Audi TEST SÜRÜŞLERİ

Audi A4 40 TDI quattro test sürüşü

Yeni Audi A4 40 TDI quattro ile kıştan kalma bir günde kar üzerinde otomobilin tüm yeteneklerini ve yeni teknolojilerini görmek için direksiyon başına geçtik.

Audi A4, Audi’nin en önemli modellerinden biri. İlk kez 2016 yılında yollara çıkan beşinci jenerasyon (B9/8W) da sınıfının en çok satan modellerinden biri olmayı başardı. Bu sınıftaki rakipler BMW 3 Serisi ve Mercedes C-Serisi olduğu için ülkemiz insanı bu iki otomobili de Audi A4’ten daha çok seviyor. Haliyle Türkiye yollarından da A4’ü çok fazla göremiyoruz. 

Kapsamlı bir makyaj operasyonundan geçmiş olan yenilenen Audi A4, teknoloji ve konfor üzerine odaklanıyor ve bu da BMW 3 Serisi’nin sportif karakterini istemeyenler için değişik bir alternatif haline getiriyor.

Geçtiğimiz yıl yenilenen model, daha sportif tasarım özellikleri sayesinde daha dinamik ve sofistike görünüyor. Singleframe ızgarası artık daha geniş ve düz; yatay çizgiler ön ve arkadaki genişliği de vurguluyor. Yandan bakıldığında ise, çamurlukların üstündeki ayırt edici çizgiler omuz çizgisiyle birleşiyor. Tekerleklerin üzerindeki güçlü konturlar da quattro genlerinin adeta dışavurumu niteliğinde. LED farlar ise artık Audi A4’te standart olarak sunuluyor. 

Makyajlanan A4’e bambaşka bir teknoloji getiren yeni MMI sistemi, adeta bir akıllı telefon gibi çalışıyor. Yüksek çözünürlüklü TFT ekran 10.1 inç boyutlarında ve bu dokunmatik ekran akustik bir geri bildirime sahip. Tıpkı üst seriler olan A6 ve A7’deki gibi. Üçüncü nesil modüler bilgi-eğlence platformu MIB 3, son derece de hızlı. Telefon veya Audi Connect hizmetleri gibi tüm bağlantı görevlerini bir araya getiren ve Wi-Fi HotSpot’da içeren bir iletişim merkezi gibi çalışıyor. İsteğe bağlı donanım modülleri arasında Bang & Olufsen 3D Premium Ses Sistemi de yer alıyor. 

Sanal kokpitin etkisi büyük

Gösterge paneli üç bölümden oluşuyor. İki bölüm kısmen analog olsa da, direksiyonun arkasında yer alan 12.3 inçlik Audi Sanal Kokpit Plus, full HD çözünürlükte çalıştırıyor. Bu ekranda üç farklı görünüm arasında geçiş yapılabiliyor. 

Yenilenen Audi A4’ün süspansiyonları da bir dizi revizyonu uğranmış durumda. Test otomobilimiz S Line donanıma sahip ve bu da her anlamda daha fazla sportiflik demek. Bu seçenek, sürüş yüksekliğini 10 milimetre daha düşürüyor. Fakat süspansiyonların konfor seviyesi o kadar iyi ayarlanmış ki, bu sertlik size quattro’nun da verdiği güvenle son derece keyifli bir sürüş deneyimine dönüşüyor. 

Hatta otomobilin eskiye göre çok daha yumuşak ve rahat hale geldiğini söyleyebiliriz.

Yeni Audi A4 PI olarak geçiyor ve ülkemizde bu otomobil 40 TDI ve 45 TFSI olmak üzere iki farklı motor seçeneğiyle satılıyor. Biri dizel diğeri de benzinli olmak üzere ikisi de 2.0 lt. Henüz daha düşük hacminli bir modeli yok ve bugün bizim kullandığımız versiyon da 2.0 lt dizel, quattro ve S Line donanıma sahip. Son derece başarılı bir kombinasyon. 

Bu motor 190 HP gücünde ve 400 Nm tork değerine sahip. Gücün yere S tronic şanzımanla birlikte aktarıyor ve fabrika verisi olarak da, 100 km’de 4.9 lt ila 5.3 lt arasında değişen bir tüketime sahip. Bizim test süresince yakıt tüketim değerimiz 6.8 lt dolaylarındaydı. 

Güzel hazırlanmış olan kabini rakiplerin,den çok daha iyi olan A4 sizi eğlendirmek için yeterli performansa sahip. Fakat daha fazla heyecan istiyorsanız, belki yüksek beygirli bir BMW 3 Serisi’ni bekleyebilirsiniz. 

Diğer Yazılar

TEST: Nissan Qashqai 1.5 DCI Deneyimi

Videotest: Peugeot 308 1.6 BlueHDi EAT6

Sürüş İzlenimi – Skoda Octavia 1.0 TSI DSG

Ahmet Armağan