BMW Bannerı
Otomobilkolik
Genel Honda TEST SÜRÜŞLERİ

Honda ZR-V Test Sürüşü

Honda ZR-V, birçok insanın orta boy bir SUV’dan ne istediğini anladığını gösteriyor. Çok geniş, iyi inşa edilmiş ve hibrit güç aktarma sistemi sayesinde etkileyici bir gerçek dünya yakıt ekonomisi sunuyor. Basit, mantıklı kabin ve bilgi-eğlence sistemi de cömert standart donanım miktarı gibi artı puanlar.

Tüm büyük otomobil üreticileri gibi Honda da SUV’ların otomotiv dünyasına sahip olduğunun farkında. Bu nedenle Japon marka, yeni orta boy ZR-V ve tamamen elektrikli e:Ny1’in tanıdık kompakt HR-V ve daha büyük CR-V’ye katılmasıyla kısa süre önce ürün gamındaki SUV sayısını ikiye katladı. Son altıncı nesil modelin boyutları büyüdü ve bu da ZR-V’nin altına oturmasına olanak sağladı.

ZR-V, Civic ile aynı platformu kullanıyor ve Honda’nın e:HEV hibrit güç aktarma organları ile sunuluyor. Bu, kaputun altındaki dört silindirli bir benzinli motoru, ön tekerlekleri tahrik etmek için birlikte çalışan iki elektrik motoruyla birleştiriyor.

Motor esas olarak 1.05kWh’lik küçük akü paketine güç sağlamak için bir jeneratör olarak kullanılıyor ve bu da elektrik motorlarını besliyor, ancak yüksek hızlarda ön tekerlekleri doğrudan tahrik edebiliyor. Kağıt üzerinde karmaşık bir sistem, ancak yolda son derece akıcı ve ZR-V’nin arka planda vızıldayan bir benzinli motorla bir EV gibi sürülmesini sağlıyor.

Hibrit sistem başarılı

Honda mühendisleri uzun süredir geliştirdikleri hibrit teknolojisini her modelde daha da güçlendiriyorlar. Yenilenen hibrit güç aktarma sistemi, 2 litrelik dört silindirli direkt enjeksiyonlu Atkinson çevrimli benzinli motor, iki kompakt güçlü elektrik motoru ve yüksek güç yoğunluğuna sahip lityum iyon bataryadan oluşuyor. Elektrik motoru 184 PS/135 kW güç ve 315 Nm tork üretirken, yeni ZR-V e:HEV, 0-100 km/s hızlanmasını sadece 8 saniyede gerçekleştirerek sınıfında öne çıkıyor. Aynı zamanda çevik motor performansı ve kısa hızlanma süresi sunan ZR-V, 132 g/km (WLTP) karbondioksit emisyon değeri ve 5.8 lt/100km (WLTP) birleşik yakıt tüketim değeriyle de üstün bir verimlilik sergiliyor.

Sürücünün müdahale etmeden elektrikli, hibrit ve benzinli sürüş modları arasında geçiş yapabilen sistem, sessiz elektrikli sürüş sağlarken aynı zamanda daha yoğun hızlanma durumlarında hibrit sürüşe geçiş yapabiliyor. Sürekli yüksek hızlarda seyir gereken yolculuklarda ise sistem benzinli sürüşe geçiyor. Tüm sürüş modlarında rejeneratif frenle yavaşlama enerjisi geri kazanılarak verimlilik artırılıyor. Kullanıcılar ayrıca Normal, Spor, Eko ve yeni eklenen Kar modu arasından sürüş modu seçimi yapabiliyorlar.

Sürüş özellikleri

Yeni ZR-V, değişen sürüş koşullarında üstün sürüş dinamikleri sunuyor. Geniş gövdesiyle sağlam bir SUV olarak yol tutuşu sağlayan ZR-V, MacPherson ön süspansiyonu ve çok noktadan bağlantılı bağımsız arka süspansiyonu sayesinde güvenli bir sürüş deneyimi sunuyor. Elektrikli direksiyon sistemi (EPS) ise yüksek kontrol hissi ve zahmetsiz kullanım sağlayarak sürüş keyfini ve konforu artırıyor.

