BMW Bannerı
Otomobilkolik
Honda TEST SÜRÜŞLERİ

Honda Jazz e:HEV Test Sürüşü 2024

Honda Jazz e:HEV Test Sürüşü için direksiyona geçtik. Pratik, verimli ve yüksek özellikli hibrit Jazz, nispeten pahalı olsa da, ödediğiniz paranın karşılığını veriyor.

Honda Jazz’ın hibrit versiyonunun çıkmasının ardından geçtğimiz yılın ortalarında çekici süpermini küçük bir makyaj operasyonu ile kendini tazeledi.

Yenilenmiş Jazz e:HEV, yenilenmiş ızgara ve önde ve arkada yer alan hareketli tampon çizgileri ile dikkat çekiyor. Siyah mat görünümüyle ön cam çıtaları ve sütun kaplamaları, dış görünüme yeni bir soluk getiriyor. Ayrıca, 16 inçlik siyah süslemeli jantlar da modelin sportif görünümünü tamamlıyor.

Kabine baktığımızda; markanın “Yoo no bi” tasarım felsefesine sadık kalarak geliştirilmiş iyileştirmelerle dikkat çekiyor. İç mekanda da dış tasarımda olduğu gibi modern minimalist bir estetik korunmuş. Yenilenmiş Jazz’ta siyah iç döşemeler ve koltuk kumaşları bulunuyor. Her zamanki gibi ferahlık hissi ön planda.

Kabinde konfor seviyesinin arttığını söylemek mümkün. Isıtmalı direksiyon ve ön koltuklar bulunuyor. Jazz e:HEV, arka koltuk diz mesafesinde sınıfının ötesinde geniş bir alan sunuyor ve yakıt deposunun ön koltukların altına yerleştirilmesiyle daha geniş bir iç mekan sağlıyor.

Çok yönlü arka “Sihirli Koltuklar” ile farklı kullanım kombinasyonları sunularak Jazz’ın işlevselliği artırılıyor. Günlük kullanım için yeterli olan bagaj hacmi, katlanabilir arka koltuklarla birlikte 1.205 litreye kadar genişletilebiliyor.

Şimdi biraz da kaputun altına bakalım

Honda Jazz tam bir şehir otomobili ve şehir içinde hibrit sistem son derece başarılı işler çıkarıyor. Son derece ekonomik ve sizi elektrikli sürüşe itmeye çalışan bir sürüş karakteri var.

1.5 litrelik i-VTEC benzinli motora bağlı iki kompakt elektrik motoru, sabit oranlı şanzıman, lityum iyon batarya ve akıllı güç kontrol ünitesinden oluşuyor. Jazz e:HEV’in güç aktarma sistemi, daha güçlü elektrik motoruyla hızlanma performansını artırırken aynı zamanda verimliliği koruyarak daha dinamik bir sürüş sunuyor.

Gelişmiş e:HEV hibrit sistemi, üç farklı sürüş modu sunarak kesintisiz ve akıcı bir sürüş deneyimi sağlıyor

Hibrit sürüş esnasında fazla güç, jeneratör motoru aracılığıyla bataryayı şarj ederken; EV sürüşünde rejeneratif frenler kullanılarak şarj sağlanıyor.

Elektrik motorunun gücü 90kW / 122 PS’ye yükseltilirken, Jazz e:HEV 253 Nm tork sağlıyor. Ayrıca, benzinli motor gücü de 7 kW’lık bir artışla 79 kW / 107 PS’ye yükseltilmiş. Jazz e:HEV, ortalama 104 gr/km (WLTP) CO2 emisyonuna sahipken; ortalama olarak 4,6 lt/100 km (WLTP) yakıt tüketimi sunuyor, böylece verimlilik konusundaki iddiasını sürdürüyor.

Bu fabrika verisi olarak verilmiş bir değer olsa da, biz de test sürüşünde bu rakamı çok kolay bir şekilde yakaladık. Hatta daha altına inmeniz bile son derece mümkün.

Araç içi teknolojilerde de gelişmeler var

Yenilenen Jazz, ileri teknolojiye sahip araç içi sistemleriyle sürücülere ve yolculara zengin bir bilgi ve eğlence deneyimi sunmaya devam ediyor. Müzik, navigasyon, telefon ve diğer bilgi-eğlence özelliklerine, kullanıcılar dokunmatik LCD ekran veya sesli komutlar aracılığıyla kolayca erişebiliyor.

Ayrıca, daha güvenli ve ergonomik bir kullanım sağlamak amacıyla temel işlevleri kontrol etmek için fiziksel düğmeler de bulunuyor. Sistem aynı zamanda Android Auto ve kablosuz Apple CarPlay akıllı telefon bağlantısıyla da uyumlu olarak çalışıyor.

Güvenlik her zamanki gibi ön planda

Yeni nesil Jazz, sürüşü daha kolay ve güvenli hale getirmek için tasarlanan aktif ve pasif güvenlik teknolojilerini içeriyor. Jazz e:HEV, ön koltuğa entegre orta hava yastığı ve sürücü ile ön yolcu diz hava yastıkları dahil olmak üzere 10 adet hava yastığı ile sınıfında öne çıkıyor. Honda SENSING aktif güvenlik teknolojisi, daha geniş görüş alanına sahip ön kamera ve gece kullanım desteğiyle güvenliği artıran çok sayıda sürüş yardımcısını standart olarak sunuyor.

Diğer Yazılar

Honda Urban EV, Cenevre Fuarı’nda tanıtılacak

Ahmet Armağan

Honda, üst üste iki kez MotoGP’de ‘Triple Crown’ yaptı

Ahmet Armağan

Honda, F1 tutkunları için e-GP turnuvası düzenliyor

admin