BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
OTOMOBİL Skoda TEST SÜRÜŞLERİ

Sürüş İzlenimi – Skoda Octavia 1.0 TSI DSG

Sürüş İzlenimi – Skoda Octavia 1.0 TSI DSG

Çek markanın global pazarda en çok satılan modeli olan Octavia, ufak bir makyaj operasyonundan geçirildi. En büyük yenilik ise kaputunun altında…

Skoda’nın Volkswagen çatısı altına girmesinden sonra yükselişe geçmesinde en önemli modellerden biri olan Octavia, 1996 yılından beri yollarda… 2012 yılında tanıtılan üçünsü neslinden sonra tasarım olarak rakiplerinin yanında demode kalmaya başlayan Octavia, geçtiğimiz aylarda ufak bir makyaj operasyonuyla yeniden rekabete ortak olmaya başladı.

Tasarımdan başlarsak aslında en büyük yenilik ön far grubunda yaşanmış. Çift parçalı ön farlar ilk görüşte bir yadırgamaya yol açıyor fakat gün geçtikçe gözünüz alışıyor. Arka tarafta ise stop gruplarında ufak bir değişiklikten başka yenilik bulunmuyor. Kabinde de en büyük değişiklik 8 inçlik dokunmatik ekran olmuş. Aracın boyutlarında makyajdan sonra da aynı kalmış. Zaten sınıfının en geniş yaşam ve bagaj alanını sunan modellerinin başında gelen Octavia, bu unvanını korumaya devam ediyor. Tek parça açılan bagaj kapağının altında 568 litrelik devasa bir bagaj yer alıyor.

Skoda Octavia hem süspansiyon hem de direksiyon sistemi olarak hem konfor hem yol tutuşu iyi kombine ediyor. Ne çok performanslı kullanılmayı seviyor ne de hantal bir otomobil… Bir aile otomobilinin bütün sürüş özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Süspansiyon sistemi ufak kasis ve çukurları iyi absorbe ediyor. Çok sert girilmeyen virajlarda da görevini başarıyla yerine getiriyor. Biraz zorladığınızda ise önden kayma eğilimi gösteriyor. Direksiyon sistemi yumuşak karakteriyle özelikle şehir içinde park ve manevralarda işinizi kolaylaştıyor. Hislilik olarak bir Ford Focus kadar net geri bildirimlere sahip olmasa da, yine de sınıf ortalamasını yakalamayı başarıyor.

Gelelim en merak edilen kısma… Octavia makyajdan sonra Volkswagen modellerinde de kullanılan 1.0 litrelik üç silindirli TSI motora da kavuştu. Başlangıç fiyatını aşağı çekmede oldukça önemli göreve sahip bu motor, dizelleri aratmayacak tutumluluk da sunuyor. 115 HP güç ve 200 Nm tork performans olarak Octavia’yı uçurmuyor fakat eğer amacınız yüksek performans değilse sizi üzmeyecek hızlanma karakterine de sahip. 0’dan 100 km/s hıza 10 saniyede ulaşan Octavia’nın, maksimum hız değeri ise 202 km/s olarak verilmiş. Üç silindirli motorlar sarsıntılı çalışma karekterleriyle konfor konusunda dezavantajlıdırlar fakat Skoda mühendislileri yalıtım konusunda da başarılı bir iş çıkarmışlar. Motorun sarsıntılı çalışması kabine hemen hemen hiç sızmıyor.

Dizel motorların geleceğinin olmadığı artık kabul edilen bir gerçek. Bu yüzden düşük hacimli motorların kullanımı artmaya devam ediyor. Octavia’nın kalbinde bulunan 1.0 litrelik motor da tutumluluk konusunda dizelleri aratmıyor. 7 ileri çift kavramalı şanzımanın da yardımıyla fabrika verisi 4.8 litrelik bir tüketim değeri veriliyor. Octavia ile çoğunlukla şehir içi kullanımlar gerçekleştirdim. Sakin kullandığınız takdirde sıkışık trafikte dahi 6 litre civarlarında gezinebiliyorsunuz. Turbo desteği olduğu için gaza biraz fazla bastığınızda ise 9 litreleri görmeniz çok da sizi şaşırtmamalı. Yani herşey sizin kullanım karakterinize bağlı.

Skoda Octavia 1.0 litrelik TSI motor ve manuel şanzımanlı versiyonun başlangıç fiyatı 83.400 TL gibi oldukça rekabetçi bir etikete sahip. Eğer DSG şanzıman tercih ederseniz ise 100.000 TL’lik bir rakamı gözden çıkarmanız gerekiyor.

Yazı : Özerk Ihlamur, Fotoğraf : Alp Emre Göksel

Diğer Yazılar

Renault ve Dacia’dan kış güvenlik paketi

Ahmet Armağan

BMW i3 Modelinin Performans ve Test Sürüşü

Volvo XC90, Almanya’da En İyi Şirket Otomobili Seçildi