OTOMOBİL Peugeot TEST SÜRÜŞLERİ

Peugeot Rifter 1.5 BlueHDi test sürüşü

Bir ticari aracın çok ötesinde olan Peugeot’nun Rifter modeli, bakalım nasıl özelliklere sahip.

Önden bakıldığında adeta yeni nesil bir crossover’ı andıran bir tasarımı var. Ona sadece arkadan baktığınızda bir hafif ticari olduğunu anlayabilirsiniz. Rifter’ın markanın kimliğini yansıtan, güncel ve güçlü bir tasarımı var. Ön tarafta ızgara ile başlayan kısa bir ön çıkıntı hemen fark ediliyor. Sürgülü kapılar elektrikli camları barındırıyor ve bu önemli bir avantaj… 

Rifter, son derece fonksiyonel ve konforlu. yaptığımız yolculuk boyunca yer yer bozuk asfalt ve engebeli yolları kullanmak durumunda kaldık. Buralarda dahi Rifter’ın kabine yansıttığı sesler ve sürüş stabilitesi bir otomobilden farksız tepkilere sahipti. 

Rifter günlük hayattaki tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar yetenekli. Gerek günlük hayatta, gerekse bir aktivitede gerekse de iş hayatınızda… 4.40 mt uzunluğa sahip ve 775 lt’lik yükleme alanı eşyalarınızın bir çoğu için yeterli. Arka koltukların katlanmasıyla birlikte bu alan 3.500 lt’ye kadar ulaşıyor. 

Kabindeki oturma pozisyonu ve Peugeot i-Cockpit ile donatılmış olan konsol sayesinde bir ticari aracın ötesinde bir aracın direksiyonuna oturuyormuş hissine kapılıyorsunuz. 

Hemen ortada 8 inç büyüklüğünde bir ekran yer alıyor. Kabindeki kalite hissi de oldukça iyi. Sürücü ve beraberindeki yolcular, orta konsol, ön baş üstü, kapı panelleri ve hatta birinci ve ikinci koltuk sırasının zemininde olmak üzere erişimi kolay bir dizi saklama alanından yararlanabiliyorlar.

Yenilikçi bir çözümle tavan döşemesine entegre edilen ön yolcu hava yastığı; kapalı, soğutmalı, yüksek kapasiteli bir saklama alanı yaratılmasına imkan sağlıyor. Bu sayede donanım paketine bağlı olarak 186 litreye varan bu sınıfta daha önce görülmemiş bir saklama alanı kullanıma sunulabiliyor.

1.5 lt’lik dizel motor yeterli mi?

Gelelim motor özelliklerine… Tabii ki böyle bir araçtan beklenti her zamanki gibi ekonomi yönünde. Ayrıca oldukça da çevreci. 114 g/km CO2 salımına sahip. 1.5 lt’lik Blue HDi turbo dizel ünite 130 HP gücünde ve son derece yeterli bir performans sunuyor. EAT8 tam otomatik şanzımanla birlikte de son derece uyum içinde çalışıyor. 

Yeni Peugeot RIFTER, günlük yaşamın gereklerini yerine getirmek üzere markanın en güncel teknolojileriyle yollara çıkıyor. Son derece kapsamlı teknolojik ekipmanlar donanım seviyesine bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.

Geleneksel el freninin yerini alan Elektrikli Park Freni ile kazanılan alan, saklama alanı olarak değerlendiriliyor. Adaptif Hız Sabitleme Sistemi, belirlenen mesafeden öndeki aracı takip etmeye imkan tanırken, 8 kademeli Tam Otomatik Vites kutusuyla sistem tamamen durma özelliği ile sürüş güvenliğini daha da arttırıyor.

Kapsamı genişletilen Aktif Trafik Levhası Tanımlama Sistemi, hız levhalarını da algılarken aracın hızını, algılanan hız limitine göre ayarlayabiliyor. Aktif Şerit Takip Sistemi, sürücünün reaksiyon göstermemesi halinde devreye girerek aracı tekrar şeridine sokuyor. Sürücü Yorgunluk Uyarı Sistemi, yorgun olduğunu tespit etmesi halinde sürücüyü görsel ve işitsel olarak uyarırken, Aktif Güvenlik Freni olası bir çarpışma halinde devreye giriyor. Römork Çekme Stabilite Kontrol Sistemi, salınımları dengelerken gerektiğinde aracı yavaşlatıyor.

Akıllı Far Asistanı kısa ve uzun farları otomatik olarak devreye girmesini sağlıyor. Visiopark 180° geri görüş kamerası, 180 derecelik geniş bir açıyla arkayı gösterirken ayrıca aracı kuş bakışı görünüm veya bir engele yaklaşıldığında görüntüyü büyütme imkanı da sunuyor. Kör Nokta Uyarı Sistemi, kör noktada bir aracın olması halinde sürücüyü görsel olarak uyarırken, Anahtarsız Giriş Sistemi de anahtar arama hengamesini ortadan kaldırıyor.

Diğer Yazılar

Mercedes kampanyaları Nisan’da da tüm hızıyla sürüyor

Ahmet Armağan

Milli sporcumuz Ayhancan Güven Türk bayrağını gururla dalgalandırdı

Ahmet Armağan

Hyundai Tucson N Line Plus donanım seviyelerini ekledi

admin