Otomobilkolik
Mercedes SONDAKIKA VIDEO YENİLİK

Mercedes CLE tanıtıldı. Kasım ayında Avrupa’da satışa sunulacak

Mercedes CLE ile yeniden podyumda! Mercedes-Benz, spor ve zarif hayal arabalarına olan uzun geleneğini, yeni ve bağımsız bir seri ile sürdürüyor. Yeni CLE Coupé, C-Sınıfı ve E-Sınıfı’nın kavramsal ve teknik yeniliklerini kullanıyor. İfade dolu tasarımı, özel konfor ekipmanı ve kendinden emin, sportif sürüş performansı ile bu iki kapılı otomobil kendi yolunda ilerliyor. CLE Coupé, Kasım ayında Avrupa’da satışa sunulacak ve açık hava tutkunları için CLE Cabriolet gelecek yıl takip edecek.

Yeni CLE Coupé, ikonik bir tasarıma sahip. Uzun aks mesafesi, kısa ön ve biraz daha uzun arka gövde, belirgin omuzlar ve büyük tekerleklerle Mercedes-Benz markasıyla iç içe olan bu oranları modern bir tasarım diliyle birleştiriyor. Öne doğru eğimli ön kısım, alçak kaput, düz LED farlar ve yeni tasarlanmış radyatör ızgarası araca atletik bir görünüm katıyor.

Otomobilin boyutları, orta boy segmentteki en büyük coupé olmasını sağlıyor ve özellikle arka yolcular için daha fazla alan sunuyor. İç mekan, 12,3 inç dijital gösterge paneli, 11,9 inç sürücü odaklı merkezi ekran ve dinamik ambiyans aydınlatmasıyla dikkat çekiyor.

Yeni CLE Coupé, elektrifikasyon ve akıllı motor küçültme sayesinde verimlilikte standartları belirliyor. Tüm motorlar, entegre bir marş jeneratörü ve 48 volt elektrik sistemine sahip hafif hibritlerdir.

Otomobil ayrıca, standart olarak 15 milimetre alçaltılmış şasiye sahip ve isteğe bağlı sürekli ayarlanabilir süspansiyonlar ve arka aks yönlendirmesi ile sportif ve konforlu bir sürüş deneyimi sunuyor.

Yeni CLE Coupé, geliştirilmiş sürücü destek sistemleri ile kapsamlı güvenlik özellikleri sunuyor.

Hibrit motorlar

Yeni CLE Coupé, sistematik elektrifikasyon ve akıllı motor küçültme sayesinde verimlilikte standartları belirliyor. Tüm motorlar, entegre bir marş jeneratörü ve 48 volt elektrik sistemine sahip hafif hibritlerdir. Dört silindirli üniteler arasından seçim yapabilirsiniz ve en güçlü motor olarak 3.0 litrelik sıralı altı silindirli benzinli (CLE 450 4 MATIC, 3.0 lt, 381 HP) motor bulunuyor.

Das neue Mercedes-Benz CLE Coupé und Cabriolet The new Mercedes-Benz CLE Coupé and Cabriolet

Ayrıca CLE 200 (2.0 lt, 204 HP), CLE 200 4MATIC (2.0 lt, 204 HP) , CLE 300 4MATIC (2.0 lt, 258 HP) benzinli seçeneklerin yanı sıra, CLE 220 d (200 HP) dizel versiyonu da yer alıyor.

Eğlence zirvede

Yeni E-Serisi’nden sonra spor iki kapılı araç, yeni elektronik mimariye ve MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) eğlence sisteminin üçüncü nesline sahip olan ikinci araçtır. MBUX eğlence sistemi, MBUX dil asistanı, gösterge paneli, merkezi ekran ve opsiyonel head-up ekranı, çok güçlü bir merkezi araç bilgisayarı ile paylaşılır.

Bu tür bir ağ bağlantısı performansı artırır. Veri akışları daha hızlı iletilir. Piyasaya bağlı olarak, iletim teknolojisi olarak 5G ile iletişim modülü kullanılır. 5G mobil iletişim standardı ile LTE/UMTS[1]’den çok daha yüksek veri hızları mümkündür.

CLE Coupé’deki eğlence programı, bireysel bir dijital deneyim için olağanüstü etkileşimlidir. Yeni bir Android uyumluluk katmanı, üçüncü taraf uygulamaların yüklenmesine olanak tanır[2]. Piyasaya sürüldüğünde aşağıdaki uygulamalar mevcut olacaktır[3]: eğlence platformu “TikTok”, podcast platformu “Pocket Casts”, ses ve video akış platformu “Audials”, “Angry Birds” oyunu, bulut tabanlı işbirliği uygulaması “Webex”, video konferans sistemi “Zoom” ve internet tarayıcısı “Vivaldi”.

Ayrıca, ZYNC[4] eğlence portalı opsiyonel olarak mevcuttur. Video akışı, talep üzerine içerik, etkileşimli deneyimler, yerel video programlama, spor, haberler ve çok daha fazlasını sunar. Zaten ünlü küresel, bölgesel ve yerel ortaklardan 30’dan fazla akış hizmeti mevcut. Diğer ortaklar ve kanallar sürekli entegre edilmektedir. Mercedes me Store, yeni bir Uygulama Mağazasına sahiptir. Teklif kademeli olarak genişletilecektir. Bu şekilde, rüya otomobil her zaman güncel kalır ve kapsamlı bir şekilde kişiselleştirilebilir.

Üst düzey ses sistemi

Yeni CLE Coupé’de seçilebilecek üç farklı ses sistemi bulunuyor. En üst seviye donanım olarak opsiyonel Burmester® 3D surround ses sistemi sunuluyor. Bu sistem, Dolby Atmos ile entegre edilmiş mekansal ses özelliği sayesinde sürükleyici ses deneyimini yeni bir seviyeye taşıyor. Ses, sürücüyü ve yolcuları, neredeyse bir kayıt stüdyosuna veya canlı sahneye taşıyan benzersiz çok boyutlu genişlik ve netlikle çevreliyor. Dolby Atmos, bireysel enstrümanların veya seslerin dinleme alanı etrafında konumlandırılmasına olanak tanıyor ve bu, yeni bir tür ses animasyonu sağlıyor. Geleneksel stereo sistemler genellikle sol-sağ dinamiklerine sahipken, Dolby Atmos tüm aralığı kullanabiliyor ve 360 derecelik bir deneyim yaratıyor. Burmester® 3D surround ses sistemi 17 hoparlör içeriyor, bunlara ön koltuklarda her bir kulak yakınında olan iki hoparlör de dahil.

Diğer Yazılar

Peugeot 2023 yılının ilk kampanyasını başlattı

Ahmet Armağan

Güvenilir 2.Elin adresi TruckStore, sunduğu çözümlerle 2021 yılında da fark yaratıyor

Ahmet Armağan

Her yerde göremeyeceğiniz Koenigsegg Jesko’yu Top Gear kullandı!

Ahmet Armağan