BMW Bannerı
Otomobilkolik
MOTOR SPORLARI Toyota

Toyota Kenya Safari Rallisi’nden bir kez daha zaferle çıktı

TOYOTA GAZOO Racing, Dünya Ralli Şampiyonası’nın prestijli etkinliklerinden biri olan Kenya Safari Rallisi’nde bir kez daha zaferle çıktı. Toyota’nın Dünya Ralli Takımı, 2024 yılında dört yıl üst üste olmak üzere Safari Rallisi’nde birinci olarak büyük bir başarı elde etti ve bu zaferle birlikte Markalar Şampiyonası’nda zirveye oturdu.

Safari Rallisi, WRC’nin en zorlu etkinliklerinden biri olarak biliniyor ve TOYOTA GAZOO Racing pilotları Kalle Rovanperä ve Takamoto Katsuta, bu mücadelede gösterdikleri üstün performansla birinci ve ikinci sıraları aldılar. Toyota, güncellenmiş süspansiyon ve yeni şnorkel sistemiyle donatılmış GR YARIS Rally1 HYBRID aracıyla yarıştı. Bu tasarım, geçmişteki efsanevi Safari Ralli araçlarına bir gönderme yaparken, Toyota’nın yüksek performans ve dayanıklılığını bir kez daha kanıtlamış oldu.

Rovanperä ve co-pilotu Jonne Halttunen, geçmiş başarılarına bir yenisini ekleyerek ikinci kez Safari Rallisi’ni kazandılar. Hafta sonu boyunca sergiledikleri istikrarlı performansla, Cuma gününden itibaren elde ettikleri avantajı koruyarak zaferi 1 dakika 37.8 saniye farkla elde ettiler. Takamoto Katsuta ise Toyota’nın ikinci pilotu olarak ikinci sırayı alarak üstün bir performans sergiledi. Elfyn Evans ise dördüncü sırada ralliyi tamamladı. Bu sonuçlarla birlikte Toyota, Markalar Şampiyonası’nda liderliği 4 puan farkla elde etti.

Yarışın galibi Kalle Rovanperä, zaferin önemini vurgulayarak, “Bu yarış her zaman zorlu olmuştur ve Toyota olarak bu efsanevi etkinlikte güçlü bir performans sergiledik. Kazanmak için rekabet ettik ve Afrika’da bir Toyota’nın önde olması gurur verici. Takım olarak harika bir iş çıkardık, herhangi bir sorunla karşılaşmadık ve zaferle ayrıldık” dedi.

Kenya Safari Rallisi’nin ardından, WRC takvimindeki bir sonraki etkinlik 18-21 Nisan tarihlerinde Hırvatistan Rallisi olacak. Başkent Zagreb ve çevresindeki asfalt yollarında yapılacak olan ralli, hızlı ve teknik etaplarıyla dikkat çekiyor.

Diğer Yazılar

Toyota, Avrupa’daki Merkez Binasına Rüzgar Türbini ve Güneş Panelleri Yerleştirdi

admin

Honda F1’de yoluna Aston Martin ile devam edecek

Ahmet Armağan

Toyota üç yıldır üst üste Dünyanın en çok satan otomobil üreticisi oldu

Ahmet Armağan