BMW VIDEO YENİLİK

Yeni BMW M4 CSL : Yarışçı ruh yola çıkıyor

Yeni BMW M4 CSL, benzersiz bir performans deneyimi yaratmak için eski tarz yarış tutkusunu yenilikçi teknolojiyle harmanlıyor.

BMW M4 CSL, yarışçı kardeşi M4 GT3 ile benzer genleri taşıyor ve performans özellikleri yol otomobiline yansıyor.

Nürburgring’in Nordschleife pistindeki test sürüşlerinde BMW M4 CSL, seri üretim bir BMW otomobili için şimdiye kadarki en hızlı tur sürelerini elde etti. 

0’dan 100 km/s’ye 3,7 saniye, 0’dan 200 km/s’ye 10,7 saniyelik hızlanma rakamlarıyla etkileyici değerler sunuyor.

Yenilikçilik ve yarış otomobili teknik bilgisi konusundaki yeteneği, BMW M GmbH’nin özel sürümün boş ağırlığını 1,625 kilogram ile sınırlamasını sağladı.

Beygir başına 2,95 kilogram (4,01 kg/kW) gibi çarpıcı bir güç-ağırlık oranı, dinamik olarak üstün bir sürüş deneyimi için ideal platformu sağlıyor. M Carbon yarış tipi koltukların takılması, BMW M4 Competition Coupé’ye takılan standart koltuklarla karşılaştırıldığında ağırlığı kendi başına yaklaşık 24 kilogram azalttı. Arka koltukların ve emniyet kemerlerinin çıkarılması, bir ara bölmenin entegre edilmesi ve bagaj bölmesine ilgili modifikasyonların yapılmasıyla 21 kilogram tasarruf sağlandı.

Ekstra hafif M Karbon seramik frenler ve özel hafif alaşım jantlar, yaylar ve payandaların eklenmesi de dahil olmak üzere şasi değişiklikleri, rakamı yaklaşık 21 kilogram daha düşürdü. Ses yalıtımı miktarını azaltmak ve ultra hafif ses yalıtımına geçmek yaklaşık 15 kilogram tasarruf sağlarken, karbon fiber takviyeli plastikten (CFRP) yapılan bileşenlerin kullanımı yaklaşık on bir kilogram düştü. Örneğin, CFRP çatısına ek olarak, BMW M4 CSL’nin motor kaputu ve bagaj kapağı ve orta konsolu da bu hafif yüksek teknolojili malzemeden yapılmış.

Yarış odaklı karaktere sahip altı silindirli sıralı motor

BMW M4 CSL’nin modele özgü güç ünitesi, BMW M4 GT3 yarış otomobilinde bulunan M TwinPower Turbo teknolojisine sahip aynı yüksek devirli, altı silindirli sıralı motoru temel alıyor. Önemli performans rezervleri, istikrar veya dayanıklılık açısından herhangi bir taviz vermek zorunda kalmadan güçte büyük bir artış sağladı. Bu güç artışının anahtarı, iki mono-scroll turboşarjın maksimum şarj basıncının 1,7 bar’dan 2,1 bar’a yükseltilmesi ve motor yönetiminde modele özgü ince ayarlardı. BMW M4 CSL’nin motoru, 2.750 ile 5.950 d/dak arasında 650 Nm maksimum tork sunuyor. 405 kW/550 hp’lik maksimum güç 6.250 d’dak da sunuluyor.

Diğer Yazılar

Dizel Mazda 3 Ne Zaman Gelecek?

Yeni Isuzu D-MAX, 1.9 lt’lik motoruyla satışa sunuldu

Ahmet Armağan