Reklam Bannerı
Otomobilkolik
Kia OTOMOBİL TEST SÜRÜŞLERİ

Kia Sportage 1.6 CRDi DCT test sürüşü 2020

Kia Sportage 1.6 CRDi DCT’nin test sürüşndeyiz. Bakalım yeni Sportage ne gibi özelliklere sahip.

Kia’nın global çatı altında Hyundai ile birlikte olduğunu biliyoruz. Fakat söylesine farklı iki marka olarak anılıyor ve hareket ediyorlar ki, ne modeller birbirine benziyor ne de pazarlama stratejileri… Oysa ki Tucson ile birebir benzerlik taşıyan Sportage dıştan baktığınızda tasarım anlamında bambaşka bir otomobil gibi görünüyor.

Kia Sportage, hem önceki nesli, hem de mevcut model ile ciddi satış rakamlarına ulaşmış ve Türk kullanıcılar tarafından büyük beğeni kazanmıştı.

Kompakt SUV ve Crossover’lar arasında düşük hacimli modeller genel olarak hep iki tekerlekten çekişli olarak üretiliyor. Eğer ki dört tekerlekten çekişli bir SUV tercih etmek isterseniz, burada 2.0 lt’lik versiyonlara yönelmeniz gerekiyor. Bu da size ekstra vergi yüküyle birlikte artan bir maliyet getiriyor.

Sportage bu noktada herkesin ilgisini çekecek bir versiyonu yenilenen görünümüyle birlikte Hatay’da yaptığı bir basın organizasyonuyla birlikte tanıttı.

Kia Sportage GT Line donanım

Öncelikli olarak bakalım yenilenen Kia Sportage’ın görünümünde neler değişmiş… 

Kia Sportage’ın sportif bir dış tasarımı var. Yeni ön ve arka tamponlarla birlikte görünüm tazelenirken, ön farlar ve arka stop lambaları da tamamen yenilendi. Sportif tasarımı donanıma bağlı olarak sunulan yeni 17 ve 19 inç alaşım jantlar tamamlıyor. Yenilenen Sportage’da birçok farklı gövde rengi seçeneği de mevcut. 

Kabine geçtiğimizde ise modernlik hissi arttırıldığını söyleyebiliriz. Kokpit yeni direksiyon simidi ve yeni göstergelerle şekillenirken yeni döşemelerin de katkısıyla kalite algısı yükseliyor. GT Line versiyonlarında çift renk kumaş ve deri koltuklar standart olarak sunulurken isteğe bağlı olarak tamamen deri döşemeler de tercih edilebiliyor. Orta konsoldaki iklimlendirme kumanda paneli de yeniden tasarlanırken, yeni havalandırma ızgaraları kabin içindeki modern havaya katkı sağlıyor. 

Kia Sportage’ın en büyük yeniliğinin kaputu altındaki yeni dizel ünite olduğunu belirtmiştik. 

Bu motor markanın yeni ‘SmartStream’ verimlilik teknolojisine sahip. Bu hem performans, hem de yüksek yakıt verimliliği anlamına geliyor.

1.6 lt’lik turbo dizel ünite 4.000 d/da’da 136 HP güç ve 2.000 d/da’da 320 Nm tork üretiyor. 

Motorun ürettiği güç yedi kademeli çift kavramalı şanzıman (DCT) ile yola aktarılıyor. Seçici katalitik indirgeme (SCR) sistemi, dizel partikül filtresi ve start & stop sistemi de dahil olmak üzere modern teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanan motor Euro 6d TEMP emisyon normunu karşılıyor. 100 km’de ortalama 4.7 litre yakıt tüketen araç, 123 gr/km CO2 emisyon salınımı gerçekleştiriyor. 

Yenilenen KIA Sportage donanım seviyesine bağlı olarak; dur-kalk özelliğine sahip akıllı hız sabitleme sistemi, park ve manevraları kolaylaştıran çevre görüş sistemi ve sürücü dikkat dağınıklığı uyarı sistemi de dahil olmak üzere KIA’nın en güncel sürüş destek sistemlerini bünyesinde barındırıyor. Ayrıca, müşterilere 7 inç büyüklüğünde dokunmatik ekranlı veya 8 inç büyüklüğünde çerçevesiz ekranlı olmak üzere farklı bilgi ve eğlence sistemi alternatifleri bulunuyor. Bu ekranlarda Apple Car Play ve Android Auto desteği de Elegance paketi ile birlikte standart olarak sunuluyor.

Diğer Yazılar

Yeni Hyundai Elantra tanıtıldı. Artık daha büyük ve teknolojik

admin

İnsansı robot T-HR3 hayatı kolaylaştıracak

Ahmet Armağan

Lamborghini drift yapıyor!