Opel TEST SÜRÜŞLERİ

Opel Astra 1.5 D turbo test sürüşü

Opel Astra 1.5 D modelinin direksiyonuna geçiyoruz. Opel Astra uzun yıllardır Türk insanının güvendiği, beğendiği ve ilgi gösterdiği bir model olmayı başardı.

İlk nesilden beri gerek aileler, gerekse gençler tarafından beğenilen bir otomobil olan Astra şimdilerde yenilenmeyi bekliyor.Fakat bunun öncesinde markanın PSA çatısı altına girmesi ile birlikte bu model de bir dizi motor ve donanım güncellemesi geçirdi.

Opel Astra 1991 yılından beri üretilen bir model. PSA çatısı altına ise 2017 yılında girdi. Astra K olarak anılan mevcut kasanın üretimine ise 2015 yılında başlanmıştı. 2019 yılının yaz aylarında küçük bir makyaj operasyonu geçiren model günümüzdeki görünümüne kavuştu.

2021 Opel Astra Tasarım Özellikleri

Dıştan bakıldığında büyük değişimler göze çarpmasa da, aerodinamik açıdan bir takım geliştirmeler mevcut. Yenilenen ön panjur da bunlardan biri. Ayrıca sürtünme katsayısının düşürülmesi adına da alt kısımda bazı değişiklikler yapılmış. Özellikle yüksek hızlarda bu gelişim Astra’da kendini hissettiriyor.

Yeni Astra’yı gördünüz mü?

Mevcut Astra, ülkemizde 1.2 litre turbo benzinli 6 ileri manuel şanzıman, 1.4 litre Turbo benzinli 7 ileri otomatik şanzıman ve bugün direksiyonuna geçtiğimiz 1.5 litre Turbo dizel 9 ileri otomatik şanzımanla birlikte satışa sunuluyor.
Ben bu kasada daha önce Opel’in 1.6 litrelik 136 beygir güç üreten dizel makinasını kullanma fırsatı bulmuştum.

Bu motorla o motoru kıyasladığımda kesinlikle daha sessiz ve tutumlu bir motor olduğunu ilk etapta söyleyebilirim. Tabii bu tutumlulukta dokuz kademeli otomatik şanzımanın payı oldukça fazla.

Opel 1.5 dizel motoru nasıl?

PSA imzalı turbo dizel motor 1.5 lt ve 122 HP gücünde. Güç hem yeterli, hem de şanzımanla gerçekten de uyumlu. Örneğin, 9 viteste araç 130 km/s’leri 2000 d/dak bandında buluyor ki bu da oldukça iyi bir değer. Otomobil her zamanki gibi beklenen konforu sunuyor. Tok bir sürüş hissi var. Boyutlara baktığımızda ise kompakt bir hatchback’ten bekleneni sunan model, kabinde de ferah bir yaşam alanına sahip. Kabin göze hemen bilgi-eğlence sistemi çarpıyor. 8 inç’lik bu ekran çözünürlük olarak fena değil. Karmaşık olmayan sistem Apple CarPlay ve Android Auto desteği sunuyor. Elegance donanım seviyesinde olan test aracımız oldukça dolu fakat benzinli bir seçenek tercih edecekseniz, Edition ve GS Line seviyelerinde bir otomobil satın alabiliyorsunuz.

Diğer Yazılar

Opel markası da tamamen elektrikli oluyor

Ahmet Armağan

Elektrikli ralli otomobili Corsa-e yarışmaya hazır

Ahmet Armağan

Hyundai IONIQ test sürüşü

Ahmet Armağan