Otomobilkolik
Alfa Romeo OTOMOBİL YENİLİK

Alfa Romeo efsanesi Giulia GTAm ile geri döndü

Kuruluşundan 110 yıl sonra, Alfa Romeo köklerine geri dönüyor ve karşınızda sıra dışı Giulia GTAm.

GTA kısaltması “Gran Turismo Alleggerita” anlamına geliyor. Yeni Giulia GTA, teknik ve kavramsal olarak 1965 yılında Giulia GTA’dan esinleniyor. 1965’te Sprint GT’den türetilen, bir spor araba olarak tasarlanan ve sunulan model Amsterdam Otomobil Fuarı aynı yıl sahneye çıktı. Giulia Sprint GT’nin gövdesi, 950 kg’lık yol versiyonuna kıyasla 745 kg ağırlığa düşürüldü ve alüminyumla özdeş bir versiyonla değiştirildi. 

Bu otomobil için Alfa Romeo mühendisleri, aerodinamiği ve yol tutuşunu iyileştirmek için çaba oldukça çaba sarf etmişler. Agresif body-kit’in altında ciddi bir tecrübe yatıyor. Alfa Romeo’nun Formula 1’deki Sauber takımı ortaklığından elde ettiği tecrübeler otomobile direkt olarak yansıyor.

Formula 1 dokunuşu

Sauber Engineering imzalı aerodinamik gövde kiti; önde daha geniş, aktif splitter, arka tarafta karbon fiber difüzör ve arka kanat gibi detayları barındırıyor. 20 inçlik tek bijonlu jantlar çarpıcı bir görünüme sahipken, Alfa Romeo mühendisleri, ön ve arka tekerlek izlerini 50 mm genişletmiş. Yeni bir yay seti geliştirerek bu sayede yüksek hızlarda yol tutuşu maksimum seviyeye ulaştırılmış.  

Otomobilin içinde birkaç yeni detay göze çarpıyor. Ön paneldeki %100 Alcantara kaplama, kapı panelleri, torpido gözü, yan sütunlar ve koltuklardaki birçok noktada bu sportif materyal karşımıza çıkıyor.

Alfa Giulia GTA

Giulia Quadrifoglio’ya dayanan Giulia GTA, 540 HP ile Alfa Romeo 2.9 V6 Bi-Turbo motorunun daha güçlü bir versiyonuyla donatılmış. Launch Control sistemi sayesinde 0’dan 100 km/s’ye sadede 3.6 saniyede ulaşıyor. Ultra hafif malzemelerin kapsamlı kullanımı ile Giulia Quadrifoglio’ya kıyasla 100 kg daha hafif olan GTA, 2.82 kg / HP’lik değerle sınıfının en iyi ağırlık / güç oranına ulaşıyor. GTA’nın iki yarış koltuğu, roll bar ve 6 noktalı emniyet kemerleri ile karakterize edilen model, yüzde 100 yasal yol otomobili olma özelliğini taşıyor.

Alfa Romeo mühendisleri. ayrıca eşsiz sesiyle yeni Akrapovič özel egzoz sisteminin uygulanmasını optimize etmeyi de başardı.

Alfa Romeo, bu otomobilden toplamda sadece 500 adet üretecek.

Bu otomobili satın alanlar aynı zaman Alfa Romeo Sürüş Akademisi tarafından geliştirilen özel bir sürüş programına katılabilecek.

Diğer Yazılar

Peugeot’dan Mayıs ayında benzersiz kampanya

Ahmet Armağan

SEAT Arona yılın ‘En İyi Ürün Tasarımı Ödülü’nün sahibi oldu

Ahmet Armağan

Renault ikinci el piyasasına Carizy ile girdi

Ahmet Armağan