Honda TEST SÜRÜŞLERİ

Honda Civic ECO LPG test sürüşü

“Dizeller güç geçtikçe kan kaybediyor mu?” sorusuna benim cevabım “evet”. Çünkü eskiden dizel bir otomobil satın aldığınızda beraberinde gelen iki avantaj vardı. Bunlardan bir tanesi, yakıt alırken pompa fiyatının benzinden daha ucuz olması, bir diğer de, otomobilin yakıtı benzin oranla daha az tüketmeseydi. 

Bugün baktığımızda, hem dizelin pompa fiyatı avantajlı bir noktada değil hem de benzinli motorlar artık oldukça ekonomik. 

Fakat LPG hala bu konudaki başarısını koruyor. Evet, LPG’li bir otomobili benzinle kullandığınızda daha az tüketiyor olsa da, cebimizden çıkan paraya baktığımızda yine avantajlı bir noktada. Bu hesabı yapmadan önce kısaca Civic Eco’yu tanıyalım.

Honda Civic, Japon üreticinin Şekerpınar’daki fabrikasında üretilip dünyaya ihraç ediliyor. Civic Eco’da fabrikasyon LPG’li bir araç olarak bu konuda son derece güven veren bir model. Zira sonradan sanayide yapılan bir uygulama ile fabrika şartlarında ve üretici garantisiyle satılan alınan bir modelin farklı gerçekten de fazla.

Honda bu uygulamayı kendini kanıtlamış olan 1.6 lt’lik 125 HP gücündeki atmosferik motoruna uyguluyor. 

Civic ECO LPG ne kadar yakıyor?

Yapılan LPG entegrasyonu, gayet profesyonelce uygulanmış. LPG dolumu aracın benzin depo girişinin hemen yanından yapılıyor. İç mekanda ise LPG butonu aracın standart düğmelerinden farksız bir görünüme sahip. Ayrıca gösterge panelinde de yine kalan LPG miktarını görebiliyorsunuz. Fabrika verilerine göre bu model şehir içi 100 km’de 8.7 lt gibi bir tüketime sahip. Bu değer LPG ile birlikte 10 lt’leri bulabiliyor. 

LPG’nin lt fiyatı 3.99 TL. Yani bu da 100 km’de 39.90 TL demek. Küçük bir hesapla da Civic Eco, kilometrede 40 kuruş gibi bir tüketime sahip. Halen gerçekten de son derece ekonomik bir seçenek.

Güncel Honda Civic Fiyat Listesi’ne ulaşmak için tıklayın

Civic Sedan Eco, ülkemizde iki farklı donanım seçeneğiyle sadece otomatik vitesle satışa sunuluyor. Bu otomobilin geçtiğimiz yıl küçük bir makyaj operasyonu geçirdiğini de belirtelim. 

Honda Civic Sedan’ın yenilenen versiyonunda daha sportif bir görünüm kazanan dış tasarım ve güvenlik donanımları yer alıyor. Yenilenen sportif ön tampon ve jantlar Civic sedan’ı çok daha sportif bir görünüme kavuştururken, aktif güvenlik ve sürüş destek sistemleriyle olası bir çarpışma anında oluşan enerjiyi gövde iskeletinde emerek, kabin içini maksimum düzeyde korumaya alıyor. Kaliteli malzemelerle bezenen kokpit yalın, ancak bir o kadar da gösterişli iç mekanının yanı sıra yenilenen ve kullanışlılığı geliştirilen dijital gösterge tasarımıyla da modern bir kokpit ambiyansı sunuyor.

Diğer Yazılar

Hyundai Elantra dizel otomatik test sürüşü

TEST: BMW 220d

Honda CES 2018’de teknoloji şovu yaptı

Ahmet Armağan