BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
MAGAZİN SEKTÖREL VIDEO

Dünyanın en pahalı plakası!

Dubai’de bir plaka dünya rekoru olan 15 Milyon Dolar’a satıldı

‘P7’ özel plakası, BAE’nin 1 Milyar Öğün Bağış kampanyası yararına düzenlenen bir hayır etkinliğinde açık artırmaya çıkarıldı.

Dubai rekor kıran satışlara yabancı değil. Şimdi, listesine ekleyeceği heyecan verici bir ödül daha var. 

Bloomberg’in haberine göre hafta sonu Emirates Auction LLC tarafından satışa sunulan iki karakterli bir araç plakası 55 milyon Dh’ye (15 milyon $) satılarak dünyanın en pahalı plakası unvanını kazandı.

‘P7’ plaka numarası, Jumeirah’daki Four Seasons otelinde düzenlenen “En Asil Sayılar” müzayedesinde çekiç altına alındı. Toplamda 100 milyon Dh’ye (27 milyon $) yaklaşan gelir, hükümdar Şeyh Muhammed bin Raşid tarafından kurulan küresel bir gıda girişimi olan 1 Milyar Öğün Bağış kampanyası yararına kullanılacak.

Gösterişli plakaların Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki açık artırmalarda büyük bir geçmişi var. 2008 yılında teklif veren milyarder işadamı Saeed Abdul Ghafour Khouri, resmi olarak tüm zamanların en pahalı plakası olarak kabul edilen plaka için büyük paralar ödedi. Bir rakamının yer aldığı tek haneli plaka için tam 52,2 milyon Dh (14,3 milyon $) ödemişti.

Khaleej Times’a göre, aranan ‘P7’ plakası için teklifler Cumartesi gecesi 15 milyon Dh’den (4 milyon $) başladı ve hızla 30 milyon Dh’nin (8 milyon $) üzerine çıktı. “On altı yıl önce Abu Dabi’de bir plaka 52,5 milyon Dh’ye satılarak dünya rekoru kırılmıştı. Yeni bir dünya rekoru kıracak mıyız?” diye sordu sunucu. Gecenin sonunda, en yüksek teklifi veren kişi ödüllü plakayı almak için 55 milyon Dh (15 milyon $) harcadı – ancak Emirates Auction LLC bu kişinin kimliğini açıklamadı.

Diğer Yazılar

800 Bg’lik En şaşırtıcı Aston Martin

Audi 2.5 litre TFSI kendi sınıfında “yılın motoru” seçildi

Ahmet Armağan

Lexus LBX, Avrupa’da ilk büyük ödüllerini kazandı

Ahmet Armağan