BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
KÖŞE YAZILARI

Her zaman erkekler mi iyi otomobil kullanır?

Her zaman erkekler mi iyi otomobil kullanır?

Bir işi “kadın gibi” “kız gibi” yapmak diye bir şey var değil mi bizim dünyamızda… Bu benzetmeyle ilgili bir konuşma izlemiştim ve aslında hepimizin günlük hayatta defalarca kullandığı bu kavram bir işi dandik ve düzgün yapmamayı anlatıyordu.

Bunu rutin hayat işleyişinde her konuda söylediğimiz gibi, otomobil kullananlar için de fazlasıyla kullanıyoruz.

“O ne öyle kız gibi gidiyor…”, “direksiyonu kız gibi tutma”, “adam gibi kullan”, “adam gibi gitsene”… Evet adam gibi olunca aslında iş doğru düzgün oluyor değil mi?

Aslında burada ortaya çıkan ana fikir kadınların, kızların bu işi doğru yapamadığına geliyor. Sizce gerçekten de böyle mi? Kadınlar gerçekten de iyi otomobil kullanamıyor mu?

O zaman size birkaç istatistiksel bilgi vereyim…

Trafik kazalarında ölenlerin %40,7’sini sürücüler oluşturuyor. Kazaya neden olan kusurlar içinde sürücü kusurları ise %89,3. Ve bu kazalarda ölenlerin %76,4’ü erkeklerden oluşuyorken, sadece %23,6’sı kadın.

Buradan yola çıkarak kadınların trafikte daha dikkatli otomobil kullandığını söyleyebiliriz. Hatta koltuklarını dik ve direksiyona yakın bir şekilde kullandıkları için acemi yaftası yemeleri de aslında otomobil kullanırken yapılan en doğru uygulamalardan biri.

Evet kadınlar trafikte tedirginler, çok rahat değiller bu doğru. Rahat park edemiyorlar, belki de erkek yoğunluğu kadar otomobile hakim de olmayabilirler ama bu onların genelleme içinde kalarak iyi otomobil kullanmadıkları anlamına gelmiyor. Şimdi size birkaç kadın sürücüden bahsedeceğim.

Otomobil yarış tarihine tanıklık etmiş birçok kadın yarış pilotu var fakat bunlardan biri var ki hafızalardan silinmeyecek bir isim olan Michèle Mouton.

Kimilerinizin şu anda, Aaa evet dediğini duyar gibiyim. Geçtiğimiz ay 65 yaşına giren bu efsane kadın pilot, ralli dünyasının en zorlu, en hızlı, en ölümcül ve en acımasız yıllarında Grup B bir Audi’yle parkurların en dişli pilotlarının korkulu rüyası olmuştu. Alpine A110, Fiat 131 Abarth gibi zorlu otomobillerinde direksiyona geçen Mouton, 1974 – 1986 yılları arasında tam 9 kez podyuma çıktı ve 50’nin üzerinde ralliye katıldı. Halen FIA kadın sürücüler komisyonunda görevini sürdürüyor. Ayrıca; Maria Teresa de Filippis, Lella Lombardi, Divina Galica, Desiré Wilson, Giovanna Amati Formula 1 yarışlarına katılmış bazı kadın pilotlar ve çoğu uzun yıllar fabrika takımlarında test pilotluklarını da üstlendiler.

Diğer yanda da Amerika’nın en çok ilgi gören yarışlarından olan Nascar’da birçok kadın pilot yarışmış ve bir çoğu da ciddi başarılar elde etmişti.

Tabii son dönemde TopGear videolarında sıklıkla izlediğimiz Vicki Butler-Henderson’da bizim yaptığımız işi sadece erkeklerin yapmadığının en önemli göstergelerinden biriydi.

 

 

 

 

 

 

Diğer Yazılar

Sürücüsü olmayan bir taksiye biner misiniz?

Ahmet Armağan

Bu beygirler nereye gidiyor?

Ahmet Armağan

Petrolün ne kadar ömrü kaldı?

Ahmet Armağan