BMW Bannerı
Otomobilkolik
OTOMOBİL TEST SÜRÜŞLERİ Volvo

Volvo XC90 B5 test sürüşü

Volvo, tüm model yelpazesinde ileriye dönük olarak geliştirilmiş elektrikli motor seçenekleriyle elektrifikasyon hedeflerine doğru emin adımlarla ilerliyor. Bunun örneklerinden biri de ülkemizde satışa sunulan ve artık B5 koduna sahip Volvo XC90. 

B-rozetli MHEV motorlar, yeni bir güç aktarma organıyla karşımıza çıkıyor. XC90’ın D-rozetli dizel versiyonlarındaki bu değişim artık daha verimli ve karbon salımının en aza indirilmesi hedefleniyor. Bu yeni B5 (D), mevcut D5’in yerine geçti.

Volvo’nun başarılı büyük SUV modeli XC90’daki bu değişim, Mild Hybrid teknolojisi olarak adlandırılıyor. Bu sistem, Volvo’nun bildik 2.0 litrelik 235 HP gücündeki dizel motorunu 48 voltluk bir akü, KERS kinetik enerji geri kazanım sistemi ve entegre bir marş jeneratörü ile birleştiriyor. Sistem sürüşlerdeki yakıt tüketimini yüzde 15’e kadar azaltıyor. Ayrıca yerini aldığı XC90 D5’ten de daha düşük NOx emisyonu üretiyor. 

Kers sistemi

Araç fren yaptığında veya yavaşladığında, KERS sistemi tarafından kazanılan enerji aküde elektrik olarak depolanıyor. Bu da hızlanırken motorun performansını desteklemek, farlar ve ses sistemi gibi yardımcı fonksiyonlara güç vermek için kullanılıyor. 

B5 modelindeki otomatik şanzıman güncellenmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bu sayede otomobil daha yüksek yakıt verimliliği ve daha hızlı vites değişimlerine sahip. Alt dişlilerdeki daha yüksek tork kapasitesi sayesinde, durma noktası ile hızlanma arasındaki süreç daha keskin bir kontrol ile gerçekleşiyor. B5 ayrıca, fren kablolarında yeni bir teknolojiye yer veriyor. 

WLTP tarafından kaydedilen rakamlara göre de yeni B5’in tüketim değerleri eskiye oranla bir depo yakıtta yaklaşık 80 km tasarruf anlamına geliyor. Farklı sürüş modlarına sahip XC90’da Eco modu, 64 km/s’lik hızlar üzerinde gaz kelebeğini kaldırarak yelkenlilerdeki süzülme yeteneğini kullanıyor. 

Gerçekte B5, D5’in sürüşüyle ​​neredeyse aynı hissettiriyor. XC90’ın motor serisinin daha genç üyelerinden biri olmasına rağmen, çoğu alıcının ihtiyaç duyacağı tüm gücü sunuyor. Sonuna kadar hissedeceğiniz 480Nm tork, kütleyi rahatça hareket ettirmek için fazlasıyla yeterli ve bir sürüş esnasında oldukça sessiz. 

Direksiyon halen biraz cansız ve Volvo sanırım bu konuda Premium rakiplerine karşı bir endişe duymuyor. Sanıyoruz ki bu konuda kendilerini konumlandırdıkları nokta oldukça farklı. 

Tüm XC90’larda standart olarak yedi koltuk ve tamamen deri bir iç mekan bulunuyor. XC90, kalite seviyesi ve sunulan alan miktarı ile hala etkileyici. Rahat bir yapısı var ve Alman rakipleri tarafından yansıtılan daha sert, daha sportif görüntüye karşı ferahlatıcı bir alternatif olabilir. 

Diğer Yazılar

Subaru, Frankfurt’ta 7 Model İle Boy Gösterecek

Peugeot 308 Cup Frankfurt’ta Yer Alacak

1.6 dizel Mercedes E 200 d satışa sunuldu

admin