Mercedes OTOMOBİL TEST SÜRÜŞLERİ

Mercedes X 350d test sürüşü

Mercedes X 350d test sürüşü için direksiyona geçiyoruz. Mercedes’in uzun yıllardır merakla beklenen ve sevilen pikap modeli X-Serisi’nin en güç modeliyle beraberiz. Bu araç, Nissan Navara orijinli olmasına rağmen kısa zamanda çok sevildi.

İki farklı güç seçeneğine sahip motorlar yine Navara’da kullanılan 2.3 lt’lik üniteyle bire bir aynıydı. Fakat X-Serisi’nin konfor öğeleri Navara’dan çok daha iyiydi. Öncelikli olarak tasarım son derece yakışıklı bir şekilde karşımıza çıktı ve özellikle SUV’ları andıran burun yapısıyla dikkatleri üzerine topluyordu. Ayrıca kabindeki malzeme kalitesi ve izolasyonda her ne kadar Nissan orijinli bir araçta olsanız da, bir Mercedes kullandığını belli ediyordu.

X 350 d motoru nasıl?

Mühendisler normalde E-Serisi’nde bulunan 3.0 litrelik tek turboya sahip dizel motoru almış ve X 350 d’ye yerleştirmişler. Ayrıca, gücü düşürmek için yedi ileri otomatik bir şanzıman ve dört tekerlekten çekiş sistemi ve seçilebilir sürüş modlarını da eklemişler. Tüm bunların ardından Mercedes X350 d, 258 HP güç ve 550 Nm torka sahip oluyor. Yakın rakibi olan V6 silindirli Amarok’da 3.0 lt’lik dizel motoruyla 258 HP güç üretiyor. Sadece onun tork değeri 580 Nm.

Sürekli dört tekerlekten çekiş, X-Serisi için bir ilk, çünkü serideki diğer modeller seçilebilir bir sistem kullanıyor. Sunulan üç farklı mod var. Asfalt kullanımı için 4MAT, arazi koşullarında 4H ve ciddi arazi koşullarında ise düşük hızlarda etkili olan 4L modu. 4MAT modunda, güç önden arkaya 40:60 oranında dağıtılırken, daha fazla tutunmaya ihtiyaç duyulan durumlar için tepe iniş kontrolü ile birlikte arka diferansiyel kilidi de dahil ediliyor. Ayrıca, X350 d’nin Off-Road ayarı yalnızca 4H veya 4L modlarında çalışsa da, anında seçilebilecek Comfort, Eco, Sport, Manuel modu bulunuyor. 

Her zamanki gibi, COMAND kontrol butonu orta konsola yerleştirilirken, döner hava menfezlerinin tümü X-Serisi’ne lüks bir hava katıyor. Kabinin kalitesi, sınıftaki diğer tüm pick-up’lardan bir adım önde.

Yola çıktığınızda, V6 gerçekten bir yumruk etkisiyle hareket ediyor. Gaz pedalına tamamen bastığınızda motor vitesi küçültüyor ve V6 ünite adeta kükrüyor. Yumuşak süspansiyon güçlü V6’yı asfalt üzerinde kontrol etme konusunda bir miktar tedirgin edebilir. 

X350 d son derece eğlenceli bir araç. Ancak bu, ondan spor bir otomobil tutuş beklememiz anlamına gelmemeli. Direksiyon, bu kadar büyük bir makine için çok hafif ve çok fazla geri bildirime de sahip değil. 

X-Serisi Power olarak sunulan bu araç tek seçenek olarak ülkemize ithal ediliyor. Üretim yeri İspanya olan pick-up, rakiplerini kıskandıracak kadar başarılı özelliklere sahip. Mercedes-Benz size yıldızlı bir araç sunmakla kalmayıp, aynı zamanda güçlü, fonksiyonel ve yakışıklı bir arazi aracıyla sizi buluşturuyor. Tabii ki bu koca çocuğu park edebilecek bir yeriniz varsa…

Diğer Yazılar

Opel yakaladığı başarıyı sürdürüyor

admin

Şık ve Estetiğin Simgesi Mercedes SL enilendi

Citroen 50.000 TL krediyi ayda 1.600 TL taksitle veriyor

admin