Kia TEST SÜRÜŞLERİ

Kia Sportage 1.6 T-GDI Test Sürüşü

Kia Sportage 1.6 T-GDI Test Sürüşü Yeni Sportage’ı anlatmadan önce modelin kısa tarihine hafif bir ışık tutmak gerekiyor. Kia, pratiklik, verimlilik ve güvenilirlik göz önünde bulundurulduğunda yetenekli aile otomobilleri üretme konusunda başarılı bir geçmişe sahip. Hem Avrupa, hem de Kuzey Amerika’da Kia markasının gördüğü ilgi bu tespitin kanıtı niteliğinde. Sportage son 30 yılda büyük başarılara imza attı. Kendini geliştirdi, geliştirdi ve bugünkü yakışıklı görünümüne kavuştu. 

Kia son yıllard tasarım anlamında bizlerin ağzını açık bırakacak çizgilere sahip otomobiller üretiyor. Tamamen elektrikli EV6 crossover da bu örneklerin başında geliyor. 

Yeni Kia Sportage’ı da ilk kez görenler meraklı bakışlarını gizleyemiyor. Keskin görünün modern tasarımı, Koreli üreticinin oldukça cesur bir hamlesi olarak yorumlanabilir. Zira bu sınıf aslına bakarsanız böylesine radikal tasarım hareketlerini çok da kabul edecek bir hedef kitleye sahip değil. Buradan yola çıkarak, gelenekçi Almanların bu denli beğeniliyor olması da bu konu ile örtüşüyor.

Kia Sportage İç Mekan

Sportage’a geri dönersek, yeni model gerçekten de başka bir otomobil haline geldi. Yolcuları için her anlamda daha fazla alan, daha büyük bir bagaj ve çarpıcı bir bilgi-eğlence sistemine yer veriliyor ki ekranlar oldukça etkileyici. Yeni Sportage 4.515 mm uzunluk, 1.865 mm genişlik ve 1.645 mm yükseklik ile kompakt boyutlar sunuyor.

2.680 mm dingil mesafesinin katkısıyla; pratik, işlevsel ve çok yönlü bir iç mekân sağlıyor. Yeni Sportage, arka koltuklarında 996 mm diz ve 998 mm baş mesafesi bulunuyor. 562 litre olan bagaj hacmi 40:20:40 oranında katlanan arka koltuklar sayesinde 1.751 litreye kadar çıkıyor.

Kia birçoğunuzun bildiği gibi Hyundai ile aynı çatı altında üretilen bir araç Fakat grup stratejisi olarak iki marka yan yana hiçbir platformda anılmıyor. Aslında bakarsanız, Sportage’ın da Tucson ile birebir kardeş olduğunu söyleyebiliriz. Fakat tasarım olarak neredeyse benzer yönleri çok çok az. Teknik altyapılarda büyük benzerlikler taşıyor olsalar da, tarz ve stil olarak da oldukça farklılar. Ayrıca yeni nesil Sportage hem dışarıda hem de kabinde bir tık daha premium bir hava estiriyor. Özellikle de kabinde… 

Kabin demişken, yüksek teknolojiye sahip 12,3 inç dokunmatik navigasyonlu ekran, tüm multimedya bağlantıları, işlevsellik ve kullanılabilirlik ihtiyaçları için merkez görevi görüyor. 12,3 inçlik gösterge paneli, son derece hassas ve net grafikler için yeni nesil TFT LCD ekranla donatılıyor. Sürücü ve ön yolcu için en uygun şekilde konumlandırılan ergonomik orta konsol, esnek depolama alanları ve yumuşak döşemelerle üst düzey bir konfor sunuyor. Elektronik vites paneli daha yüksek bir profil üzerinde konumlandırılıyor. Kablosuz telefon şarj alanı, yüksek hızlı 15W şarj olanağı sunuyor.

Kia Sportage Motor Özellikleri

Gelelim motorlara… Sportage ülkemizde  Mild Hybrid – Benzin, Mild Hybrid – Dizel ve hibrit olmak üzere üç farklı seçenek ile satılıyor. Bizim bugünkü otomobilimiz donanım seviyesinin en üst noktasında olan Prestige pakete sahip mild-hybrid benzinli versiyon. Ayrıca dört tekerlekten de çekişli. Bunun için 55 bin TL’lik bir fark ödemeniz gerekiyor. Ünite bildiğiniz 1.6 lt’lik T-GDI motor ve 150 HP gücünde. 7 kademeli DCT şanzımanla gücünü yere veriyor ve oldukça da canlı bir sürüş karakteri sunuyor. 

Sürücülerin ‘Comfort’, ‘Eco’ veya ‘Sport’ ayarlarından birini seçebildiğini bir sürüş modu düğmesi de yer alıyor. Düğmenin ortasında da dört tekerlekten çekiş sisteminin diferansiyel kilidi fonksiyonu bulunuyor. 

Kia’nın kendi bünyesinde geliştirdiği Gelişmiş Sürüş Destek Sistemileri’yle öne çıkıyor. DriveWise olarak da anılan bu teknoloji, Yeni Sportage’ın olası tehlikelerden kaçınmasına yardımcı oluyor ve yolcular dışında trafikteki diğer araçları ve yayaları koruyor. DriveWise ADAS kapsamında, Kavşak Dönüş Asistanına sahip Ön Çarpışma Önleyici, kavşaklarda sola dönerken karşı şeritten gelen araçlarla çarpışma olasılığını önlemeye yardımcı oluyor.

Güncel Kia Fiyatları için tıklayın

Diğer Yazılar

2020 Citroen C5 Aircross 1.6 THP test sürüşü

admin

Sürüş İzlenimi: Volvo V40 T5 R-Design

Peugeot 5008 Test Sürüşü 2022

Ahmet Armağan