Hyundai TEST SÜRÜŞLERİ

Hyundai i20 1.0 T-GDI 7 DCT Test Sürüşü

Yeni Hyundai i20 direksiyonundayız. Hyundai’nin İzmit’teki fabrikasında üretilip tüm Dünyaya burada ihraç edilen model, sıradışı tasarımıyla dikkat çekiyor

Hyundai i20’nin ilk neslini hatırlıyorum. Daha dün gibi Bodrum’da yapılan bir test sürüşüyle Getz’in ardından resmen sıçrama yapmış bir model olarak karşımıza çıkmıştı. Her zaman olduğu gibi o yıllarda da B segmentini domine eden Almanlara yaklaşması çok kolay değildi. Fakat 2014 yılında gelen ikinci jenerasyonla birlikte sınıfındaki tüm rakipleriyle göğüs göğüse çarpıştı. Bu otomobil hem tasarım hem kalite hem de sürüş özellikleri anlamında oldukça başarılı bir model oldu. Eksikleri elbette vardı ve 2018 yılında küçük bir makyaj operasyonu geçirdi. 

Ve meraklı bekleyiş başladı. Yeni Hyundai i20 acaba nasıl olacaktı? Tasarımı ciddi şekilde merak uyandırıyordu. Çünkü ortaya çıkan taslak çizimler ne denli sıradışı bir otomobil olacağının habercisiydi. 

Cenevre otomobil fuarında gösterilmesi planlanan yeni i20, COVID-19 pandemisi nedeniyle çevrimiçi olarak tanıtıldı. Bizler de geçtiğimiz aylarda yine çevrimiçi olarak yeni i20’yle tanıştık. Bu tanışmadan kısa bir süre sonra da direksiyona geçme fırsatı bulduk.

Ben otomobili teslim aldığım gibi uzun bir yolculuk yapma fırsatı buldum. Fakat sürüşle ilgili detayları size aktarmadan önce gelin yeni i20’nin çok konuşulan tasarımından biraz bahsedelim. 

Yeni Hyundai i20 tasarım

Hyundai’nin duygusal sportiflik adını verdiği felsefesinin çizgilerini taşıyan yeni i20 bana ilk başta antipatik tasarım öğelerine sahip bir otomobil gibi gelmişti. Fakat onu yakında canlı canlı gördüğümde kafamdaki tüm algı dağıldı. 

Zaman geçtikçe bu otomobil gerçekten de sizinle duygusal bağ kuran bir auraya sahip. Ki Hyundai mühendislerinin de asıl hedeflediği nokta buydu.

Hyundai i20’nin sıradanlıktan uzak bir B segmenti otomobil olduğunu söyleyebilirim. Yeni i20 ilk bakışta yeni far grubuyla kendini belli ediyor. Keskin bir yüzü var ve bu da ona belirgin bir sportiflik katıyor. LED ön ve arka farlar i20’nin çarpıcı ve özgün tasarımını öne çıkartırken, mercekli sis farları ve üçgen havalandırma kanalları da ön bölümde güç temasını oluşturuyor. Elmas tarzı ön ızgara ön bölümdeki tasarım bütünlüğünü sağlıyor. 

Aslında yukarıda bahsettiğim o antipatik yakıştırma otomobilin arka için daha çok geçerliydi. Z formunda bir arka tasarım bizi karşılıyor. Gerçekten de cesur çizgilere sahip. Belki alışagelmişin dışında olduğu için gözünüzün alışması biraz zaman alıyor.

Kabine geçtiğimizde ise ferah ve fütüristtik çizgilere sahip bir kabin karşımıza çıkıyor. Burada ciddi anlamda bir genişlik algısı var.

Yeni Hyundai i20 Boyutlar

Zaten yeni i20’nin boyutlarına baktığımızda da bu sonuca varıyoruz. Yeni i20’nin boyu 5 mm uzayarak 4.040 mm’ye, aks aralığı ise 10 mm artarak 2.580 mm’ye çıkarılmış. 1.775 mm’lik genişliği ile ikinci jenerasyona göre 41 mm genişleyen i20, iç mekanında ön sırada 30 mm, arka sırada ise 40 mm ilave omuz genişliği sunuyor. Ayrıca, arka diz mesafesi ise 27 mm artarak 882 mm’ye ulaşıyor. 

Yeni Hyundai i20 güncel fiyat listesi

Kabine geri dönersek çok da beğenmediğim bir direksiyon simidi var. Otonom sürüşe hazırlık olarak gönderme yapıldığı söyleniyor. Yer yer sert plastiğin fazlasıyla kullanılmış olduğu gözümüze çarpıyor. Bu belki uzun kilometreler sonunda size trim sesi olarak geri dönebilir. 

Yeni i20 motor özellikleri

Kullanılan ikiz 10.25 ve 8 inçlik gösterge ve multimedya ekranı gerçekten de çok teknolojik bir ambiyans yaratıyor. Ekranların çözünürlükleri oldukça yüksek.

Gelelim sürüş özelliklerine… 1.0 lt’lik turbo motorun sesi ve performansı son derece tatminkar. 100 HP’lik motor kesinlikle kendini daha güçlü hissettiriyor. 7 ileri DCT şanzımanla birlikte kombine edilmiş olan bu ünite ile ekonomik bir sürüş gerçekleştirmek için gaza olabildiğince nazik davranmanız gerekiyor. 

Yeni altyapının farklı sürüş hissine de yansıyor. Yeni i20 artık çok daha rijit, daha iyi yol tutuyor ve sürücüsüne yüksek hızlarda dahi güven veriyor. Aracın aerodinamisinde yapılan geliştirmeler sayesinde tedirginlik asla yaşatmıyor. Motorsporlarındaki başarının da aslında otomobillerdeki sürüşe ne denli etki ettiğini yeni i20’de de görmüş oluyoruz. Özellikle direksiyon hissiyatında yapılan iyileştirmeler sayesinde çok daha iyi geri dönüşler alıyorsunuz. 

Yeni Hyundai i20 ülkemizde aynı motorla kombine edilmiş 48V hafif hibrit sisteme sahip MHEV versiyonuyla da satılıyor. Ayrıca bildik 1.4 lt’lik atmosferik ünite artık 6 ileri otomatik şanzımanla üretiliyor. 

Ben Hyundai i20’nin farklı tarzıyla sınıfındaki rakiplerinden bir hayli müşteri çekeceğini düşünüyorum. 

Yazı: Ahmet Armağan

Diğer Yazılar

Hyundai, bayram süresince bakım hizmetlerini sürdürüyor

Ahmet Armağan

Hyundai’nin sadece elektrikli modellerini üreteceği yeni alt markası IONIQ, ilk görselleri paylaştı

admin

Hyundai i30 Fastback satışa sunuldu

Ahmet Armağan