BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
OTOMOBİL Smart TEST SÜRÜŞLERİ

TEST: smart BRABUS fortwo

smart BRABUS fortwo. smart 1998 yılında ilk kez tanıtıldığında kimse onun bu kadar çok sevileceğini düşünmemişti. Bu tip küçük şehir otomobillerinin genelde smart gibi bir imaj yakalaması çok da kolay değildir.

Fakat smart’ın maça 1-0 önde başlaması, hikayenin başına dayanıyor. İsviçreli saat üreticisi Swatch’ın saatleri sevdirmek için üretim stratejilerinde kullandığı kişiselleştirme kavramını bir şehir otomobile entegre etmesi, bu otomobilin daha ilk günden ilgi odağına haline gelmesine neden oldu. Swatchmobile olarak tasarlanan otomobili hayata geçirmek hayal edilenden daha zordu. İş büyüdükçe projenin bir saatçinin boyunu aşacağı düşünülerek,  Daimler AG ile bir anlaşmaya varıldı. Bu kadar küçük bir şehir otomobiline olan güven problemi de bu kararla en doğru şekilde aşılmış olacaktı.

Proje çok başarılı oldu ve üretildiği günden bu güne dek dünyada 1.7 milyonun üzerinde smart satıldı.

Karşımızda ikinci nesliyle duran yeni smart, Mercedes’in birkaç modelinde ittifak içinde olduğu Renault imzasını taşıyor. Twingo ile aynı platformda üretilen smart’ın bizler bugün en hızlı versiyonunu kullanıyoruz.

Brabus armasını Mercedes tutkunları yakından bilirler. Bu etiket, o otomobil için daha fazla güç, performans, yol tutuş ve daha fazla sportiflik anlamına geliyor.

Dıştan bakıldığında; kostümü, daha sportif tamponları, büyük jantları ve hırıldayan egzozları   onun küçücük yapısına rağmen bir şeylerin sakin olmadığının sinyalini veriyor.

smart Fortwo’ya eklenen bu geliştirmelerle birlikte otomobilin ne denli eğlenceli bir hale geldiğini hem Almanya’nın virajlı orman yollarından hem de Aldehoven’daki test parkurunu görmüş olduk. Öncelikle otomobilin eski Brabus modeline oranla gücü neredeyse 20 HP’den daha fazla ve aynı oranda tork değeri de 30 Nm daha yüksek.Yeni smart BRABUS kaputunun altındaki turbo ünite üzerinde birçok teknik değişikliği de barındırıyor.

 Yakıt basıncı 2 bar arttırılırken, optimize edilen hava emiş yolları motorun daha rahat nefes almasını sağlıyor.

Peki 109 HP gücündeki smart Fortwo Brabus bu gücü nasıl hissettiriyor?

Otomobilin eğlenceli ve ruhlu bir tarzı olduğunu söyleyebiliriz. Ama hızlı mı diye sorarsanız, çok ideal olarak nitelendirebileceğiniz bir gaz tepkisi yok ve ne yazık ki bu duruma cevabım olumsuz. Hızlı bir hot hatch gibi olmamasına rağmen, direksiyondan kontrol edebildiğiniz kısa oranlı çift kavramalı şanzıman, her devirde bir şeyler olduğunu hissettiriyor.

Tüm bunların yanında smart Brabus’un iyi bir vücut kontrolü var. Süspansiyon sisteminde yapılan geliştirme ve yüzde 20 oranında daha sert olan amortisör-yay ikilisine yüzde 9 oranında daha sert olan ön aks üzerindeki stabilizör eşlik ediyor. ESP’de yeniden programlanmış olması daha dinamik bir sürüşe destek oluyor.

İlk kez böyle bir küçük şehir otomobilde karşılaştığı “race start” özelliği de en iyi kalkışı yapabilmeniz için Brabus’un donanım listesinde yer alıyor.

smart Brabus ülkemizde sadece siparişle satılıyor. 

Diğer Yazılar

NISSAN Avrupa, 2017 yılını rekorla kapattı

Ahmet Armağan

Toyota ve Çinli otomobil üreticisi BYD, yüzde 100 elektrikli araç üretecek

admin

TEST: Ford Kuga 1.5 TDCi A/T

Ahmet Armağan