BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
Honda MOTOSİKLET

Honda, PCX HYBRID Scooter ile mobiliteye yeni bir bakış açısı kazandırıyor

Honda, tasarımı kadar çevre dostu motorlarıyla da çok sevilen PCX sersinin hibrit sistemiyle donatılan bir türevini seri üretim programına dahil etti. Dünyanın ilk kitlelere yönelik seri üretim hibrit sisteme sahip motorlu scooteri Eylül ayı itibariyle Japonya pazarında satışa sunulacak.

Dünyanın ilk kitlelere yönelik seri üretim hibrit motorlu scooter modeli PCX HYBRID teknik olarak, Nisan 2018’de lanse edilen PCX modelini esas alıyor. Motoru çalıştıran ve eş zamanlı olarak elektrik de üreten ACG marş motorunu yüksek performanslı 48 Volt lityum-iyon bataryalar besliyor. ACG, Power Drive Unit (PDU) tarafından kontrol ediliyor ve enerji akışı dijital ekranda gösteriliyor. ACG, gaz emri ile birlikte 4 saniye boyunca içten yanmalı motoru destekliyor ve destek motorunun sağladığı ilave tork değerinin de katkısıyla standart PCX’e oranla daha atak ve daha seri bir hızlanma tesis ediyor.

İçten yanmalı motoru destekleyen elektromotor sayesinde PCX HYBRID eşdeğer sınıftaki içten yanmalı bir scooter ile kıyaslandığında gaz emirlerine çok daha hassas cevap veriyor ve daha performanslı bir sürüş sunuyor. Sistem sürücü “D” ve “S” olmak üzere iki farklı motor desteği modu sunuyor. “D” motor desteği modu konforlu bir sürüş sunarken, “S” motor destek modu ise daha sportif sürüşleri destekliyor.

PCX serisinde son derece rijit şasiye monte sessiz ve yüksek yakıt verimliliği seviyesine sahip markanın küresel scooter motoru “eSP” devreye giriyor. Tüm LED aydınlatma elemanları da dahil olmak üzere scooterin önden arkaya doğru uzanan kıvrımlı hatları şık ve modern bir görünümü beraberinde getiriyor. Honda SMART Key gibi markaya has çözümler kullanım kolaylığını destekliyor.

Sürüş ergonomisini ve sürüş dinamiklerini olumsuz etkilememek adına lityum-iyon bataryalar 23 litrelik bagajın arkasına entegre edilirken Power Drive Unit (PDU) ön granajın altına gizleniyor. Gösterge paneli ergonomik tasarımıyla sürücünün hayatını kolaylaştırıyor. Hız, saat ve ortalama tüketim gibi değerler dışında gösterge paneli destek motoruna ve lityum-iyon bataryaya ait verileri de gösteriyor.

Honda, ABS fren sistemi ve Honda SMART Key de dahil zengin bir ekipman seviyesiyle Japonya pazarında yılda 2.000 adet PCX HYBRID satmayı planlıyor.

Teknik özellikler Honda PCX HYBRID

TipHonda 2AJ-JF84

Uzunluk x genişlik x yükseklik (mm)1.925×745×1.105

Aks mesafesi (mm)1.315

Sele yüksekliği (mm)764 mm

Boş ağırlık (kg)135

Yolcu kapasitesi (kişi)2

Dönüş çapı (m)1,9

Motor (içten yanmalı)JF84E-K96, su soğutmalı, 4 zamanlı, 1 silindir, OHC

Yakıt karışıPGM-FI elektronik yakıt enjeksiyonu

Marş motoruotomatik

Yakıt kapasitesi (lt)8

Silindir hacmi (cc)124

Çap x strok (mm)52,4 x 57,9

Maksimum güç (PS, d/d)12, 8.500

Maksimum tork (Nm, d/d)12, 5.000

Motor (elektrikli)AC

Maksimum güç (PS, d/d)1,9, 3.000

Maksimum tork (Nm, d/d)4,3, 3.000

Batarya tipilityum-iyon

Güç aktarımıSürekli değişken (V-Matic)

Lastikler ön100/80-14M/C 48P

Lastikler arka120/70-14M/C 55P

Frenler önHidrolik disk

Frenler arkaMekanik

Süspansiyon önTeleskopik

Süspansiyon arkaSalıncak birimi

honda pcx 2018, honda pcx 125 fiyat, pcx 125 sahibinden, honda pcx 150 sahibinden, honda pcx 150 fiyat, honda pcx 150 özellikleri, honda pcx 125 özellikleri, pcx 250, PCX HYBRID Scooter

Diğer Yazılar

Dünyanın en hızlı motosikleti

Honda CR-V Hybrid Türkiye’de. İşte fiyatı

Ahmet Armağan

Formula 1 sezonun son yarışı Abu Dhabi GP’sinde kazanan Honda oldu

Ahmet Armağan