BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
Citroen KONSEPT YENİLİK

Citroen’den yeni kompakt SUV C-AIRCROSS Concept

Citroën’in kompakt SUV modeli C-Aircross Concept’in dünya prömiyeri 7 Mart’ta kapılarını açacak olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirilecek. Citroën Advanced Comfort programı kapsamında geliştirilen C-Aircross Concept, sade ve ferah kabini, kullanılan sıcak malzemeler ve hayatı kolaylaştıran teknolojileriyle markanın ürün stratejisinde ulaştığı yeni seviyeyi gösteriyor.

C-Aircross Concept’in birbirinin aksi yönde açılan kapılarından geçilen gri ve turuncu renkli grafik dizayna sahip iç mekanında, insan vücudunun formunu alan alkantara kaplı özel koltuklar ve kumaş açma kollarına sahip çekmecelerden oluşan kullanışlı saklama çözümleri bulunuyor. Direksiyon simidinde yer alan sezgisel kontrol butonları, Grip Control, ConnectedCam ve “High-Tech Rear Vision” kamera sistemine ek olarak, yolcuların wifi üzerinden dosyalarını birbirleriyle paylaşmasına imkan sağlayan “Share with U” uygulaması da aracın en dikkat çekici yeniliklerinden.

Citroën’in kompakt SUV segmentindeki yeni aracının ön gösterimi olan C-Aircross Concept, 7 Mart’ta kapılarını açacak olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenmeye hazırlanıyor. Citroën’in ürün stratejisinde yeni bir aşama olan C-Aircross Concept, markanın C4 Cactus ile başlayan, yeni C3 ile devam eden yeni tasarım vizyonunu daha da somutlaştırıyor. Markanın yakın geçmişte açıkladığı Citroën Advanced Comfort programı kapsamında hayata geçirilen, hem dış tasarımında hem de iç mekanında benzersiz ergonomi, konfor ve fonksiyonellik çözümleri sunmaya hazırlanan C-Aircross Concept, sade ve ferah kabininde kullanılan sıcak malzemeler ve kullanıcı dostu teknolojileriyle kompakt SUV segmentine farklı bir anlayış getirecek.

İddialı bir SUV: Kendinden emin, sağlam ve şık tasarım

Citroën, C-Aircross Concept ile SUV dünyasında yeni bir akım başlatıyor. Son derece modern tasarımını sağlamlık ve enerjik hissi veren konfor detaylarıyla birleştiren C-Aircross Concept, etkileyici ama agresif olmayan bir felsefeyle şekillendirildi. 4.15 metre uzunluğunda olan C-Aircross Concept, 1.74 metre genişliği ve 1.63 metrelik yüksekliğiyle kompakt SUV segmentinde yer alıyor. Dik bir açıyla başlayan ve yüksek bir çizgide ilerleyen motor kaputu aracın güçlü ve sağlam duruşunun vurgulanmasını sağlıyor. 

Citroën’in “Chevron” amblemi krom çıtalar üzerinden LED gündüz farlarına doğru uzanıyor. Kırmızı çerçeveler içine konumlandırılan ön farlar dinamik bir etki bırakıyor. Ön tamponun altından başlayarak tüm aracı çevreleyen özel kamuflaj tasarımlı gövde korumaları arka tamponlara kadar, çamurlukları da kapsayacak şekilde C-Aircross Concept’in SUV etkisini artırıyor. Ön panjur ile A ve C sütunlarında yer alan parlak siyah renk, çekici tasarımı sürdürülür kılıyor. Her türlü zemin şartında güvenle yol alabilecek bir araç olduğunu vurgulayan elmas görünümlü 18 inçlik alaşım jantlar, dış tasarımı güçlendiriyor. Geniş çamurlukları 3 boyutlu etkisiyle daha da heybetli gösteren bu jant tasarımı, aynı zamanda kapılar, ön ve arka tamponlardaki dörtgen detaylarla uyum içinde. Citroën’in Airbump teknolojisine de gönderme yapan bu tasarım detayları, markanın son dönemde yürüttüğü karakteristik tasarım dilini bir adım ileriye taşıyor. 

Arka bölümde 3 farklı dalga şeklinde 3 boyutlu bir etki yaratan “Parlak Mercan Kırmızı” renkli aydınlatma grubu, jant göbeklerindeki, ön kapılardaki, C sütunundaki ve tavan çıtasındaki dinamik kırmızı renklerle de uyum içerisinde. Arka kelebek camları ve panoramik cam tavan bölümlerinde de kırmızı aydınlatmalar kullanılan C-Aircross Concept, grafik çizgilerin kullanımı sayesinde zıt tonların uyumunu da yakalıyor.

B sütunu yok: Arka kapılar geriye doğru açılıyor

B sütunu bulunmayan C-Aircross Concept’in arka kapıları geriye doğru açılıyor. Panoramik cam tavan ve C sütunlarına yerleştirilen kelebek camlarıyla kesintisiz bir aydınlık sağlanan kabinde Citroën Advanced Comfort programının en son yenilikleri kullanılıyor. Pürüzsüz yüzeyleri renk sıçramaları ve grafik kontrastlar ile hareketlendiren Citroën tasarımcıları, mavi ve “Parlak Mercan Kırmızı”nın kontrastıyla eğlenceli bir duruş ortaya çıkarıyorlar.

