BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
Genel SONDAKIKA TEST SÜRÜŞLERİ Volvo YENİLİK

Volvo S90 Recharge T8 AWD test sürüşü

Volvo S90 Recharge T8 AWD test sürüşü için direksiyona geçtik. Volvo S90’ın odak noktası, premium pazardaki rakiplerinden biraz farklı bir şekilde konumlanıyor. ‘Thor’un Çekici’ LED gündüz farları, sade kabini, dokunmatik ekran ve İskandinav hissi ile isteğe bağlı olarak hafif ahşap veya fırçalanmış metal döşeme kullanımı gibi akıllı özelliklerle cool bir tasarım anlayışı sunuyor.

Boyutlara bakarsak; 4969 mm uzunluk, 1879 mm genişlik ve 1436 mm yüksekliğe sahip. Elektrikli bagaj kapağının altındaki yükleme alanı ise 431 lt.

S90’da önde, 1027 mm arkada ise 961 mm’lik baş mesafesi sunuluyor.

Volvo S90, büyük makam otomobilleri pazarında bir rekabet içinde ve hem teknik hem de görsel olarak farklı bir duruş sergiliyor. Ancak rakipler zorlu. Volvo’nun sattığı en büyük sedan otomobil olan S90, S60’ın üstünde yer alıyor ve BMW 5 Serisi, Mercedes E-Serisi, Audi A6 gibi otomobillerle rekabet ediyor.

Şirket genelinde güvenliğe verilen önem de Volvo’nun ayırt edici özelliklerinden biridir ve S90 gelişmiş güvenlik ve sürücü destek teknolojilerinin öncüsü olmuştu. Konfor da bir başka öncelik ve S90’ın rahat sürüşü, daha sportif rakiplerinden ayrıştırıyor.

Etkileyici güç ve şarj

Bugünkü konuğumuz ise hem çok güçlü bir o kadar da tutumlu ve çevreci bir versiyon. S90 Recharge T8 AWD plug-in hybrid ile birlikteyiz. Bu modelde bildik 2.0 lt’lik turbo beslemeli içten yanmalı motor görev yaparken, onu elektrikli motor destekliyor ve ortaya 455 hp’lik kombine güç çıkıyor.

Bununla birlikte aracın ortalama yakıt tüketimi sadece 0.8 lt. Çünkü bu otomobil tamamen elektrikli sürüş ile 89 km, şehir içinde ise 106 km’ye ulaşan menzil sunuyor. Ortalama elektrik tüketimi 17.3 kWh/100 km. Karbon salımı ise sadece 17 g/km.

S90’ın bataryaları, evde şarj özelliği ile sadece 5 saatte doluyor. Yeni 6,4 kW 2 fazlı yerleşik şarj cihazı sayesinde üç saat içinde sıfırdan %100’e kadar şarj olabiliyor.

Biraz da verilere bakalım. 455 hp gücün yanı sıra 709 Nm’lik etkileyici bir tork değer sunuluyor. Bunun sonucunda da ortaya 4.7 sn’de 100 km’ye ulaşan 2.1 tonluk koca bir sedan çıkıyor.

Teknolojik ve yenilikçi özellikler

Yerleşik Google özellikleriyle S90’ın içindeyken dış dünya ile sürekli bağlantı halinde kalıyorsunuz. Üç farklı müzik sistemi ile müziğin tadına varmak tam da bu olsa gerek!

Orta seviyede Harman Kardon, en üst seviyede ise opsiyonel olarak sunulan 19 hoparlörlü 1410 W Bowers & Wilkins ses sistemine yer veriliyor.

360 derece kamera, kör nokta bilgi sistemi, hava temizleme sistemi, aktif sürücü yardım sistemleri de S90’ın öne çıkan özellikleri arasında.

Plus ve Ultimate olmak üzere iki farklı donanım seçeneğiyle sunuluyor.

Sürüş

Volvo’lar, sportif kullanımdan çok konfora odaklanan BMW’ler gibi ilgi çekici sürüş deneyimleriyle tanınmıyor. S90 da farklı değil, ancak Volvo’nun müşterilerinin konfora etkileşimden daha fazla değer verdiğinin farkında olması S90’ı sınıfında benzersiz kılıyor.

Hisli bir sürüş deneyimi isteyen sürücüler için direksiyon simidi ve ön tekerlekler arasında iletişim tatminkar boyutta. Direksiyonun iyi ağırlıklandırılmış tepkileri otomobilin doğasına uyuyor.

Farklı sürüş modları sayesinde otomobilin gaz, direksiyon, motor tepkileri tamamen değişebiliyor. Ayrıca Pure seçeneği ile tamamen elektrikli bir sürüş modu da bulunuyor.

Hybrid, Power ve Constant AWD moduyla birlikte toplamda dört farklı sürüş modu yer alıyor.

Volvo Constant AWD modu, aracın her zaman dört tekerlekten çekişe sahip olduğu bir sürüş modu. Bu, aracın hem kuru hem de ıslak hem de kaygan yollarda veya çekme sırasında daha iyi çekiş, stabilite ve yol tutuşu sağlamasına yardımcı oluyor.

Volvo S90 Recharge T8 AWD, güçlü performans ve verimlilik arayan premium sedan alıcıları için mükemmel bir seçenek. Aracın konforlu ve lüks iç mekanı da onu çekici bir seçenek haline getiriyor.

Diğer Yazılar

2023 yılı biterken Nissan kampanyası devam ediyor

Ahmet Armağan

TEST: Opel Cascada 1.6 SIDI Sürüş İzlenimi

Volvo otomobilleri Beşiktaş takımının Premium Otomotiv Partneri oldu

Ahmet Armağan