Peugeot TEST SÜRÜŞLERİ

Peugeot 508 1.5 BlueHDi Test Sürüşü 2022

Yeni Peugeot 508 artık bambaşka bir model. Eskiden geriye kalan tek şey ise ismi. Yepyeni sportif sedan, D segmentindeki rakiplerine farklı bir alternatif olabilir

Geleneksel sedan otomobil satışları eskiye göre bir hayli düştü. Hatta 10 yılı aşkın bir süredir grafik aşağıya doğru gitmeye devam ediyor. Hatta ve hatta BMW, Mercedes ve Audi gibi dünya genelinde çok da satış kaygısı olmayan premium üreticiler bile dört kapılı coupe’ler ve SUV’lar ile ürün gamlarını çeşitlendirmeye çalışıyor.

Hem bu durumla mücadele etmek, hem de farklı bir alternatif olması adına Peugeot, radikal bir kararla D segmenti sedanı 508’i yeniden yarattı. Yeni Peugeot 508’e dıştan baktığımızda kesinlikle çok daha çarpıcı bir tasarıma sahip. Dış detayların çoğu, son derece başarılı 3008 ve 5008 SUV’lerden izler taşıyor.

Fastback formundaki yeni model, eski 508’den daha alçak ve geniş. Bu da otomobili yolda çok daha dikkat çekici ve sportif görünmesini sağlıyor. Standart LED gündüz farları daha keskin bir görünüm sunarken, eğimli tavan çizgisi Peugeot’nun kendine rakip olarak gördüğü Audi A5 Sportback’e gönderme yapıyor. Otomobilin dışı da en az içi kadar etkileyici. Özellikle otomobilin yapısındaki dinamizm kabinde fazlasıyla hissediliyor. Sürüş ve oturma pozisyonu da bunların başında geliyor. Özellikle bu noktada 508 sportif bir sürüş vaat edeceğini direksiyona oturduğun anda belli ediyor.

Yeni 508’in tasarımcıları, tanıdık i-Cockpit’in oturumunu biraz değiştirmişler. Küçük, kare şeklinde bir direksiyon simidi ve yükseltilmiş kadranlar dikkati çekiyor. i-Cockpit içinde yer 8:3 formatında 10 inç büyüklüğünde kapasitif dokunmatik ekran ve 12,3 inç büyüklüğünde yüksek çözünürlüklü yükseltilmiş gösterge paneli gerçekten de çok iyi bir netliğe sahip ve oldukça da sezgisel. i-Cockpit Amplify ECO, Sport, Comfort ve Normal olmak üzere dört sürüş modu seçimi üzerinden aracın sürüş stiline de müdahale etme imkanı tanıyor.

Yeni Peugeot 508, EMP2 platformu üzerinde inşa edilmiş. Yeni platformun otomobile sağladığı çok ciddi bir gövde rijiditesi var. Ayrıca, önceki nesil ile kıyaslandığında aşağı yukarı 70 kg’lık bir ağırlık avantajı da beraberinde geliyor. Tabii ki, geleneksel sedandan dört kapılı fastback’e geçişte, pratiklik söz konusu olduğunda tavizler ister istemez oluşuyor. Bu da arka tarafta daha az baş mesafesine anlamına geliyor. 487 litrelik bagaj, aslında eskisinden 14 litre daha büyük. Hatchback bagaj kapağı daha büyük eşyaları kolayca yüklemenizi de sağlıyor.

Peugeot 508 yeni nesil Euro 6.c normuna uyumlu PureTech ve BlueHDi motorlar (gelişmiş SCR teknolojisi) sayesinde sınıfının en iyi CO2 emisyon salım değerlerine imza atıyor. Test aracımız 1.5 lt BlueHDi motora sahipti. 130 HP gücünde olan bu motor gücünü yere EAT8 şanzımanla veriyor. Daha fazla performans beklentisi olanlar 1.6 lt’lik PureTech üniteyi tercih edebilirler. Çünkü bu motorda güç varyantı 225 HP’ye dek ulaşıyor. Tabii ki dizel versiyon, böylesine sportif bir sedanı maksimum ekonomi ile bir araya getiriyor.

Peugeot 508 birçok aktif güvenlik önlemini bünyesinde barındırıyorken, sürüş güvenliğine yönelik donanımlar dışında şehir içinde sürücünün hayatını kolaylaştıran 360° görüş açısına sahip park yardımcısı Visiopark 2 ve tespit ettiği park yerine direksiyon, gaz ve frene müdahale ederek kendi kendine park eden yeni nesil Full Park Assist gibi donanımlar da sunuluyor.

Diğer Yazılar

Peugeot Yıl Sonu Kampanyası Başlıyor

2021 Peugeot 2008 test sürüşü

Ahmet Armağan

TEST: Volkswagen Golf 1.5 TSI

Ahmet Armağan