Yolcuları havada asılı duruyormuş gibi kavrayan, kalın, yumuşak dolgulu koltuklar, hem sırtlıklarında hem de oturma minderlerinin yan bölümlerindeki kapaklı eşya gözleriyle benzersiz bir konsepte sahipler. Kanepe tarzı koltuklardaki gölgeli gri ve turuncu tonlarında renk kullanımı C-Aircross Concept’in benzersiz “Renk ve Materyal” uyumuyla farklı bir stil yaratıyor. 

Sezgisel kontrol düğmelerinin yer aldığı tek kollu direksiyon simidine ek olarak, kumaşla kaplanmış gösterge panosu ve tüm göstergelerin sürücünün görüş yüksekliğine yerleştirilmesini sağlayan renkli bir “head-up vision” paneli mevcut. Kokpitin ortasında yer alan 12 inçlik dokunmatik ekrandan farklı sürüş ve bilgi-eğlence sisteminin bilgileri takip edilebiliyor. Alt kısımda, ön koltuklardan arka koltuklara uzanan geniş orta konsol, kullanışlı bir saklama alanı daha sunuyor.
Açık gri ve turuncu renklerin bileşimi kullanılarak akışkan bir şerit şeklinde tasarlanan ve birçok saklama alanını da içeren ön konsol, kapı içlerine kadar uzanıyor. Turuncu renklerdeki eşya gözleri, emniyet kemerleri ve hava menfezleri kabine canlılık katıyor. Zemine hakim olan “Parlak Mercan Kırmızı” renk iç mekan atmosferini tamamlıyor ve dinamizm etkisini artırıyor.

High-Tech Rear Vision ile geri görüş, Grip Kontrol ile kesintisiz sürüş deneyimi

Citroën Advanced Comfort programına uygun olarak geliştirilen C-Aircross Concept, zorlu arazi koşullarında ekstra çekiş sağlayan Grip Control sistemiyle çok yönlü bir araç olduğunu gösteriyor. Sürüş kabiliyetini artırmak için tasarlanmış olan bu fonksiyon, hangi sürüş koşulunda olursa olsun, aile veya arkadaşlarla birlikte çıkılacak günlük şehir içi seyahatler veya dağ-sahil yolculuklarında dilediğiniz yere gönül rahatlığıyla gidebilmenizi sağlıyor.

Sürüş deneyimini kolaylaştırmak için direksiyon simidindeki kumandalar sezgisel yapıya sahipler. Sürücünün temel sürüş bilgilerini rahatça görebileceği şekilde tasarlanmış olan “head-up vision” kokpitin ön cama yakın bir bölgesinde yer alıyor. Geleneksel aynalar yerine yerleştirilmiş yan kameralar ve tavan spoiler’ına yerleşimli üçüncü bir kameradan oluşan “High-Tech Rear Vision” teknolojisi, görüntüleri iç mekandaki ekrana aktarıyor.

Bölünebilen ekran ve “Share with U” 

12 inçlik merkezi bölünebilen dokunmatik ekran ön panelin estetik görünüşünü güçlendirmesi haricinde araç ile ilgili çok sayıda fonksiyonun aynı anda yönetilebilmesini de sağlıyor. Bilgi-eğlence sistemi sayesinde, ses tanıma özellikli 3D navigasyon sistemini (Citroën Connect Nav) kullanılarak yolculuk bilgilerine kolayca erişilebiliyor. Araç içindekiler dinleyecekleri müzik türünü seçebiliyorlar veya en sevdikleri filmi izleyebiliyorlar. İsteğe bağlı olarak, ekranda bir dizi konfigürasyon yapmak da mümkün: 1/3’e 2/3, 2/3’e 1/3 veya tam ekran. Bu özellikler, yolculara seyahat sırasında en az sürücü kadar aktif olabilme fırsatı sunuyor. 

Kesintisiz bağlantı ile dış dünya ile sürekli etkileşim içinde olmak için, Citroën C-Aircross Concept’in orta konsolunun merkezine yerleştirilen kablosuz şarj ile akıllı telefonların şarj edilebileceği özel bir bölme tasarlandı. C-Aircross Concept ayrıca, “Share with U” adındaki yeni bir uygulamaya sahip. Bu yeni uygulama, otomobil içindeki tüm yolcular için eğlence imkanı sağlıyor. Aracın wifi fonksiyonu üzerinden işlem gören bu uygulama, herkesin medya dosyalarını (oyun, müzik ve videolar) diğer yolcularla paylaşmasını ve hep birlikte aracın keyfinin çıkartılabilmesini sağlıyor.

Yeni C3 modeli üzerinde başlatılan entegre HD kamera (Citroën ConnectedCAM ™) ile kullanım daha da kolay hale getiriliyor ve güvenli bir sürüş imkanı sunuluyor. İç dikiz aynasının hemen arkasında yer alan bu kamera, sürücünün dışarıda gördüklerini kaydediyor ve kaydedilen bu fotoğraf ve videolar basit bir tıklama ile sosyal ağlarda paylaşılabiliyor.

Diğer Yazılar

Yeni Megane Ocak’ta Türkiye’de

Hyundai i20, yenilenen ön ve arka görüntüsüyle tanıtıldı

Ahmet Armağan

Lexus, UX 300e’yi satışa sunmaya hazırlanıyor

Ahmet Armağan