Isuzu TEST SÜRÜŞLERİ

Isuzu D-MAX 4×4 sürüş izlenimi

Isuzu’nun, bir önceki jenerasyonunu Türkiye’de ürettiği D-Max modeli yenilendi. Yeni Isuzu D-Max tasarım anlamında olmasa da teknolojik anlamda oldukça iddialı.

Anadolu Isuzu tarafından bir önceki jenerasyonu Türkiye’de üretilen D-Max, yeni jenerasyonuyla ülkemize ithal ediliyor.

Markanın 2002 yılında beridir ürettiği aracın son güncel versiyonu 3. jenerasyon olarak aileye katıldı. Yeni versiyon ile bir önceki yani Türkiye’de üretilen arasında ne tarz farklar var bir bakalım.

Isuzu D-MAX Temmuz 2021 Kampanyası

Yeni D-Max’i dışarıdan ilk defa gördüğünüzde aracın agresif bir tasarım diline sahip olduğunu, keskin tasarım çizgisinden anlıyorsunuz. Geniş motor ızgarası, keskin tasarlanmış ve çift sis farının bulunduğu ön tampon, son olarak yeni farlar D-Max’i biraz germiş gibi duruyor.

Aracın yanına geçtiğinizde ise iç kısmını örtecek biçimde tasarlanan yeni ve koyu renkli jantlar hemen göze çarpıyor. Bu jantlar 18 inç boyutunda ve lastikler 265/60R18 ölçüsünde tercih edilmiş.

Pick-up araçların en büyük sorunlarından biri aracın boyutları ve şehir içi yaşamına uyum sağlaması. Isuzu D-Max’in bu noktada boyutlardan bahsedersek 5265 mm uzunluğa, 1870 mm genişliğe, 1790 mm yüksekliğe sahip olduğunu belirtelim. Ayrıca aracın aks mesafesi de 3125 mm olarak belirtilmiş.

Isuzu D-MAX Günce Fiyat Listesi

D-Max’in içine göz attığınızda ise ilk etapta yepyeni, küçük airbag hazneli ve fonksiyonel bir direksiyon sizi karşılıyor. Göstergelerin arasında kalan renkli multimedya ekranı her türlü bilgiye erişmenizi oldukça kolaylaştırmış. Ayrıca gösterge tablosunda yer alan rakamların ve yazıların fontları hem okunur hem de takibi kolay olarak tercih edilmiş diyebiliriz.

Test aracımız olan Isuzu D-Max’te hem deri koltuk hem de koltuk ısıtma gibi donanım ekstraları vardı. Bir de bu detaya ek olarak 9 inç boyutundaki multimedya ekranı konsolun ortasında görevini tam olarak yerine getiriyor. Bu bölümün hemen altında ise dijital klima kontrol ünitesi yer alıyor.

1.9 litrelik dizel motorla donatılan yeni D-Max, 163 beygir güç ve 360 Nm tork üretiyor. Tam otomatik 6 ileri şanzımanla dört tekerleğe birden gücüne üreten bu motorun gücünü arkaya veya dört tekere yönlendirmek bir düğme ile kolayca sağlanıyor. D-Max’in yakıt tüketim değeri ise şehir içi 8.9 lt / 100 km, şehir dışı 7 lt / 100 km ve karma olarak 7.5 lt / 100 km olarak belirtilmiş.

Diğer Yazılar

TEST: SEAT Leon 1.4 TSI FR 125 HP S&S

Ahmet Armağan

Opel Astra 1.5 D turbo test sürüşü

Ahmet Armağan

TEST: Mercedes S350 Bluetec Sürüş İzlenimi