sürüş karakterine sahip olan motor EAT8 otomotik şanzımanla birlikte kombine ediliyor ve performans anlamında son derece tatminkar bir tutum sergiliyor. 230 Nm’lik tork değerine sahip olan motor ortalama 4.4 lt/100 km’lik ortalama tüketim değeriyle etkileyici değerler ortaya koymayı başarıyor.

Test süresince karma bir sürüş tarzıyla birlikte 6.0-6.5 lt’lik değerler ile bu otomobille keyifli bir zaman geçirdik. Yere yakın ve sürücü odaklı oturma pozisyonuyla birlikte otomobile olan hakimiyet gerçekten çok yüksek. Eski GTI’ları andıran sürüş hissi başarılı yol tutuş özellikleriyle keyifli bir deneyime dönüşüyor.

GT Line donanım ise cabası. İnsanı heyecanlandırmayı başarıyor.

Peugeot 208 1.2 PureTech 130 Test Sürüşü Peugeot 208 1.2 PureTech 130 Test Sürüşü Peugeot 208 1.2 PureTech 130 Test Sürüşü Peugeot 208 1.2 PureTech 130 Test Sürüşü

Diğer Yazılar

TEST: Peugeot 208 1.6 THP Deneyimi

Audi RS7 Station Wagon Karosere mi Kavuşuyor?

BMW i3 Modelinin Performans ve Test Sürüşü