SEKTÖREL SONDAKIKA YENİLİK

Chery, 2022 yılında 1 Milyon satış adedini aştı

Chery Group, geçtiğimiz aralık ayında kaydettiği 105.483 adet ile 2022 yılı toplam satışlarını bir önceki yıla göre %28,2 artırdı ve 1.232.727 adet gibi tarihi bir rakama ulaştı. Ayrıca Chery Group, bir önceki yıla kıyasla yüzde 67,7 artışla 451.337 adet ihracat gerçekleştirerek, binek araç ihracat satış hacmi sıralamasında 20 yıl üst üste Çinli markalar arasında birinci sırada yer aldı.

Yakın zamanda yepyeni modelleriyle ülkemizde yollara çıkmaya hazırlanan Çinli otomobil devi Chery, 2022 yılında yaşanan zorluklar ve belirsizliklere rağmen var olan trendin aksine önemli bir büyüme kaydetti ve tarihinin en iyi performansını sergileyerek birçok ‘ilk’ gerçekleştirdi.

Yıllık satış hacmi ilk kez 1 milyon adedin üzerine çıkan Chery, 1,23 milyon adetle yeni bir rekora imza attı. Bununla birlikte yıllık ihracatı da ilk kez 450.000 adede ulaşarak Çinli binek araç markaları arasında ‘dünyaya açılma’ rekorunu kırdı. Chery Group güncel haliyle dünya genelinde toplam 11,20 milyon kullanıcıya ulaşmış durumda. Bunların 2,40 milyonu ihracat pazarlarında yer alıyor.

Çinli otomobil markaları için rol modeli

Chery, kullanıcılarla birlikte ekoloji yaratarak popüler ürünler geliştirmeye devam ediyor ve büyümesini hızla sürdürüyor. Küreselleşme, derinlemesine gelişme ve marka imajı oluşturmaya kadar geniş bir kapsamla küresel otomobil pazarını hedefleyen Chery, ihracat pazarlarında başarılı olmak ve yine ihracat pazarlarında ortaklarla iş birliği yaparak Çinli işletmeler için yeni bir uluslararası kalkınma modeli uyguluyor. Chery Group, 2022 yılı için Çinli binek otomobil ihracatında üst üste gerçekleştirdiği aylık ihracat rekorunu kırarak dört ay üst üste aylık 50.000 ihracat adedini aştı. TIGGO 8 ve TIGGO 7, ihracat pazarların güvenini ve beğenisini kazanmış durumda. Ayrıca TIGGO 8, birçok kez Brezilya ve diğer ülkelerde devlet konuklarını ağırlama aracı olarak da görev yaptı. Chery’nin bugüne kadar ki toplam ihracat hacmi, aynı dönemde Çinli otomobillerinin toplam ihracat hacminin yüzde 20’sini oluşturuyor.

Diğer Yazılar

Yeni BMW 7 Serisi ve elektrikli i7, Ocak ayında geliyor

Ahmet Armağan

Mobil 1’den garanti atağı

Ahmet Armağan

Sürüş becerilerinizi geliştirmek isteyenler, Ford Sürüş Akademisi’ndeydi

Ahmet Armağan