Reklam Bannerı
Otomobilkolik
Honda SONDAKIKA TEST SÜRÜŞLERİ YENİLİK

Honda HR-V Test sürüşü 2023

Honda’nın SUV gamında uzun yıllardır adını duyurmayı başarmış olan modeli HR-V, bugün üçüncü jenerasyonunda e:HEV rozetiyle geliyor

HR-V gerçekten de eski bir isim. Daha SUV’ların ortalığı bu denli sarmadığı 90’lı yıllarda, o dikkat çekici bir tasarıma sahip bir şehir SUV’u olarak caddelerde boy gösteriyordu. 

Honda HR-V artık üçüncü neslinde ve bu tasarımla birlikte, bir önceki crossover modelini hatırlamakta zorlanabilirsiniz. Çünkü tamamen yepyeni bir model. İkinci nesil, evet kullanışlı pratikliği ve cömert standart donanımı ile yeterince akıllıydı, ancak alıcılar arasında ne yazık ki fazla öne çıkan bir model olamamıştı. 

Yeni HR-V markanın elektrifikasyon stratejisinin bir ürünü. Dış tasarım zarif bir şekilde şık görünürken, içeriye bakıldığında iyi bir yapı kalitesi ve hoş bir malzeme uyumu ve kaplaması ile sade ve iyi uygulanmış bir kabin tasarımı göze çarpıyor.

Elegance, Advance ve Style mevcut donanım seviyelerini oluştururken, başlangıç seviyelerinden itibaren LED farlar, dijital kadranlar, ısıtmalı ön koltuklar ve geri görüş kameralı dokuz inç dokunmatik ekran yer alıyor. 

Honda, otomatik bagaj kapağı, çift bölgeli klima kontrolü ve ısıtmalı direksiyon simidi gibi ekstra standart donanımlarla albenisini artırıyor. En üst donanım seviyesindeki modellerde kontrast tavan rengi, LED aktif viraj ışıkları, yükseltilmiş ses sistemi ve kablosuz akıllı telefon şarj fonksiyonu bulunuyor.

Honda HR-V hibrit motoru

HR-V yalnızca 131 HP 1.5 i-MMD (Akıllı Çok Modlu Sürüş) tam hibrit kurulumla sunulurken, tüm modeller önden çekişli. 

Honda, HR-V için kendi kendini şarj eden bir hibrit sistemini kullanıyor. e:HEV olarak adlandırılan hibrit sistem, iki elektrik motorunu şarj etmek için jeneratör görevi gören 1.5 litrelik i-MMD benzinli motor kullanıyor ve rejeneratif frenleme teknolojisi bataryayı şarj etmeye yardımcı oluyor. Maksimum 131 HP güç üreten bu motor, HR-V için mevcut tek güç seçeneği ve bir e-CVT şanzıman ile birlikte sunuluyor.

 i-MMD adını taşıyan sistem, en iyi performansı ve verimliliği sağlamak için yaptığınız sürüş türüne bağlı olarak elektrikli, hibrit ve benzinli motor gücü arasında otomatik olarak geçiş yapıyor. Şehir trafiğinde sürüşü oldukça yumuşak. Elektrik modunda gazı kontrol etmek kolay. HR-V yüksek hızlarda çok az rüzgar gürültüsü ile iyi bir sürüşe sahip.

Tutumlu ve çevreci ünite

HR-V tarafından kullanılan kendi kendini şarj eden hibrit düzeneği, fişe takmaya gerek olmadığı anlamına gelirken, 1,5 litrelik benzinli motor ve iki elektrikli motorun kombinasyonu 5.4 lt/100 km WLTP dereceli birleşik ekonomi sağlıyor. 

Yüksek güvenlik teknolojileri

Yeni HR-V, tüm yolculara en yüksek düzeyde koruma sağlamak için farklı güvenlik önlemleriyle öne çıkıyor. Aktif Uzun Far Kontrol Sistemi ve Kör Nokta Uyarı Sistemi tüm versiyonlarda standart olarak sunulurken, donanım seviyesine bağlı olarak Çapraz Trafik Uyarı Sistemi gibi donanımlar ekleniyor. Önceki nesil HR-V’nin çok amaçlı kamera ve sensörlerinin yerini daha geniş açılı yüksek çözünürlüklü kameralar kullanılıyor. 

Diğer Yazılar

Lansman: Volvo Cars’ın Yepyeni T3 Motorlarını Kullandık

admin

Opel’in yeni marka imajı yepyeni Crossland ile birlikte tanıtıldı

Ahmet Armağan

Range Rover Velar 2.0 lt turbo motorla sunulacak

Ahmet Armağan