BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
2.EL TEST Audi

2. EL TEST: Audi A5 Sportback 2.0 TFSI Quattro (2012)

Premium markaların içinde bulunduğu her segmente dişli bir rekabetçi çıkarmayı başaran Audi, A5 ailesini 2012 yılında bir makyajdan geçirmişti. 

 Coupe, Cabrio ve Sportback karoserleriyle üretildiği ilk günden beri müşteri kitlesi tarafından oldukça ilgi gören A5’in bu sefer makyajlanan Sportback 2.0 TFSI Quattro modelinin direksiyonuna geçiyoruz.

A5 Sportback geçirdiği makyajın ardından artık kendinden daha emin bir ifade sunan yenilenmiş bir tasarımla karşımıza çıkıyor. Değişimdeki yenilikçi çizgiler göz önüne alındığında; daha köşeli ve kendini fazlasıyla belli eden yeni nesil gündüz far grubuyla birlikte yeni panjur ve tampon ve bu ekipmanlara uygun hale getirilen yeni motor kaputu otomobile önden bakıldığında A5’i farklı kılan detaylar arasında yer alıyor. A5 Sportback’in arkasında göze çarpan ciddi bir değişime gidilmezken, otomobilin B sütunundan C sütununa doğru ilerleyen omuz çizgisi A5’e dört kapılı bir coupe formu kazandıran en önemli unsur.

Makyaj gören dış detayların ardından sıra iç aksama geliyor.  İç aksamda her zamanki bildik Audi kalitesi yine bizleri karşılıyor. Eski versiyona oranla iç mekânda yeni A6’nın izlerine rastlamak mümkün. Yeni nesil direksiyon ve vites topuzu iç mekândaki öne çıkan detaylar arasında.

Eski A5 Sportback’te yaşadığım ve beğenmediğim bir detay olarak aklımda kalanlardan biri yine bu otomobilde de peşimi bırakmıyor. Yeterli baş ve diz mesafesine sahip olmayan A5 Sportback, son dönemde sürekli yaşam alanını genişleten otomobillerin biraz gerisinde kalıyor.

Audi A5 Sportback’in oldukça tatminkar ve iyinin de üzerinde bir yol tutuş özelliği var. Kusursuz Quattro’ya eklenen 2.0 lt’lik TFSI motorun birleşimiyle otomobil beklenenden ötesini kullanıcıya sunuyor. Çift kavramalı 7 ileri S-tronic şanzıman sayesinde bu performanslı sürüş daha da keyifli bir hal alıyor. 4300 d/dak’da sunduğu 211 bg’lik motor gücü ve 1500-4200 devir aralığındaki 350 Nm’lik tork değeri ve turbonun etkisiyle A5 soluksuz bir sürüş ortaya koymayı başarıyor.

Aktif ve pasif güvenlik sistemlerinin sunulduğu A5’de opsiyonel olarak sunulan fakat bizim otomobilimizde var olan Drive Select özelliği farklı sürüş modlarını ayarlamaya olanak sağlıyor. Drive Select seçeneği sayesinde, comfort, auto, dynamic ve individual gibi farklı sürüş karakterlerini seçebiliyorsunuz.

Fabrika verisi 100 km’de ortalama 7 lt. olarak sunulan A5 Sportback ile bu değeri şehir içinde yakalamak pekte kolay değil. Dizel otomobil takıntınız yok, güçlü ve yola iyi tutunan bir otomobil istiyorsanız, A5 Sportback istediklerinize cevap verecek bir otomobil. Başlangıç fiyatı 74 bin Euro’larda olan A5 Sportback 2.0 TFSI Quattro, test otomobilimizdeki Bang&Olufsen ses sistemi, 18 inçlik jantlar, Drive Select, Milano deri döşeme gibi opsiyonlara da yer veriliyor. 

Diğer Yazılar

Audi holoride ile sürükleyici bir deneyim

Ahmet Armağan

Yenilenen Audi A4 satışa sunuldu. İşte fiyatları!

admin

Audi, aydınlatma sistemlerinde ‘Dijital OLED’ teknolojisini kullanmaya başladı

Ahmet Armağan