FUAR Mercedes OTOMOBİL

Mercedes’ten 7 yeni model

Mercedes-Benz, 5 Mart 2019 tarihinde kapılarını açan 89. Cenevre Otomobil Fuarı’nda 7 yeni aracın dünya lansmanını gerçekleştiriyor. Seri üretim otomobiller arasında en dikkat çekici yenilik, yenilenen Mercedes-Benz GLC olurken, yeni Mercedes-Benz CLA Shooting Brake de yollara çıkmaya hazır haliyle Cenevre’deki yerini aldı. Mercedes-Benz, ilk olarak sergilediği Concept EQV ile geleceğin elektrikli Premium SUV’una dair vizyonunu gösteriyor. Şirket ayrıca Formula E Show Car, GLE 53 4MATIC+, GT R Roadster ve smart forease+ gibi modellerini de bu fuarda otomobil tutkunları ile buluşturuyor.

Mercedes-Benz, 2019 Cenevre Otomobil Fuarı’nda çok özel üç final üretim modelini de ilk kez sergiliyor. Özenle seçilen iç mekân detaylarıyla SL 500 Grand Edition, özel güneş sarısı rengiyle SLC 300 Final Edition ve S-Serisi’nin 6,0 litre hacimli V12 bi-turbo motorun uzun soluklu başarı hikâyesini taçlandıran ve sona erdiren S 65 Final Edition, koleksiyon değeri taşıyan üç modeli oluşturuyor.

Mercedes-Benz GLC: MBUX ve yeni motor seçenekleri

Yeni motor seçenekleri ve MBUX’in de dahil olduğu kapsamlı değişiklikleri barındıran yenilenen Mercedes-Benz GLC’nin dünya tanıtımı Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleşiyor. Öncüleri gibi, yenilenen SUV da olağanüstü asfalt ve asfalt dışı sürüş özelliklerini geniş yaşama alanı, pratik kullanım özellikleri ve konfor ile bir arada sunuyor. Geniş ve yolu dolduran sportif görünüm, MBUX-Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi bilgi ve eğlence sistemi dahil yeni kullanıcı ara yüzü, kullanımı destekleyen ve kolaylaştıran yenilikçi sürüş destek sistemleri ve güncellenen motor yelpazesi ile yeni GLC, Mercedes-Benz dünyasının en iddialı özelliklerini kullanıma sunuyor. 

Makyajla birlikte kapsamları geliştirilen sürüş destek sistemleri devreye alınıyor. DISTRONIC, Aktif Takip Yardımcısı ve Aktif Direksiyon Yardımcısı, sürücüyü mesafe takibi ve aracı yönlendirme konusunda destekleyerek sürüş konforu ve sürüş güvenliğine katkı sağlıyor. Sistem aracın hızını virajlarda veya kavşaklarda otomatik olarak ayarlarken, direksiyon yardımcısı şeritte kalmaya ve şerit değiştirmeye yardımcı oluyor. Sürücünün yaklaşmakta olan trafiği gözden kaçırması halinde Aktif Fren Yardımcısı’nın dönüş fonksiyonu fren yaparak olası çarpışma riskinin önüne geçiyor.

Dış tasarımdaki yalın tasarım dilini iç tasarımda da devam ettiren GLC’nin, baştan aşağı yenilenen çok fonksiyonlu direksiyonunda iki farklı versiyon mevcut. MBUX – Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi’nin en yeni telematik jenerasyonunun görev verildiği yenilenen GLC’de, dokunmatik ekran, akıllı sesli komut sistemi ve uyumlu kullanıcı arayüzü birlikteliği sayesinde kusursuz bir iç mekan sunuluyor.

2019 yılı ortalarında satışa sunulacak olan GLC’de ilk etapta en güncel dört silindirli yeni benzinli ve dizel motor seçenekleri daha güçlü ve daha verimli bir yapı sunuyor. Benzinli motor, kayışla tahrik edilen marş jeneratörüne sahip yeni 48 Volt besleme teknolojisiyle yüksek verimlilik seviyesi sunuyor. Başlangıç için aşağıdaki motor seçenekleri sunulurken, ilave motor seçeneklerinin ilerleyen zamanlarda devreye alınması bekleniyor.

