Porsche TEST SÜRÜŞLERİ

Porsche Taycan 4 Cross Turismo Test Sürüşü

Porsche Taycan 4 Cross Turismo Test Sürüşü için direksiyona geçtik. Porsche, bu otomobili tamamen elektrikli dört kapılı coupe’nin beş kapılı bir versiyonu olarak tanımlıyor ve daha uzun, station otomobil benzeri gövdesinin daha fazla çok yönlülük sunduğu anlamına geldiğini söylüyor. Bu kesinlikle doğru: Yükseltilmiş tavan çizgisi, Cross Turismo’ya normal otomobilden önemli ölçüde daha fazla baş ve bagaj alanı sağlıyor. Hatta otomobilin tasarımcıları tarafından bu çizgi, “uçuş hattı” olarak tanımlanıyor. Cross Turismo’da bildik Taycan’dan farklı olarak tamponlarda ve marşpiyel uçlarında özel kapaklar kullanılmış. Bu da bozuk bir yola girdiğinizde aracı olası sıçrayabilecek taşlardan koruyor.

Taycan Sport Turismo ile Taycan Sport Sedan’ı karşılaştırdığımızda ciddi boyutsal farklılar var. Arka baş mesafeleri arasında 45 milimetrenin üzerinde bir fark göze çarpıyor. Ayrıca sürücü koltuğunun 9 milimetrelik daha fazla yükseklik sunarken, geniş bagaj kapağı yükleme konusunda büyük kolaylık sağlıyor. agaj ağızı, 801 milimetre uzunluğundaki ve 543 milimetre yüksekliğindeki bagaj açıklığı, sedan modeline kıyasla (sırasıyla 434 milimetre ve 330 milimetre) çok daha geniş.

Hafif arazi kimliği

Cross Turismo modeli, karakterine uygun olarak dört tekerlekten çekişli ve standart donanımda adaptif süspansiyonlarla geliyor.

Porsche tasarımcıları Cross Turismo’yu isteğe bağlı bir Off-Road tasarım paketiyle farklılaştırıyor. Bu yükseltme, otomobilin tekerlek davlumbazlarına ve eşiklerine ekstra plastik kaplama malzemeleri getiriyor. Standart adaptif havalı süspansiyon, Cross Turismo’ya ekstra 30 mm yerden yükseklik sağlıyor.

Cross Turismo, standart Taycan’a göre daha uzun olsa da, çevikliğinden hiçbir şekilde ödün vermiyor. Bir Hot hatch kadar keskin bir sürüş karakteri ortaya koyuyor. Taycan’dan sadece 15 kg daha ağır olan model, devasa güçler göz önüne alındığında düşük ağırlık merkezi sayesinde net ve doğrudan bir sürüş deneyimi sunuyor.

Şasi gerçekten de çok ince bir şekilde çalışılmış bir eserin ürünü. Direksiyon hassas ve ağırlığı oldukça iyi. En sıkı sürüş modu olan Sport Plus’da dahi rahatsız edici değil. Tabii ki adaptif süspansiyonların da burada rolü büyük. Zemin nasıl olursa olsun kendini çok iyi ayarlıyor.

Taycan gücü her zaman hazır

Taycan 4 Cross Turismo’nun teknik verilerine göz attığımızda; 476 HP’lik (350 kW) bir güç ortaya çıkıyor. Fabrika verilerine göre otomobil 389 ila 456 km arası bir menzil sunuyor ki biz test süresince tam dolu şarj ile bu otomobille 400 km’lik yolu geride bırakabildik. WLTP normlarına göre ise 100 km’de 26.4 ila 22.4 kWh arası bir tüketim sunuyor. 0’dan 100 km’ye sadece 5.1 saniyede ulaşan bu koca çocuğun maksimum hızı ise 220 km/s. Piyasadaki diğer tüm elektrikli araçların aksine Taycan, yalnızca arka motora bağlı iki vitesli bir şanzımana sahip.

Taycan’da göze çarpan enteresan özellikler var. Sunshine Control (Günışığı Kontrolü) özellikli panoramik tavanda ayrıcalıklı özellik olarak elektrikli parlama koruması bulunuyor. Geniş cam yüzey, tek tek kontrol edilebilen dokuz bölüme ayrılıyor. Bu da belirli kısımların veya tavanın tamamının şeffaf ya da mat yapılabilmesine olanak tanıyor.

Donanımlar listesi kabarık

Otomobil tabii ki teknolojik anlamda da oldukça zengin bir listeye sahip. Kabindeki ekranlar göz alıcı ve sürücü tarafındaki ekran ise kabindeki en belirgin farklılığı yaratıyor. Porsche Communication Management (Porsche İletişim Yönetimi-PCM) sisteminde Apple Car Play’in yanı sıra Android Auto da kullanılabiliyor. Sistem artık iPhone’un yanı sıra Google işletim sistemi Android’i kullanan akıllı telefonları da destekliyor. Dahası, Voice Pilot (Sesli Pilot) sesli asistanı artık normal konuşma talimatlarını çok daha iyi algılıyor. Navigasyon sistemi daha hızlı hesap yapıyor, ilgi çekici noktaları (POI) bulmak için öncelikli olarak çevrimiçi aramayı kullanıyor ve sunduğu bilgiyi daha anlaşılır şekilde gösteriyor.

Diğer Yazılar

BMW X1 sDrive 16d test sürüşü

admin

Hyundai Tucson 1.6 dizel otomatik 4X4

Ahmet Armağan

Taycan, 42 kilometre kesintisiz drift yaparak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi

admin