BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
BMW YENİLİK

Yeni BMW X5 (2019) tamamen yenilenmiş olarak kendini gösterdi

BMW’nın SAV modelleri arasında başı çeken X5, dördüncü nesliyle karşımıza çıkıyor. 

Yeni tasarım çizgisinde markanın SUV’lerinden oluşan X ailesi şık görünümüne yeni bir boyut getiren aracın kabini de tamamen yeniden ele alınmış.

Selefine göre otomobilin uzunluğu 36 mm artarken, aks aralığı da 42 mm uzamış bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bu da otomobilin büyüdüğü anlamına geliyor. 

TwinPower ve M Performance motorlarıyla dikkat çeken X5’in değişken sürüş yüksekliği ve ayarlanabilir dinamizm için aktif şasi sistemi bulunuyor.

1999 yılında piyasaya sürülen ilk X5’ten bu yana 2.2 milyondan fazla örneği satılan aracın yeni versiyonunda, dört tekerlekten çekiş sistemi xDrive’ın da geliştirilmiş bir versiyonu kullanılıyor.

Selefine göre otomobilin uzunluğu 36 mm artarken, aks aralığı da 42 mm uzamış bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bu da otomobilin büyüdüğü anlamına geliyor. Ayrıca otomobil 66 mm genişlemiş ve 19 mm’de daha yüksek. 

Büyüyen boyutları yeni X5’in çok daha çekici bir SUV olmasını sağlıyor. Bu büyüme ayrıca otomobilin içinde ve yükleme alanında fark ediliyor. 

Yeni BMW X5’in Live Cockpit Professional adındaki kokpiti, yeni bir ekran ve kontrol konseptini içeriyor. Ayrıca en üst düzeyde bağlantı seçeneklerini de bir araya getiriyor. Yeni nesil 12.3 inçlik ekrana, direksiyon simidinin arkasındaki yine 12.3 inçlik gösterge ekranı eşlik ediyor.

BMW Live Cockpit Professional’da ayrıca uyarlanabilir bir navigasyon sistemi, 20 GB’lık bellek ve iki USB bağlantı noktasına sahip, sabit disk tabanlı bir multimedya sistemi, bluetooth ve WiFi arayüzleri de bulunuyor.

İsteğe bağlı arka koltuk eğlence sistemi ise 10.2 inç Full HD dokunmatik ekran, blu-ray uyumlu bir DVD oynatıcı, iki USB bağlantı noktası, bir HDMI soketi ve iki kulaklık girişi içeriyor.

Yeni X5’te markanın diğer modellerinde de yer verdiği biri benzinli ikisi dizel olmak üzere üç motor görev yapacak. 

 BMW X5 M50d, altı silindirli ve tam dört adet turboya sahip. X5 xDrive40i ve X5 xDrive30d modelleri de altı silindirli motorlar kullanıyor. Tüm motorlar güçlerini sekiz ileri Steptronic otomatik şanzıman üzerinden yönlendirirken, xDrive akıllı dört tekerlekten çekiş sistemi, gücün güvenli bir şekilde yola aktarılmasını sağlıyor. 

BMW X5 xDrive40i’nin 3.0 lt’lik motoru, 340 HP güce ve 450 Nm torka sahip.  0-100 km/s hızlanma sadece 5.5 saniye sürüyor.

X5 M50d’nin performansı, motor kaputunun altındaki 400 HP’lik ünite tarafından sağlanıyor. 760 Nm tork üreten bu motor, aracı 5.2 sn’de 100 km/s’ye taşıyor.

30d’de ise 265 Hp güç ve 620 Nm tork üreten bir motor yer alıyor. Bu ünitenin tüketimi 6.0 lt/100 km’ye kadar iniyor.

 

Diğer Yazılar

Octavia RS Şimdi 4×4 Çekiş Sistemli

Hyundai IONIQ 5 Advance satışa sunuldu

Ahmet Armağan

Chery yeni Avantgarde donanım seviyeleri ile geliyor

Ahmet Armağan