BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
OTOMOBİL SEKTÖREL

Koronavirüs Avrupa Otomotiv endüstrisini vurdu. İşte ülke ülke kapanan fabrikalar!

Koronavirüs acil durumu Avrupa’nın otomotiv endüstrisini bozuyor, tesisleri üretimi kapatmaya veya azaltmaya zorluyor.

İtalya

Fiat Chrysler, 27 Mart’a kadar İtalyan tesislerinde üretimi durduruyor .

Ferrari 27 Mart’a kadar İtalya’daki iki fabrikasını ortaya çıkan parça sıkıntısı nedeniyle kapattı

Lamborghini 25 Mart’a kadar Bologna yakınlarındaki tesisini kapattı .

Fren üreticisi Brembo, dört İtalyan fabrikasında üretimi askıya alıyor . Magneti Marelli üretimi 3 gün askıya aldı.

İspanya

Üç çalışanı koronavirüs için pozitif test yaptıktan sonra Ford, 23 Mart Pazartesi gününe kadar Valencia’daki tesisini kapattı .

SEAT, Barselona yakınlarındaki tesisi, üretim ve lojistik sorunları nedeniyle altı haftaya kadar durdurulabilir.

Renault’nun Valencia ve Valladolid’deki tesisleri, bileşen eksikliği nedeniyle Pazartesi günü iki gün üretimini durdurdu.

Nissan’ın iki Barselona fabrikası, Coronavirüs salgını nedeniyle bir lastik tedarikçisinin Odena kasabasındaki etkilendikten sonra Cuma günü çalışmayı bıraktı. Şirket sözcüsü, çalışmaya ara verilmesinin en azından Pazartesi gününe kadar süreceğini söyledi.

Fransa

PSA Group , Pazartesi günü öğleden sonra Mulhouse’daki fabrikasından başlayarak Agence France-Presse’ye verdiği demeçte, Fransa’daki fabrikalarını kapatmaya başlayacak . Sochaux ve Rennes’teki fabrikalar Salı günü kapanacak.

Reuters’in Pazartesi günü bildirdiğine göre Renault, fabrikalarını koronavirüs salgınının devamsızlık oranlarına uyarlamak için farklı senaryolar üzerinde çalışıyor . Bir şirket sözcüsü, senaryoların daha düşük üretim oranları, takım sayısında azalma veya geçici işçilerin daha fazla kullanılmasını içeriyor. Renault’nun Fransa tesisleri , koronavirüs ile ilgili olmayan bir Avrupalı ​​tedarikçiden gelen tedarik arızası nedeniyle kapatılan Flins sahası hariç çalışmaya devam ediyor .

Almanya

Ford, verdiği demeçte, Ford Saarlouis’deki fabrikasında üretimi iki vardiyadan tek vardiyalı bir operasyona indirdi . Şirket, her gün fabrika çalışanlarının yaklaşık 1.000’inin Fransa’dan işe başladığını ve bunun sürdürülmesinin mümkün olmayabileceğini belirtti.

Bir otomobil sözcüsü verdiği demeçte Ford’un Köln’deki fabrikası şimdilik normal olarak çalışıyor .

Opel’de bir işçi, koronavirüs pozitif çıktıktan sonra Ruesselsheim merkezindeki yüzlerce idari personelden evden çalışmasını istedi . Üretim Ruesselsheim merkezini etkilenmedi.

Volkswagen, bir çalışanın virüs için pozitif testinden sonra Kassel bileşenleri fabrikasına beş işçi gönderdi.

VW’in Wolfsburg fabrikasındaki iki çalışan, özel gezilerden sonra koronavirüs pozitif çıktıktan sonra evde karantinaya alındı. VW Alman basına verdiği demeçte, henüz işe dönmemişler ve meslektaşları ile temas halinde olmamışlar.

Slovakya

Volkswagen Grubu, Bratislava’daki fabrikada üretime ara veriyor. Fabrika, Porsche Cayenne, VW Touareg ve Audi Q7 büyük SUV’lerin yanı sıra VW Up, Skoda Citigo ve Seat Mii minicarları ve Bentley Bentayga için akslar ve zemin platformları üretiyor.

PSA ve Jaguar Land Rover, Slovakya’daki tesislerinin normal çalıştığını söyledi.

Çek Cumhuriyeti

Haber ajansı CTK Pazartesi günü bildirdiğine göre, Skoda ve Hyundai’nin Çek fabrikalarındaki sendikalar çalışanlar için 14 günlük bir karantina çağırdılar.

Portekiz

Volkswagen’in Lizbon yakınlarındaki Autoeuropa fabrikası, işçilerin sıkıntısı nedeniyle günlük üretimini yüzde 16 azalttı. Autoeuropa’nın 5.536 işçisinin yedisi koronavirüs maruziyeti nedeniyle izole edildi.

Polonya

Fiat, Tychy tesisini 27 Mart’a kadar kapattı.

İsveç

Volvo, İsveç tesislerinin bu noktada koronavirüsten etkilenmediğini söyledi.

Sırbistan

Fiat Kragujevac tesisini 27 Mart’a kadar kapattı.

Belçika

Volvo, Ghent tesisinin bu noktada koronavirüsten etkilenmediğini söyledi.

Kaynak: autonews.com, Reuters, Nick Gibbs, Andrea Malan, Peter Sigal, Douglas A Bolduc

Diğer Yazılar

Şık ve sportif: Peugeot 508 SW

Ahmet Armağan

Lexus GS ve RC modelleri Türkiye’de

Suzuki, Baleno Modeli İle Atağa Kalkıyor