 GLC 2004MATICGLC 300 4MATICGLC 200 d4MATICGLC 220 d4MATICGLC 300 d4MATIC
Silindir adedi/dizilimi4/Sıralı4/ Sıralı4/ Sıralı4/ Sıralı4/ Sıralı
Maksimum güç (BG/kW)
İçten yanmalı motor
145/197 190/258120/163143/194180/245
Maksimum güç elektrikli motor (kW)
Enerji geri kazanımı – Boost

10

10
Maksimum tork (Nm)
İçten yanmalı motor
280 370360400500
Maksimum tork (Nm)
Elektromotor
150150
Karma koşulllarda yakıt tüketimi(lt/100 km)7,4 -7,17,4-7,15,5-5,25,5-5,25,8
Karma koşulllarda CO2emisyon salınımı (gr/km)169-161169-161145-137145-137153-151

Yeni nesil GLC, gerçek bir başarı hikâyesinde başrol oynuyor. Model satışa sunulduğu ilk yıl bile öncüsünden çok daha yüksek satış adetlerine ulaşmıştı. Mercedes-Benz güncel olarak; GLA, GLC, GLC Coupé, GLE, GLE Coupé, GLS ve G-Serisi olmak üzere yedi farklı model ile SUV pazarında zengin bir ürün çeşitliliği sunuyor. Söz konusu SUV modeller markanın ürün çeşitliliğini zenginleştirmekle kalmıyor, aynı zamanda pazardaki başarısında önemli bir pay üstleniyor. Bugüne kadar tüm dünyada 5 milyonun üzerinde kullanıcı Mercedes-Benz SUV modellerini tercih etti.

Mercedes-Benz CLA Shooting Brake: En yüksek aktif güvenlik standartları

Mercedes-Benz, dünya tanıtımını yaptığı CLA Shooting Brake modelinde, şık tasarımıyla dikkat çeken, kaslıarka tasarımıyla son derece güçlü bir görünüm sunan, aynızamanda bagaj bakımından önemli kazanımlar sağlayan CLA Coupéile benzer bir tasarım dilini kullanıyor. Shooting Brake, “çekici yalın tasarım” deyimini yeniden yorumluyor ve akıllı dijital teknoloji için iç mekânı havalı ve şık bir kullanıcıara yüzüne dönüştürüyor. Sürücüyüetkin bir şekilde destekleyen en güncel sürüşdestek sistemlerine sahip olan yeni CLA Shooting Brake, S-Serisi’nden alınan fonksiyonların da katılımıyla bu segmentin en yüksek aktif güvenlik seviyesini sunuyor.

Concept EQV: Premium elektrikli SUV’un geleceği 

Premium segmentte elektrik bataryalı ilk SUV modeli olan Concept EQV, Cenevre Otomobil Fuarı’nda ilk kez sergileniyor. Seri üretime yakın konsept araç, sıfır emisyon ile mobil olma imkânını son derece etkileyici bir performans, en üst seviyede işlevsellik ve son derece şık tasarımla bir arada sunuyor. 

Mercedes-Benz V-Class: Yeni motor ve donanımlar

Ocak ayında gerçekleştirilen dünya tanıtımının ardından yeni Mercedes-Benz V-Class, Cenevre Otomobil Fuarı’ndaki ilk kez sergileniyor. Yeni V-Class, yeniden yorumlanan ön tasarımı da dahil birçok yeniliği bünyesinde barındırıyor. Bunun dışında yeni OM 654 dizel motor V-Class’ta kullanılmaya başlanıyor. Farklı güç versiyonlarına sahip dört silindirli dizel motorun en güçlü versiyonu olan V 300 d, maksimum 239 BG (176 kW) üretiyor. 9G-TRONIC otomatik şanzıman V-Class modelinde ilk kez kullanıma sunulurken yeni güvenlik ve sürüş destek sistemleri devreye alınıyor. 

Çığır açan iki ürün daha tanıtılıyor

Mercedes-Benz’in Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirdiği iki dünya tanıtımı geleceğe ışık tutuyor. Formula E otomobili, Mercedes-Benz EQ Formula E takımının 2019/20 sezonundan itibaren ABB FIA Formula E Şampiyonası katılımını temsil ediyor. Söz konusu şampiyona serisi, EQ teknoloji markası tarafından geliştirilen pilli elektrikli araçların yüksek performansını gözler önüne sermek için ideal bir platform oluşturuyor.

Sadece çığır açan bir tasarım otomobili olmakla kalmayan smart forease+, aynı zamanda kapsamlı mobilite çözümlerinde öncü olan “kullanıma hazır” hizmetlerdeki en son gelişmeleri gözler önüne seriyor. Bireysel araç paylaşımı veya doğrudan araca paket teslimatı gibi sekizin üzerinde hizmet, kent içi yaşamı kolaylaştırıyor ve yeni kullanıcı destek sistemleriyle işletme operasyonları da yalınlaşıyor. 

İlgi çekici özel modeller sergileniyor

Mercedes-Benz ve Mercedes-AMG markaları kapsamında, SL 500 Grand Edition, SLC 300 Final Edition, S 65 Final Edition gibi özel modellerini de 2019 Cenevre Otomobil Fuarı’nda otomobil tutkunlarıyla buluşuyor. 

Diğer Yazılar

Makyajlı Toyota Land Cruiser 200 Örtüsünü Kaldırdı

Porsche Yeni Panamera Sport Turismo’nun üretimine başladı

Ahmet Armağan

Volkswagen Golf GTI Clubsport 2015