BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
Lexus YENİLİK

Lexus Tam Elektrikli RZ 450e’yi Türkiye’de satışa sundu

Premium otomobil üreticisi Lexus, tamamen yeni elektrikli D/E-SUV modeli RZ 450e’yi Türkiye’de satışa sundu. Markanın baştan aşağıya elektrikli olarak tasarlanan ilk aracı olan RZ 450e, Exclusive donanım seviyesi ve 3 milyon 950 bin TL fiyatla elektrikli premium dünyasında yerini aldı. 

Elektriklide Lexus verimliliği ve performansı 

Lexus’un yüzde 100 elektrikli modeli RZ, markanın elektrifikasyon deneyiminden yararlanarak markanın sıra dışı verimliliğini ve performansını yansıtıyor. RZ 450e 71.4 kW çıkışa sahip bir lityum iyon batarya ile donatıldı. Kabinin altında platformun bir parçası olarak konumlandırılan batarya, aracın ağırlık merkezinin de aşağıya çekilmesini sağlıyor. Lexus’un batarya yönetim teknolojilerindeki büyük deneyimi sayesinde RZ’nin bataryası, 10 yıllık kullanımın ardından dahi kapasitesinin yüzde 90’ından fazlasını koruyabiliyor. 

Lexus RZ 450e, tek şarjla ortalama 400 kilometrelik bir sürüş menzili sunarken DC hızlı şarj sistemi ile yüzde 80 kapasiteye kadar yaklaşık 30 dakikada şarj edilebiliyor. Optimize edilmiş araç ağırlığı, batarya gücü ve performans gibi temel faktörlere odaklanılması sayesinde RZ’nin 100 kilometrede 16.8 kWh enerji tüketimi elde edilmesi sağlanıyor. 

Elektrikli Lexus Sürüş İmzası: RZ 450e 

Lexus, tam elektrikli modelinde de heyecan verici ve sezgisel bir sürüş deneyiminden ödün vermedi. RZ’nin elektrik motorları önde 150 kW ve arkada 80 kW olmak üzere kombine şekilde 230 kW (313 HP) güç üretiyor. Ön ve arkaya 

konumlandırılan motorlarla birlikte DIRECT4 Akıllı Dört Çeker Sistemi’ne sahip RZ, dört tekerlek arasında güç dağılımını otomatik olarak kesintisiz bir şekilde gerçekleştiriyor. 

Lexus’a ait özel bir teknoloji olan DIRECT4 sistemi, herhangi bir mekanik sistemden daha hızlı çalışarak milisaniyeler içerisinde önden arkaya tork dengesini en ideal şekilde ayarlıyor. Yüksek performansa sahip RZ 450e, 0-100 km/s hızlanmasını sadece 5.3 saniyede gerçekleştirebiliyor. 

Dinamik ve etkileyici hatlar 

Lexus, yeni RZ modelinde tam elektrikli araçların getirdiği tasarım özgürlüğünü kullanarak konvansiyonel araçlardan farklı görünen bir model ortaya çıkardı. Aracın dinamik performansını yansıtacak bir tasarıma sahip olan RZ’nin ön bölümü tam elektrikli bir araç olduğunu hemen vurgulayacak şekilde yapıldı. İçten yanmalı motor olmamasıyla birlikte kaput daha alçak konumlandırılırken daha az hava girişine yer verildi. Lexus’un modellerinin karakteristik bir özelliği olan “spindle ön panjur” RZ modeli ile evrimleşerek üç boyutlu olarak aracın tüm gövdesine uygulandı. 2,850 mm’lik uzun aks aralığı da, düşük ağırlık merkezinin ve ağırlık dengesinin vurgulanmasını sağlıyor. Bununla birlikte 4,805 mm uzunluğa sahip RZ’nin genişliği 1,895 mm genişliği ve yüksekliği 1,635 mm oldu. 

RZ’nin tam elektrikli karakteri, arka tasarımda da yüksek teknolojiye sahip görünümle desteklendi. Bölünmüş arka spoyler aracın geniş duruşuna gönderme yaparken aynı zamanda RZ’nin dengeli performansına da katkı sağlıyor. Aracın genişliği boyunca uzanan şerit ışıklandırma da, yeni Lexus tasarımının ayırt edici bir özelliği olarak dikkat çekiyor. 

RZ’nin kabini ise Tazuna konseptinin evrimleşmesiyle oluşturuldu. Böylece sürüş pozisyonu, göstergeler, kontroller ve multimedya sistemi hassasiyetle yerleştirildi. Adını binicinin atın dizginlerini küçük hareketlerle kontrol etmesi anlamına gelen Japonca bir kelimeden alan Tazuna kokpit, sürücü ile araç arasında sezgisel bir iletişim kurulmasını sağlıyor. Orta konsol da yeni kadran tipi kontrollerle kabindeki zarif sadeliği pekiştiriyor. 

Exclusive donanım seviyesiyle yüksek standartlar 

Lexus, RZ 450e modelini Türkiye’de Exclusive donanım seviyesiyle satışa sundu. Üst düzey teknolojilerle donatılan RZ 450e modelinde 13 Hoparlörlü Mark Levinson Premium Ses Sistemi, 14 inç Dokunmatik Multimedya Ekranı, 7 inç Renkli Çoklu Bilgi Ekranı, Yüksek Çözünürlüklü Dijital Hız Göstergesi, Panoramik Görüş Ekranı (PVM), Ön Cama Yansıyan Renkli Gösterge Ekranı, Kablosuz Şarj Ünitesi, Lexus Sesli Asistan ve Lexus Premium Navigasyon standart olarak sunuluyor. Konfor özellikleri arasında ise 8 Yönlü Elektrikli Ayarlanabilir Ön Koltuklar, Isıtmalı direksiyon, Isıtmalı/Havalandırmalı Ön Koltuklar, Isıtmalı Arka Koltuklar, Nanoe Teknolojili Elektronik Klima ve Karartılabilir Panoramik Cam Tavan standart olarak bulunuyor. 

RZ’de göstergeler, ön cama yansıtmalı gösterge ekranı ve 14 inç multimedya ekranı sürücünün görüş açısını artıracak şekilde konumlandırıldı. Tamamen yeni multimedya platformuyla donatılan RZ’de, sistem daha hızlı ve daha sezgisel çalışıyor. Sesli komut özelliği ise, birçok diyaloğa yanıt verecek şekilde geliştirildi. Ayrıca yeni “Hey Lexus” araç içi asistanı, Apple CarPlay ve Android Auto akıllı telefon entegrasyonları da yer alıyor. 

Diğer Yazılar

Porsche Macan T geliyor

Ahmet Armağan

Yeni Skoda KODIAQ fark yaratacak

Ahmet Armağan

JAECOO 7, bu yılın sonunda yollara çıkıyor

Ahmet Armağan