Reklam Bannerı
Otomobilkolik
Citroen Genel TEST SÜRÜŞLERİ

Citroen C4 X Test Sürüşü

Citroen C4 X Test Sürüşü için direksiyona geçtik. Citroen her zaman olduğu gibi alıcılarının çağrılarına cevap vermek için geleneksel segment tiplerini bir araya getiriyor. Kullanıcılar bu aracın bir hatchback’in en iyi yanlarını ve bir SUV’un modernliği ve bir sedanın zamansızlığı ile birleştirdiğini düşünüyor.

C4X, Stellantis’in CMP platformunu kullanıyor ve 4.600 mm uzunluğunda, 2.670 mm’lik aks mesafesine sahip. C4 hatchback’ten 340 mm daha uzun ancak konforlu C5X’ten 200 mm daha kısa. Ön cephe, Citroën’ün iddialı V tasarım imzasını içeriyor. Markanın logosu, gelişmiş teknolojiyi vurgulayarak ve görüşü iyileştirerek Citroën LED Vision farlarla bağlantı kuruyor ve gövdenin genişliğini vurguluyor.

Altıgen alt ızgaranın her iki yanında kapılardaki Airbump panelleriyle uyumlu renkli eklere sahip sis lambası çerçeveleri bulunuyor. Büyük çaplı tekerlekler, yükseklik hissini arttırıyor ve aynı zamanda sürücüye yüksek bir sürüş pozisyonu sunuyor, bu da çevreye hâkim bir sürüş ve daha fazla güvenlik hissi yaratıyor. Renkli eklentileriyle Airbump panellere sahip alt gövde kaplamaları ile mat siyah çamurluk kaplamaları ek koruma özelliği sunuyor.

Geniş bagaj hacmi

Arka kısım normal bir C4’ten daha uzun ve geleneksel bir sedan bagaj kapağıyla daha geniş bir bagaj alanı sağlıyor. 510 lt’lik hacim hatchback’ten 130 lt daha fazla. 

Kabine baktığımızda, marka birkaç yıl boyunca iç mekanlarına çok az sayıda fiziksel düğme yerleştirme politikası izledi ve dokunmatik ekranı kullanarak klima kontrolünü ayarlamak gibi görevleri bu ekrana taşımıştı. Şimdi, bu işlevlerin çoğu fiziksel hale geri döndü artık çok daha işlevsel. 

İşlevsel detaylar

Sürüş pozisyonu beklediğinizden daha çok SUV benzeri bir yapıda. Bu hafif yükseklik sayesinde ileriye doğru görüş mesafesi artıyor. Buna ek olarak, modern yaşamla başa çıkmak için kabin iyi bir şekilde ayarlanmış. Orta konsolda bol miktarda alan, kolayca erişilebilen USB soketleri, koltuklar arasındaki saklama kutuları ve toplam 16 bölme sayesinde kabinde 39 litre alan bulunuyor. Citroen ayrıca kablosuz telefon şarj cihazı ve ön yolcu için ön panelden çıkan tablet aparatı gibi bir dizi aksesuar ve seçeneğe de dikkat çekiyor.

İçeride, diğer Citroen’lerde bulunan tamamen dijital gösterge paneli ve bilgi-eğlence sistemi geliştirilmiş. Bu da otomobilin birçok işlevi için dokunmatik ekranın kapsamlı kullanımı anlamına geliyor. 10.0 inçlik ekran parlak, net ve okunması kolay.

Çerçevesiz dijital gösterge paneli basit görünse de küçük ve nasıl yapılandırdığınıza bağlı olarak okunması zor olabiliyor. 

Kabinde yumuşak malzemeler var

C4’ün iç mekanının büyük bir kısmı yumuşak dokunuşlu malzemelerle kaplanmış ve konforunu artıran bir dizi detay var. Yumuşak ve destekleyici koltuklar, C4’ü rahat bir sürüşten hoşlananlar için ideal bir noktaya taşıyor. Büyük tekerleklerine rağmen sürüş kalitesi yumuşak ve uyumlu ve hızda yol ve rüzgar gürültüsü seviyeleri pürüzlü yüzeylerde bile kabul edilebilir derecede düşük. 

Kaputun altındaki PureTech 130 başarılı bir motor ve mütevazı motor kapasitesine rağmen gerçekten eğlenceli bir sürüş sağlayacak kadar güçlü. Düşük hızlarda akıcı ve sessiz. Performanslı sürmek istediğinizde gerçekten güçlü bir şekilde cevap verebiliyor. 

Citroen’in bu otomobili sportif kullanımdan ziyade konfor için geliştirdiği açık. Bununla birlikte, Citroen Advanced Comfort programından (süspansiyon için Progressive Hydraulic Cushions ve Advance Comfort koltuklar) yararlanan yumuşak süspansiyonuna rağmen, virajlarda kararlılığını koruyor ve düzenli ve doğru bir yol tutuşa sahip.

Diğer Yazılar

BMW, Bakım ve Kasko Avantajı Sunuyor

Yenilenen Citroen C5 Aircross yollara çıkıyor

Ahmet Armağan

Opel modellerinde yılın son kampanyası

Ahmet Armağan