BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
2.EL TEST Alfa Romeo Genel OTOMOBİL

TEST: Alfa Romeo MiTo Quadrifoglio Verde 1.4 lt 170 HP (2010)

Gerçekten de özel bir otomobildir Alfa Romeo… Tutkunları ona ölesiye bağlıdır. Her modelin kendine özgü farklı bir aurası vardır. Otomotiv dünyasında tasarım diyince ilk önce onun adı anılır. Tasarımlarıyla öne çıkan modellerin kendine has motor sesleri başka hiçbir otomobile benzemez. Hırıltılı İtalyan’ın sesi kendini çok uzaklardan bile belli eder…

Alfa Romeo’nun performanslı modellerinin çamurlukları üzerinde ya da arkalarında mutlaka beyaz bir üçgen içinde bulunan dört yapraklı yonca logosunu görmüşsünüzdür.
Quadrifoglio anlamına gelen bu simge o Alfa Romeo’nun boş olmadığının bir göstergesidir. Bunun en iyi örneklerinden biri olan 155 Q4, her yönüyle efsaneleşmiş ve Lancia Delta Integrale DNA’sıyla yıllarca caddelerde boy göstermiştir.Bugün ise karşımızda yeni Quadrifoglio MiTo’ya performans dopingi yapıyor. MultiAir teknolojisiyle tasarlanmış olan 1.4 litre hacmindeki turbo motor 170 HP’lik gücüyle MiTo’yu adeta uçuruyor. Sürüş pozisyonu güzel bir şekilde ayarlayıp yola çıktığınızda MiTo sürücüsüne adrenalin ve hazzı yüksek bir sürüş deneyimi yaşatmayı başarıyor. 6 ileri ele çok iyi oturan vites topuzu kısa aralıklarıyla aradığınız spor otomobil hissini fazlasıyla yaşatıyor. İyi bir kalkış ile MiTo Quadrifoglio Verde 0’dan 100 km’ye 7 saniyede ulaşıyor. Bu da gerçekten hatırı sayılır bir değer.

Otomobilin yol tutuşu gerçekten de çok başarılı. MiTo Quadrifoglio Verde’de kullanılan dinamik süspansiyon sistemi sayesinde elektronik olarak kontrol edilen amortisörler sürücünün verdiği tüm direksiyon tepkilerine hızla cevap vererek mükemmele yakın bir sürüş özelliği ortaya çıkarıyor.
Vitesin hemen yanında bulunan düğme aracılıyla otomobil sürüş özelliklerini değiştirmek mümkün. Süspansiyon, Alfa DNA sisteminin üç farklı kontrol stratejisi ile mükemmel bir etkileşim gösteriyor. “Normal” modda, çeviklik daha yüksek bir konfor seviyesi ile birleştirilirken, “All Weather (Tüm hava koşulları için hazırlanan mod)’da güvenli bir sürüş karakteri ortaya çıkıyor.

“Dinamik” ayarda Alfa Romeo MiTo, her türlü yola uygun, zemine yapışan tam bir spor otomobil haline dönüşüyor. MiTo Quadrifoglio Verde’yi diğer MiTo’lardan ayıran başlıca özellikler arasında çamurlukların üzerinde logolar oluyor. Ayrıca 17 inç’lik 8C Competizione modelinde de yer alan saten titanyum kaplı jantlar ve dashboard’ın karbon fiber desenine sahip mat görünümle kaplı olan yapısı otomobilin yarışçı kimliğini adeta perçinliyor.

Diğer Yazılar

Peugeot Yeni i-Cockpit ile Geleceği Yaşatıyor

Renault’dan Yeni Özel Seri: Clio Connect

Otomobilde 2016’nın en popüler rengi “beyaz” oldu

Ahmet Armağan