BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
Audi SONDAKIKA TEST SÜRÜŞLERİ YENİLİK

Audi S3 Sedan (2023) Test Sürüşü

Audi S3 Sedan (2023) Test Sürüşü için direksyona geçtik. Audi, 20 yılı aşkın bir süre önce ilk S3 ile sportif premium kompakt pazar segmentini açtı. Şimdi ise yepyeni nesli Sedan karoserle buluşturdu.

Konuya hızlıca motordan bahsederek başlayalım. Grubun sportif modellerinde yer verdiği 2.0 TFSI ünite 228 kW (310 PS) güç ve 400 Nm tork üretiyor, 0’dan 100 km/s hıza 4,8 saniyede ulaşıyor. Ortalama yakıt tüketimi ise sadece 7.2 lt / 100 km. Yedi vitesli S tronic, akıllı kontrole sahip quattro dört tekerlekten çekiş sistemi ve isteğe bağlı amortisör kontrollü S’ye özgü spor süspansiyon, gücü en iyi şekilde yola aktarıyor. Kullanım konsepti, bilgi-eğlence ve asistan sistemleri de dahil olmak üzere bir dizi farklı özellik S3 modellerinin yüksek teknoloji karakterini tamamlıyor.

Bunlar S3’ün kimlik bilgileriydi. Şimdi gelin detaylara bakalım…

Tasarım

Audi S3, dinamik karakterlerini daha ilk bakışta ortaya koyuyor. Büyük eşkenar dörtgen desenli ızgarası ve etkileyici hava girişleriyle Singleframe’in hakim olduğu ön kısımda, dış aynaların muhafazaları pırıl pırıl bir alüminyum görünüme sahip. Gövdenin omuz kısmı farlardan arka lambalara kadar güçlü bir çizgi halinde uzanıyor. LED Matrix farlar opsiyon listesinde. Dijital gündüz farları, on tanesi iki dikey çizgi oluşturan 15 LED segmentinden oluşan bir piksel dizisinden oluşuyor. Arka tarafta, büyük difüzör ve dört egzoz çıkış borusu sportif görünümü vurguluyor.

Süspansiyon özellikleri

Dinamik süspansiyon dört bağlantılı arka aks ve sportif direksiyonu ile keyifli bir sürüş için gereken her şeyi sunuyor. Gövde diğer A3 modellerine oranla 15 milimetre daha alçakta. Audi, opsiyonel olarak amortisör kontrollü S serisi spor süspansiyonu da sunuyor. Valfler amortisörlerdeki yağ akışını kontrol eder, böylece yol durumuna, sürüş durumuna ve sürücünün isteklerine bireysel olarak ve saniyenin birkaç binde biri kadar bir sürede uyum sağlıyor. Konfor ve dinamizm arasındaki fark, önceki modele göre daha da geniş. Yeni elektrikli fren güçlendirici, güçlü ve kendiliğinden yavaşlama sağlıyor. Tüm fren diskleri hava soğutmalı olarak kullanılmış. Fren kaliperleri standart olarak siyah renkte, kırmızı renk ise opsiyonel olarak sunuluyor. S3 modelleri standart olarak 18 inç jantlarla gelirken, 19 inç jantlar opsiyonel olarak tercih edilebiliyor.

Motor Özellikleri

Yüksek performanslı dört silindirli motor en son teknolojileri bir araya getiriyor. Enjeksiyon sistemi 350 bar basınç oluşturuyor Bu, Audi valvelift sistemi ve iki ayarlanabilir eksantrik mili tarafından destekleniyor. Termal yönetim de soğutma sıvısının motor içindeki akışını hassas bir şekilde kontrol eden döner kızak modülü ve silindir kapağına entegre edilmiş egzoz manifoldu ile yüksek verimliliğin sağlanmasına yardımcı olur. Bu özelliklerin her ikisi de soğutma suyunun soğuk çalıştırmanın ardından hızla ısınmasını sağlayarak soğuk yağ nedeniyle artan sürtünme kayıpları ve aşınmayı azaltmasını sağlıyor. 1,8 bara kadar basınç sağlayan büyük turbo, bir ara soğutucu ise basınçlı havanın sıcaklığını büyük ölçüde azaltır. Daha soğuk hava daha fazla oksijen içerdiğinden, bu yanma odalarının dolmasını iyileştirir. Sürücü dinamik modu seçmek için Audi drive select sistemini kullandığında, motorun tepki süresi daha da spontane ve sesi daha da gürültülü hale geliyor.

Tamamen dijital: kumandalar ve ekranlar

Audi S3, kumanda ve ekran konsepti, önceki modellerin analog göstergelerini ve döner düğmesini ortadan kaldırıyor. Yeni ana ünite, önceki modeldeki MIB 2’den on kat daha fazla bilgi işlem gücü sağlayan modüler bilgi-eğlence platformunun (MIB 3) üçüncü neslidir.

Entegre bir SIM kart ve bir Wi-Fi modülü ile donatılmış olan OnlineConnectivity Unit (OCU) ile birlikte çalışır.OCU, hızlı veri aktarımı da dahil olmak üzere bağlantı ile ilgili tüm görevleri yerine getirir.

Audi S3, standart olarak akustik geri beslemeli merkezi 10,1 inç dokunmatik ekran ile donatılmış. Aynı durum çok fonksiyonlu direksiyon simidi üzerinden kumanda edilen 10,25 inçlik diyagonal dijital gösterge paneli için de geçerlidir.

MMI navigasyon plus kurulduğunda, ekranlar birçok ek fonksiyona sahip olan Audi sanal kokpitinde görünür. Opsiyonel olarak sunulan 12,3 inç diyagonal ve üç farklı görünüme sahip Audi sanal kokpit plus daha da çekici. Diğer bir seçenek olarak, baş üstü ekranı ön cama çeşitli bilgileri renkli olarak yansıtır. Tamamen bağlantılı ve sezgisel: bilgi-eğlence ve Audi connectMMI’nin en güçlü yanlarından biri, düz menü yapısı sayesinde kolay ve sezgisel. Kullanıcı aynı anda birden fazla uygulamayı kullanmak için ekran yüzeyini yapılandırabilir.

Diğer Yazılar

Elektrikli MG Cyberster, 2024’te yollarda olacak

Ahmet Armağan

Hyundai Veloster yenilenen haliyle Detroit fuarında tanıtıldı

Ahmet Armağan

İşte Yeni Ultra Lüks Hyundai Genesis