İç mekan

Yeni Honda ZR-V, sınıfında öne çıkan konforlu modellerden biri olarak dikkat çekiyor. İç mekân tasarımında kullanılan kaliteli malzemeler ve geniş alanıyla öne çıkan araç, sürücü ve yolcu konforunu artırmak için ısıtmalı deri koltuklar sunuyor. Yüksek görüş hizası ve sedan tarzı sürüş pozisyonu, çevreyi daha iyi görmeyi sağlarken, kapı gövdesine monte edilen yan aynalar görüş açısını genişletiyor. Panoramik açılabilir cam tavan ise iç mekânda ferah bir atmosfer sunuyor.

Yumuşak dizlik ve kol dayama yüzeyleri, konforu artıran özellikler arasında yer alıyor. Ortakonsoldaki vites seçici ve park freni düğmeleri ergonomik bir şekilde konumlandırılmıştır. Metal kulakçıklar, rejeneratif fren yoğunluğunu kontrol ederken, ısıtmalı deri direksiyon üzerindeki kontroller kullanım kolaylığı sağlıyor.

Araç, kullanıcıların yolculuklarını daha keyifli hale getiren yenilikçi teknolojilere sahip. Tamamen dijital 10,2 inçlik TFT ekran, sürücüye araç bilgilerini net bir şekilde iletiyor. Ön konsoldaki 9 inçlik dokunmatik multimedya ekranı, genişlik algısını artırırken, 6 inçlik yeni nesil göz hizası gösterge paneli (Head Up Display), önemli bilgileri sürücünün dikkatini dağıtmadan sunuyor.

Android Auto ve kablosuz Apple CarPlay ile uyumlu bilgi eğlence sistemi, yolculara geniş bir bağlantı seçeneği sunarken, BOSE ses sistemiyle kaliteli müzik keyfi yaşanıyor. İç mekandaki 11 farklı saklama alanı, ferah bir atmosfer sunarken, elektrikli bagaj özelliği ve zemin altı depolama alanıyla geniş bir bagaj hacmi sağlanıyor.

Honda ZR-V’de zemin altı depolama alanıyla birlikte 380litre bagaj hacmi sunulurken; arka koltukların katlanmasıyla ek 921 litre ile toplam 1301 litre alana sahip.

Güvenlik ön planda

Yeni ZR-V, güçlü bir donanım olan gelişmiş Honda SENSING teknolojileriyle donatılmıştır. Aynı zamanda bir dizi kapsamlı güvenlik fonksiyonunu standart olarak sunar, böylece sürücülere aktif ve pasif güvenlik açısından yüksek standartlar sunuyor.

Honda’nın mühendisleri tarafından geliştirilen Advanced Compatibility Engineering ACE™ teknolojisi sayesinde, ön çarpışma enerjisinin emilmesi ve dağıtılmasıyla kabin içine aktarılan kuvvetin azaltılması sağlanır. Ayrıca, i-SRS teknolojisini içeren 10 hava yastığı, ZR-V’nin güvenliğini daha da artırıyor.

Geniş güvenlik teknolojileri arasında Çarpışma Hafifletici Fren Sistemi, Şerit Takip Uyarı Sistemi ile entegre edilmiş olan Şeritte Tutma Asistanı bulunmaktadır. Ayrıca, Trafikte Sürüş Asistanı ve güncellenmiş Trafik İşareti Tanıma Sistemi, yol işaretlerinin çoğunu algılayıp gösterge paneline aktarır. Yorgunluk Uyarı Sistemi, uzun yolculuklarda sürücülerin dikkatlerini artırmaya yardımcı oluyor.

Honda ZR-V, sunduğu güvenli sürüş özellikleriyle sürücü ve yolcular için keyifli ve güvenli bir yolculuk deneyimi sunuyor.

Diğer Yazılar

Honda’nın 3 yeni motosikleti Türkiye’de satışa sunuluyor

Ahmet Armağan

Mazda Yeni SUV’u CX-9 İle L.A Otomobil Fuarı’nda

Dacia Sandero Stepway 1.5 dCi Easy-R test sürüşü

Ahmet Armağan